Festa e verės nė Krajė   

 

Shkruan Ali Geēbritaj

 

Edhe kėsaj vere nė Krajė u mbajt manifestimi tradicional “Festa e Verės 2005 - Ditėt e kulturės dhe tė sportit nė Krajė”.

Manifestimi i sivjem, gėrshetim i tradicionales me bashkėkohoren, u mbajt prej 14-16 korrik. U organizua ekspozita, njė mini-panair i botimeve shqip nė Mal tė Zi tė revistave, periodikėve dhe librave. Manifestimin e begatuan krijuesit letrarė shqiptarė nga Mali i Zi.

 

Manifestimi filloi me njė mbrėmje artistike tė gėrshetuar me recitime, krijime letrare tė autorėve shqiptarė nga Mali i Zi, pjesė muzikore dhe ekspozitė figurative dhe tė fotografisė artistike.

Nė sallėn e manifestimit ishin tė ekspozuara botimet e librave shqipe tė autorėve shqiptarė nga Mali i Zi, si dhe tė atyre qė jetojnė jasht kėsaj republike. U ekspozua poashtu edhe shtypi periodik shqiptar nė Mal tė Zi, si revista Koha, Fati, Buzuku, Shkėndija, Valėt, Fillimet, Zana, Yjet e detit.  

Nė orėn letrare, tė organizuar me kėtė rast, krijimet e veta i lexuan poetėt Basri Ēapriqi, Haxhi Shabani, Hajredin Kovaēi, Anton Gojēaj, Lumnije Hoxha, Asllan Bisha, Ibrahim Berjashi. Ndėrkaq, anėtarėt e grupit letrar tė shkollės fillore Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu,

pėr dashamirėt e fjalės sė shkruar, recituan poezi tė autorėve shqiptarė prej Malit tė Zi.

Nė pjesėn muzikore tė programit tė mbrėmjes, Merita Subashgiqi, apsolvente nė akademinė e muzikės, nė pjano luajti pjesė tė autorėve tė muzikės klasike. Ishte kjo njė mbrėmje artistike qė Kraja nuk e kishte parė ndonjėherė.

Dita e dytė e manifestimit u organizua nė brigjet e Liqenit tė Shkodrės, nė Mole tė Hutajve nė Skje. Pjesėmarrėsit e shumtė kėtu kaluan njė ditė tė kėndshme pikniku dhe patėn rastin e mirė tė lahen nė ujėt e pastėr biluar tė Liqenit tė Shkodrės, duke parė garat e organizuara nė ujė. Poashtu nė kėtė ditė u organizua edhe peshkimin sportiv me kallam dhe grep nė ujėdhesat pranė Hutajve.

Nė orėt e mbrėmjės tė kėsaj dite u luajt finalja e ligės sė Krajės nė fudboll tė vogėl, ku fitues dual ekipi i Martiqit, duke mujtur Ostrosin.

Dita e tretė e manifestimit, si zakonisht, pati karakter githėpopullor. Kjo ditė u organizua nė Ostros dhe numri i pjesėmarrėsve i kalonte tė njėmijėt. Pėr orė tė tėra manifestuesit u kėnaqėn nėn tingujt e bukur tė kėngės dhe vallės popullore shqiptare. Nė kėtė ditė, si zakonisht, nuk munguan as lojrat popullore tradicionale.

Manifestuesit edhe kėsaj radhe, sipas traditės, u gostitėn me petulla dhe djathė bjeshke, me bombona etj.

Nderuan manifestimin e sivjemė me pjesėmarrjen e tyre shumė personalitete tė jetės kulturore, shkencore, publike, e politike, ndėr ta Osman Kraja, ish rektor i Universitetit tė Tiranės dhe ambasador shumėvjeēar i Shqipėrisė nė Poloni, pėrndryshe me origjinė nga Kraja, Hajrullah Koliqi, profesor nė Universitetin e Prishtinės, Mehmet Bardhi, kryetar i LDnėMZ-sė dhe deputet nė parlamentin e Malit tė Zi.

Edhe kėsaj here manifestimi “Festa e Verės - 2005” u organizua nga Dega e LDnėMZ-sė nė Krajė, siē ndodhi edhe tash sa vite me rradhė. Ishte ky manifestimi i trembėdhjetė qė organizohet nė Krajė ēdo verė.

Sponzor kryesor tė manifestimit 2005 nė Krajė ishte komuna e Tivarit dhe Ministria pėr grupet nacionale dhe etnike.