Regjistrimi i popullsisė2-1 

Shestani - regjistrimi i popullsisė mė 1881*

 

Katundi

Shtėpi

M

F

Gjithsej

Thtjan-katolikė

38

115

96

211

Ljare-katolikė

42

117

118

235

N’kapetani-myslimanė

9

30

34

64

Pinē-katolikė

18

42

37

79

Ljare-kapetania1

107

304

285

589

Gjuraē-katolikė

16

39

37

76

Pecaj-ortodoksė

50

89

93

182

Nrekaj-katolikė

35

76

77

153

Bujgėr-katolikė

12

21

30

 51

Bujgėr-ortodoksė

3

5

7        

12

Uēedabaj-ortodoksė

10

24

19

43

Shestani Posht-kapetania2        

126

254

263

517

Shestani Nalt-katolikė              

107

114

107

221

Shestani Nalt-myslimanė             

1

3

1

4

Shestani Nalt-kapetania3

108

117

108

225

Gjithsej

341

675

656

1331

Shpjegim: M - meshkuj, F - femra; kapetania - rreth administrativ

 

*Shėnimet: Arkivi Shtetėror i Malit tė Zi

 

Nė kėtė regjistėr janė tė shėnuar:

1.kapetan Gjek Lula nė kapetani tė Ljares, 

2.kapetan Maci nė kapetani tė Shestanit Posht,

3.kapetan Sima nė kapetani tė Shestanit Nalt.

Vėrejtja nė fund tė kėtij regjistri: “Ka 360 shtėpi nė Krajė dhe Muriq, do tė thotė tė turqve, qė s’pranuan tė shkruhen”. Regjistrimi i banorėve tė fesė myslimane edhe pėr Pinē, Ljare, Brisk dhe Thtjan ėshtė i mangėt

(tė regjistruar gjithsej nė Ljare 64 vetė dhe 4 nė Shestanin Nalt). Gjithsej katolikė 1026 vetė (nė kapetani tė Ljares 525, nė Shestanin Posht 280, nė Shestanin Nalt 221). Shestanas ortodoksė (pravoslavė) kishte vetėm  nė tre katunde tė Shestanit Posht: nė Pecaj, Bujgėr dhe Uēdabaj (gjithsejt 237).

#

Nė Pecaj ishin familjet Pollaj, Pekaj, Savaj, Unkashaj, Nikpalaj dhe Malaj; Pekajt kanė festue Shpalin, kurse tė tjerėt – Ėrrshajtė (Rrėshajtė). Prifti ortodoks, Luka ishte shestanas i familjes Pekaj (Shestani Posht, katundi Pecaj), e po ashtu edhe e shoqja Prenda ishte shestaneshė. Nė Bujgėr ishin familjet Marstajaj (Marstanaj, Marstjepaj) dhe Stankaj (2 familje). Nė Uēdabaj ishin familjet Davidaj, Nikaj dhe Premaj. Nė Gjuraē-familjet: Malaj, Gjuraj, Ēelaj dhe Savaj (1 familje). Nė Nrekaj Nalt-familjet: Stankaj, Duraj dhe Lukolaj, kurse nė Nrekaj Posht-familjet: Perkolaj, Margjonaj dhe Lulaj. 

Tregoi Gjergji Leks Macit Kols, shestanas, tash n’Fushė tė Tivarit

 

Faksimil i dokumentit origjinal tė regjistrimit mė 1881

Faksimil i dokumentit origjinal tė regjistrimit mė 1881

Tė gjithė nė Shestan kanė folė shqyp, pra edhe shestanjanėt ortodoksė (pravoslavė). Qe 2 shembuj:

 

1.Mos t’ishte Jovo Ēollaku,

na met shtiza dhe bajraku...

(Pjesė e kangės t’Shestanit. Jovo Ēollaku i

familjes Nikpalaj, katundi Pecaj. Nik Jova,

i shėnuar nė kėtė regjistėr, ėshtė i biri i Jovo Ēollakut).

 

2.Nji i ri pej familjet Savaj, i katunit Pecaj, merr pėr grue njanėn pej Krricet (katun malazez). Ajo nuk e kuptonte gjuhėn e katunit dhe, e mėrzitun, iken nė gjini. Print e saj i thonė qi shpejt ka me fillue me e kuptue e me e folė gjuhėn e venit dhe e kthejnė te i shoqi. Tregoi Gjergji Leks Macit Kols, shestanas, tash n’Fushė tė Tivarit

 

 

Emrat personalė tė meshkujve katolikė

Emrat

Thtjan

Ljare

     Pinē  

Gjuraē

Nrekaj

Bujgėr

Mimal

Krejt

Aleko

0

1

0

0

0

0

0

1

Andria

2

3

0

0

0

0

0

5

Ēekė

0

0

0

0

3

0

0

3

Ēobė

0

0

1

0

1

0

1

3

Drekė

0

1

1

0

0

0

0

2

Dodė

0

1

0

0

0

0

0

1

Gjeē

2

1

0

0

0

0

0

3

Gjekė

4

1

1

1

2

0

1

10

Gjel

0

0

0

0

0

0

1

1

Gjergj

8

6

1

0

0

0

4

19

Gjokė

10

13

1

4

5

1

9

43

Gjon

6

3

4

2

0

0

2

17

Gjurė

0

4

1

0

5

0

4

14

Jakė

7

0

0

0

0

0

0

7

Janko

0

3

0

0

0

0

0

3

Kolė

13

19

6

3

5

4

13

63

Lekė

2

7

1

5

4

4

7

30

Luc

1

1

3

0

1

0

1

7

Lukė

2

9

1

0

0

0

4

16

Lul

1

0

0

0

0

0

0

1

Mac

4

11

5

3

6

4

10

43

Mark

8

14

1

0

5

1

6

35

Mon

0

0

0

1

0

0

0

1

Nikė

6

15

2

3

11

3

9

49

Nikollė

0

1

0

0

0

0

0

1

Nilė

0

0

0

1

0

0

0

1

Noc

2

1

0

0

0

0

0

3

Palė

1

8

1

4

4

0

5

23

Paluc

3

0

0

0

0

0

0

3

Perė

3

5

0

4

6

0

5

23

Pjetėr

8

18

4

2

8

2

9

51

Prenē

7

10

1

0

1

1

7

27

Simė

1

2

0

0

4

0

2

9

Simon

5

4

2

1

0

0

1

13

Stjepė

1

4

0

1

1

1

4

12

Ujk

2

0

1

0

0

0

0

3

Vuē

0

1

0

0

0

0

1

2

Vuēa

0

0

1

0

0

0

0

1

Vukė

1

2

0

0

0

0

2

5

Zef

4

1

2

3

2

0

0

12

Krejt

114

170

41

38

74

21

108

566

 

 Emrat personalė tė femrave katolike

Emrat

Thtjan

Ljare

Pinē

Gjuraē

Nrekaj

Bujgėr

Mimal

Krejt

Angjelina

0

1

0

0

0

0

0

1

Angjė

10

9

4

3

9

3

4

42

Antone

0

1

0

0

0

0

0

1

Bibė

1

0

0

0

2

0

1

4

Davina

0

0

1

0

0

0

0

1

Dilė

6

19

7

4

11

6

19

72

Jovana

0

0

0

0

0

0

1

1

Katė

2

2

0

0

0

0

1

5

Katina

0

1

0

0

0

0

1

2

Lenė

7

49

4

5

10

3

13

91

Lulė

4

6

1

1

1

0

0

13

Marė

19

20

6

12

16

5

29

107

Marica

0

0

0

0

0

0

1

1

Mrikė

15

17

6

3

6

4

13

64

Palinė

8

2

0

0

0

0

2

12

Pauna

0

0

0

0

1

0

0

1

Prendė

5

4

7

1

11

7

13

48

Prenė

14

5

0

4

3

0

6

32

Stakė

0

0

0

0

0

1

0

1

Stanė

0

2

0

0

7

0

2

11

Krejt

91

138

36

33

77

29

106

510

 

Faksimil i dokumentit origjinal tė regjistrimit mė 1881

Faksimil i dokumentit origjinal tė regjistrimit mė 1881

  

 Emrat personalė tė meshkujve ortodoksė

Emrat

Pecaj 

Bujgėr

Uēdabaj

Krejt

Andro

0

0

1

1

Bozho

1

0

0

1

Ēobė

2

0

0

2

Gjokė

4

0

0

4

Gjon

4

0

0

4

Gjurė

2

0

0

2

Gjuro

0

0

3

3

Ivo

1

1

1

3

Joko

0

1

1

2

Jovan

1

0

0

1

Jovo

1

0

0

1

Kėrsto

1

0

0

1

Kolė

11

0

0

11

Lekė

6

0

0

6

Luc

2

0

2

4

Lukė

3

0

0

3

Llazo

0

0

1

1

Mac

8

0

0

8

Mark

3

0

0

3

Malisha

0

0

1

1

Markisha

0

0

1

1

Marko

0

0

1

1

Mato

0

1

0

1

Milo

0

1

3

4

Mirko

0

0

1

1

Mitar

1

1

1

3

Nikė 

6

0

0

6

Niko

3

0

4

7

Nikolla

1

0

0

1

Palė

3

0

0

3

Perė

10

0

0

10

Pero

0

0

1

1

Prenē

2

0

0

2

Savo

1

0

2

3

Simė

1

0

0

1

Stjepė

3

0

0

3

Stijepo

1

0

1

2

Ujk

1

0

0

1

Tomė

1

0

0

1

Vaso

2

0

0

2

Vuk

1

0

0

1

Vul

1

0

0

1

Krejt

88

5

25

118

       

   Emrat personalė tė femrave ortodokse

Emrat

Pecaj

Bujgėr

Uēdabaj

Krejt

Angjė

14

0

3

17

Angjusha

1

0

0

1

Dilė

9

0

0

9

Gordana

1

0

0

1

Ivana

1

0

2

3

Jelena

4

0

0

4

Jella

1

0

0

1

Jovana

0

0

1

1

Jove

2

0

0

2

Lenė

9

0

2

11

Marė

25

4

6

35

Milica

0

1

0

1

Mrikė

3

1

0

4

Prenė

3

0

0

3

Prendė

6

0

2

8

Ruzha

1

0

0

1

Staka

0

1

0

1

Stana

5

0

4

9

Zana ?

1

0

0

1

Krejt

86

7

20

113

          

 

Tė zotėt e shtėpive (kryefamiljarėt), si i shkroi regjistruesi, ku shihet qė nė tė tri fetė mungojnė -iq (ić) e -viq (vić)

Thtjan (Tijani; kėtu pėrfshihet edhe Brisku), katolikė:(1) Gjek Luli, Peter Ujkov, Kol Simoni, Simon Kola, Jak Simon, Kol Pjetra, Pjetro Simon, Prenē Pjetra, Gjek Marka, Jako Luci, Gjon Gjela, Kol Ēela, Gjok Nreka, Petro Markov, Nik Marka, Marko Leka, Gjon Simonov, Per Kola, Zef Nreka, Prenēe Gjorgji, Peter Marka, Luka Kola, Gjok Kola, Gjok Simon, Mac Kola, Peter Nika, Gjok Marka, Kol Jakov, Kola Pashkov.

Ljare (Livar), katolikė:(2) Petar Kola, Marka Simon, Gjoka Petrov, Kola Petrov, Nik Petra, Petar Gjoka, Kol Koēa, Mac Nika, Luk Gjoni, Dila Markov, Petar Markov, Niko Markov, Petar Kola, Niko Gjorgji, Marko Gjorgjin,  Marko Prenēa, Luka Markov, Gjorgji Simon, Luka Petrov, Nikolla Kolov, Kola Petrov, Gjok Luka, (12) Kol Gjoni, Luc Tusha, Kol Gjona, Kol Pjetra, Mac Luca, Kol Prenda, Luc Gjoka, Simon Gjoka, Maca Petro, Dod Ujka, Pavli Ujka, Kol Ujka, Mark Gjergji, Prenē Kola. 

Ljare (nė kapetani) myslimanė:(6) Usein Alija, Bekir Usin, Omer Selman, Alil Memet, Alil Zeka, Amet Selman, Memet Alija, Nuro Ceno.

Pinē (Pinēiq), katolikė:(5) Gjok Pjetri, Kol Gjergja, Luk Marka, Kol Simon, Peter Gjeka, Gjergj Ēoba, Kol Dreka,  Peter Gjoka, Lek Jankov, Vuēa Petrin, Nik Marka, Kol Nika, (13) Peter Marko, Gjon Marka, Peter Markov, Ujk Kola.

Gjuraē (Gjuravce), katolikė:(16) Lek Pera, Peter Vuka, Stijepo Kolin, Kol Pala, Gjok Simon, Peter Nika, Gjok Nila, Kol Nika, Per Marka, Mac Luka, Kol Pera, Lek Pala, Gjon Luca, Mara Ēobina, Gjok Pera.

Pecaj (Draēevica, selo Peciqa) ortodoks:(8) Ēob Nika, Vuk Nika, Kol Nika, Gjon Ēoba, Per Leka, (9) Mac Leka, Luka (prifti ortodoks), Leka Marka, Kol Gjoka, Kol Nika, Stijep Ujka, Peter Marka, Gjur Jovi, Pero Bozho, Vaso Savo, Leka Mastjepi, Mac Nika, Mara Lekina, (15) Mac Gjura, Sim Nika, Stijepo Gjurov, Kol Nika, Bozho Nikolin, Prenē Marka, Gjura Marka, Per Luca, Jovo Nikov, Vul Gjona, Prenē Marka, Kol Simon, Nik Jova, Gjon Pera, Mac Pera, Ujk Nika, Ēob Gjoka, Nik Pera, Gjok Pera, Luk Marka, Mac Pera, Mac Nika, Kol Vuka, Lek Stijepo, Kola Markovin, Luka Mandrein, Gjok Marka, Stijep Nika.

Nrekaj (Karanikiq) katolikė:(4) Luc Pushi, Per Gjura, Gjok Kola, Per Kola, Nik Ēela, Nik Simon, Kol Gjura, Ēek Luci, Nik Ēoba, Petar Maca, Pal Ujka, Mark Beqi, Lek Beqi, Ēek Pala, Gjok Simon, Nik Simon, Gjek Pera, Lek Pera, Gjok Petro, Lek Pala, Nika Marvulin,(7) Nik Pera, Mark Kolin, Gjok Petra, Luc Pala, Nik Pala, Peter Nika, Kol Prenka, Mar(k) Preēujka,(14) Sim Pera, Kol Leka, Mac Pala, Gjok Jaka, Nik Lazo.

Bujgėr (Malstjepoviqi) katolikė:(10) Kol Marku, Lek Marka, Stijepo Gjurov, Mac Gjura, Lek Ēoba, Nik Prenēa,  Mac Leka, Kol Stijepa, Gjok Nika, Mar’ Prenēa, Kol Pera.

Bujgėr (Malstjepoviqi) ortodoks:(3) Mato Nikov, Joko Matov, Mitar Markov.

Uēdabaj (Vuēedabiqi, Uēdabiq) ortodoks:(11) Milo Jokov, Niko Gjurov, Ivo Davidov, Prenda Perova, Niko Gjurov, Markisha Davidov, Stijepo Nikov, Andro Savov, Niko Savov, Pero Savov.

Shestani Nalt, katolikė:(17) Kol Pera, Gjur Kola, Peter Marka, Per Bela, Mac Gjoka, Gjok Prenēa, Mar’ Gjoka, Peter Gjoka, Gjok Leka, Simon Marnika, Nik Marka, Gjok Marnika, Gjok Nika, Mac Koca, Lek Pala, Vuk Prenēa, Gjoka Markuci, Prenē Beqa, Mark Beqa, Gjok Nika, Nik Marleka, Sim Marleka, Gjel Maruka, Gjer’ Marka, Mac Leka, Gjok Luka, Pal Ēeka, Nik Gjoka, Peter Kola,  Ibrahim Metov, Pal Ilija, Peter Maca, Gjur Kola, Peter Gjura, Mac Petrov, Mar’ Gjoka, Stijepo Markpreēin, Prenē Leka, Gjok Nika, Pera Marpreēin, Prenē Marka, Nik Gjelo, Peter Gjelo, Gjergj Kola, Mac Luka, Kol Vuēa, Peter Luci, Kol Luka, Vuk Nika..

#

Pėr qytetin e Tivarit, qė kishte 1823 banorė, ku tė fesė myslimane ishin 60.71%, katolikė 24.65% dhe ortodoksė 14.63%, mungojnė shėnimet pėr kryefamiljarėt e myslimanėve. Qe disa shembuj pėr  tjerėt:

Katolikė: Marko Stjepov, Simon Gjeēin, Zef  Margjokiq, Lek Pera, Marko Prenēin.

Ortodoksė: Spaso Stankin, Niko Jovanov, Savo Zeqanin, Andro Uskokoviq.