Leukoza e lopėve (gjedhėve)

 

Shkruan Dr. Ruzhdi Hasanaga

 

Me emėrtimin leukoza e gjedhit (e lopės) pėrfshihen njė varg sėmundjesh, tė cilat dallohen me ndryshime patohistologjike. Pasi trajtat e rralla (sporadike) nuk janė ngjitėse, kėtu do tė bėhet fjalė vetėm pėr formėn epidemike (enzootike) tė sėmundjes.

Leukoza ėshtė e pėrhapur nė shumė vende tė botės me blegėtori tė zhvilluar. Ajo ėshtė vėrtetuar nė disa rajone nė Mal tė Zi, kurse mė 2004 edhe nė komunėn e Ulqinit. Pėrhapja e sėmundjes po vazhdon edhe sot, tė cilėn po e ndihmon importeksporti i kafshėve.

Viēi i sėmurė - gjėndrrat e zmadhuaraRėndėsia e sėmundjes

Ėshtė pėr t'u theksuar, qė leukoza e gjedhėve (e lopėve) ka rėndėsi tė veēantė edhe pėr shėrbimin e veterinarisė. Kjo sėmundje ngjitėse pengon zhvillimin e blegėtorisė. Ekonomia e vendit e prekur nga kjo sėmundje pėson dėme tė mėdha; pakėsohet prodhimi i qumėshtit dhe mishit, bėhet therja e detyruar e lopėve, kufizohet lėvizja e kafshėve tė sėmura ose ajo bėhet nėn kontrol tė rreptė veterinar, konfiskohet mishi me shenja tė sėmundjes.

Shkaktari i sėmundjes

Sėmundjen e shkakton virusi jo i qėndrueshėn ndaj rrezeve direkte tė diellit, ndaj tė ftohtit (ngricave) dhe ndaj dezinfektuesve tė zakonshėm. Infektimet ndodhin nga e ėma nė fryt (para lindjes) ose viēi infektohet me anė tė kulloshtrės dhe qumėshtit, gjatė vaksinimit (tuberkulinizimit) tė kryer me tė njėjtėn gjilpėrė. Mėnyra tjetėr e infektimit tė kafshėve qė jetojnė nė afėrsi ndodh gjatė kontaktit direkt, ose edhe me anė tė urinės, sekreteve, fekaleve (baglave).

Diagnoza e sėmundjes

Duhen 200 ditė, mė tė shumtėn 7 vjet, deri tė paraqiten shenjat e sėmundjes. Ėshtė vėnė re qė sėmundja kalon nėpėr njė fazė qetėsie, ku kafsha e ruan gjendjen shėndetėsore tė plotė, mirėpo prania e virusit mund tė zbulohet me kontrollimin e gjakut (nė mėnyrė serologjike) 412 muaj pas infektimit.

Caktimin e diagnozės e lehtėsojnė shenjat karakteristike tė sėmundjes. Kafsha e sėmurė mė tė shumtėn ka ethe (41.50C), keq e hanė ushqimin, dobėsohet dukshėm, qumėshtin e pakėson, ngrehet nė kėmbė dhe ecen me zor, kollitet dhe merr frymė me vėshtirėsi, ka aritmi kardiake dhe puls tė shpejtuar, i zmadhohet 215 herė shpretka, mėlēia e sidomos gjėndrat. Shpeshherė kafshėt ngordhin ose detyrimisht ēohen nė thertore. Sėmundja nuk ka mjekim specifik. Prognoza ėshtė e keqe.

Pėrfundim

Leukoza  e gjedhėve (e lopėve), si sėmundje virale ngjitėse, i nėnshtrohet rregullave dhe kontrollit ligjor. 

Le tė theksohet, qė leukoza e gjedhėve (lopėve) nuk paraqet rrezik pėr shėndetin e njeriut. Qumėshti dhe mishi, kur kontrolli veterinarosanitar nuk zbulon ndryshime, mund tė pėrdoren pėr ushqim, me kusht qė t'i nėnshtrohen pėrpunimit termik (zierj).

Publiimet dhe desinformatat nė disa media pėr kėtė sėmundje mund tė konsiderohen si senzacionale dhe qėllimkėqia. Pra, qytetarėt nuk duhet tė shqetėsohen pėr shėndetin e vet. Aqė mė tepėr, kur  sėmundja ėshtė plotėsisht nėn kontroll. Shėrbimi veterinar ka ndėrmarrė tė gjitha masat ligjore pėr parandalimin dhe ērrėnjosjen e saj.