Manifestim pėr tė ruajtur vlerat kulturore dhe historike

“Pranvera nė Anė tė Malit”           

 

Shkjruajnė Gjekė Gjonaj dhe Ismet Kallaba

 

Manifestimi filloi tė premten me njė mbrėmje kulturore kushtuar krijuesve tė Anės sė Malit dhe mėsuesve veteranė. Ndėrkaq, manifestimi qendror u mbajt tė shtunėn, me vendosjen e pllakės dhe vazhdoi me njė program tė larmishėm kulturoro-artistik, tė gėrshetuar me kėngė, valle, recitime, humor dhe lojėra tradicionale, tė cilat u zhvilluan nė stadiumin e Shasit.

Mysafirė specialė tė manifestimit ishin aktori i mirėnjohur, artisti i popullit Reshat Arbana, kėngėtarja shkodrane Mukadez Ēanga, grupi humorist "Thumbi" dhe humoristi Anton Krosaj.

 

Nė organizim tė OJQ "Ora", sivjet pėr tė dytin vit me radhė, mė 20-21 maj, u mbajt manifestimi i madh
"Pranvera nė Anė tė Malit 2005". Manifestimi filloi tė premten me njė mbrėmje kulturore, e cila u mbajt nė ambientet e Shkollės fillore "Bedri Elezaga" nė Katėrkollė. Kjo mbrėmje iu kushtua krijuesve tė Anės sė Malit, nė veēanti poetit dhe grumbulluesit tė folklorit, tė ndjerit Shaban Osmanaj, si dhe mėsuesve veteranė.

Pėr jetėn dhe veprėn e Shaban Osmanajt foli Syme Kokaj, mėsimdhėnėse e gjuhės shqipe nė pension. Ajo tha se Shaban Osmanaj ka dhėnė shumė si krijues, por edhe si mbledhės i folklorit.
Mysafir special i mbrėmjes ishte aktori i mirėnjohur, artisti i popullit Reshat Arbana, recitimi i tė cilit ngjalli emocione te pjesėmarrėsit.
Nė programin e kėsaj mbrėmjeje morėn pjesė edhe nxėnėsit e Shkollės sė Muzikės nė Ulqin si dhe u shfaq ekspozita me libra tė krijuesve nga Ana e Malit. Nė fund tė mbrėmjes organizatorėt me rastin e kėtij manifestimi u ndanė fletėfalėnderime mėsuesve veteranė tė kėsaj treve pėr punėn e tyre tė ēmuar shumėvjeēare nė edukimin dhe arsimimin e brezave.
Manifestimi qendror u mbajt tė shtunėn, me vendosjen e pllakės dhe vazhdoi me njė program tė larmishėm kulturoro-artistik, i pėrbėrė me kėngė, valle, recitime, humor dhe lojėra tradicionale, tė cilat u zhvilluan nė stadiumin e Shasit deri nė orėt e vona tė pasditės.

Manifestimin, nė tė cilin ishin tė pranishėm mbi 2000 vetė, e pėrshėndeti kryetari i Komunės sė Ulqinit, Fuad Nimani, i cili falėnderoi organizatorėt pėr punėn tyre tė suksesshme nė promovimin e vlerave tė mėdha historike, kulturore e arkitektonike tė qytetit tė vjetėr tė Shasit, kėtij vendbanimi tė hershėm, nė tė cilin sipas legjendave, ka pasur kisha sa ditė ka motmoti. Nimani premtoi se pushteti vendor i Ulqinit do tė mbėshtesė gjithmonė aktivitete tė tilla qė kanė pėr qėllim ruajtjen e vlerave kulturore dhe historike.
Publicitetin kėtij manifestimi ia shtuan mysafirėt specialė, aktori i mirėnjohur Reshat Arbana, kėngėtarja shkodrane Mukadez Ēanga, grupi humorist "Thumbi" dhe humoristi Anton Krosaj. Pėrveē kėtyre morėn pjesė edhe kėngėtarė nga Kraja, Ana e Malit, Ulqini dhe Shkodra.
Mjaft interesante ishin edhe lojėrat popullore, ekspozita fotografike, ajo e veshjeve dhe e odės sė Anės sė Malit, sikurse edhe kokteji me specialitete tradicionale tė vendit.
Ishte ky njė rast i mirė qė frekuentuesit e shumtė tė kėtij manifestimi, jo vetėm nga Ana e Malit por edhe mė gjerė, tė shijojnė bukuritė natyrore qė ofron Shasi, ky monument i kulturės sonė, i cili ėshtė lėnė nė mėshirėn e kohės. Po ashtu inkurajon pėrpjekja serioze, me gjithė zemėr e shpirt, e tė rinjve tė Anės sė Malit qė nė tė ardhmen tė punohet shumė mė tepėr nė drejtim tė ruajtjes sė kėtij monumenti tė kulturės sonė kombėtare.