BUZUKU NR 18

 

REVISTĖ E PĖRKOHSHME

INFORMATIVE, KULTURORE

E SHOQĖRORE

Boton:

Shoqata pėr kulturė " Dom Gjon Buzuku"

Kėshilli programor:

Gjergj Pepgjoni, Mr. Rrok Gjolaj,

prim.dr.Gani Karamanaga, prof.dr. Mentor

Disha, prof.dr.Hysni Hoxha, prof.dr.Jahja

Dranēolli, Vera Kovaēi, Lekė Brisku, Mitėr

Pekaj, Nikė Palkola, Gjystina Dabaj, Gjergj

Perkolaj, Zef Kovaēi, Mark Junku, Gjurė

Dabaj, Lubo Lukiqi

Kryeredaktor:

Simė Gjon Dobreci

Ndihmės i kryeredaktorit

Gjekė Gjonaj

Redaksia:

Mr. Riza Rexha, prof.dr. Ruzhdi Ushaku,

Prof. Dr. Hajrullah Koliqi, Idriz Ulaj, Loro

Markiqi, Ali Gjeēbritaj, Pjetėr Ivezaj, dr.Lukė

Gjokaj, Kolė Camaj, Zef Lukiqi, Drane

Marvuēiqi, Gjokė Dabaj

Fotoshėrbimi:

Foto Studio Ars, Foto Rozafa, Foto Arb, Art

Foto Prishtinė, Foto Bruno

Realizimi artistik:

Fisnik Dobreci & Gazmend Ēitaku

Adresa e redaksisė:

Bulevardi Gjergj Kastrioti Skėnderbeu

Nr.tel. 085 401-384, 069 441-943

www.buzuku.cg.yu

E-mail: fdobreci@cg.yu; loromark@cg.yu

Revista ėshtė rregjistruar nė Sekretariatin

Republikan pėr Informata tė Malit tė Zi,

nr. 04 / 01- 466

Shtypshkronja Grafo, Podgoricė

Dorėshkrimet dhe fotografitė nuk kthehen

Numri i llogarisė rrjedhėse

Banka komerciale malazeze A.D.

Ekspozitura Ulqin Nr. 510-0-40

Thirrje ne Nr. 510270393491001825

 

 

Me kėrkesėn e lexuesve ribotohet nė tri gjuhė

Arbanasi - shkolla shqype n’Zadėr 

Kiki Gjergja1 na foli  pėr nji nodhje n’Arbanasi. Aj tha: Ma heret, na kena pasė shkollė shqype ktu, n’Arbanasi. Si u krye Luthta II Botnore, na besuem se erdh liria dhe qi kena me i pasė t’nreqtat njerzore. Deshem me e ēilė prapė shkollėn shqype.  kliko pėr mė shumė

Ēka i nodhi Macit Vuks Dedaj pej Krythet mė 1941

N’prenverė mė 1941, mas se ka ra Jugosllavia, Ulqini i takoj Shqypnisė, nėn sunim t’Italisė. Ushtria shqyptare ka qinrue nėpėr shpia n’Braticė. Shtabin e ka pasė n’shpi t’Zefit Pjetrushit Leks-Dobreci. Toger Noci ka kjenė komandant.  kliko pėr mė shumė

Nji porosi e shenjtė e don Gjon Buzukut*     

(Po i thom dy fjalė nė giuhėn e Shestanit)

Shum t’neruom burra e burrnesha,

Thuhet qi, Doni Gjoni, biri i Bdek Buzukut, ēonte meshė nėpėr Shestan, e, me t’ngiåme, aj edhe kå kjenė pej Shestanit. E Shestani, n’atė kohė, kå kjenė i mushun me njerz. Mė 1614, Marjan Bolica thotė qi, Shestani kishte 260 burra pėr armė. Mė 1881, Shestani Nalt dhe Shestani Posht kishin 742 frymė. E diku aq elle mė 1961. E sot, pjesa mā e malle e Shestanit ėsht e shkretė. Banort u shpėrdanė n’Tivar, n’Ulqin, n’t’gjilla republikat e Jugosllavisė, nėpėr Evropė, n’Amerikė, n’Australi.   kliko pėr mė shumė

Ēka bani UDBa me nji shestanos

Jam 80-vjeē. Pėr mos me e marrė me veti n’vorr, po e la t’shkruom nji nodhje t’shokut tem, Pjetrit Enjllit pej Kullomzet, rrethi i Ulqinit. Pjetri, pėr me shfrye n’nji moment t’mėrzisė, nė besė u ėrrfye t’para mejet dhe Nezir Bardhit pej Kshtenjet (Kranjė, rrethi i Tivarit), para gjysė shekullit.   kliko pėr mė shumė

Shestani - regjistrimi i popullsisė mė 1881*  kliko pėr mė shumė

 

Pėrkujtojmė 600-vjetorit e lindjes tė Gjergj Kastriotit Skėnderbeut  kliko pėr mė shumė

 

Historiani gjerman pėr shqiptarėt dhe Skėnderbeun 

kliko pėr mė shumė

Noli thotė fakte

 

”Vėllezėr, po tė rronte Washingtoni do tė vente t’i zinte dorėn Isa Boletinit ose gjeneral Mirash Lucės dhe t’i nihte aqė trima sa veten e tij. Nuk ju them pralla por fakte.”   kliko pėr mė shumė

 

Festa e verės nė Krajė  

kliko pėr mė shumė

 

“Pranvera nė Anė tė Malit”  

kliko pėr mė shumė

 

RĖNDĖSIA E AUTORĖVE TĖ VJETĖR PĖR SHQIPEN E SOTME   kliko pėr mė shumė

 

Anton Harapi - rėndėsia dhe aktualiteti i veprės kliko pėr mė shumė

 

Panairi i librit nė Ulqin tashmė tradicional   kliko pėr mė shumė

 

 

Pasthania e Mesharit kliko pėr mė shumė

 

Kėnga e Shasit   kliko pėr mė shumė

 

 

Papėt e gjakut shqiptar  kliko pėr mė shumė

 

 

Ushqim pėr zemėr   kliko pėr mė shumė

 

Nxėnėsit e Krajės  kliko pėr mė shumė

 

 

Poezi kliko pėr mė shumė

 

Tė ndryshme kliko pėr mė shumė