O burrat e Shestanit

 

Ēohuni, o burrat e Shestanit,

N'damar kena gjak Shqyptarit.

Unė ktu po'j tham dy fjalė,

Qi pej zemret mė kanė dalė.

 

Gjuhėn e nan's  mé nerue,

Me t'par't  tonė me u burrnue;

Sa shum ata janė munue,

Shum t'kqija i kanė durue.

 

Mos harroni, o burrat e dheut,

Jemi t'gjakut t'Skėnderbeut,

S'kena pse me u turpnue;

T'huejve kurrė mos m'u nėnshtrue.

 

Pėr nji dona t'pėrparojmė,

Shqypen thmive t'jau msojmė,

Gjidhmonė t'vetėn ta nerojmė,

Himnin tonė mos ta harrojmė.

 

Besnik Simė Dobreci, Kanada, 7.11.2004.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moj Malci,

Malci kreshnike

 

Moj Malci, Malci kreshnike,

Shum sokolat ti na'j rrite.

Fshtirė na'j rrite, fshtirė na'j msove,

Pėr trimni t'gjyshave u kalxove,

Si me ruejtė zakonin e g'juhėn,

Si me ruejtė djalin e mikun,

Si me i dhanė grusht anmikut,

Si me ruejtė mikpritjen tāne.

Moj Malci, lumja Malci,

Rrite Pashėn e Gucisė,

Me shum djel tė Malcisė.

Ishalla vetės ti i prinė

Pėr liri e kalxon trimninė.

O, me sokola qi i pat Malcia,

Nuk i pat krejt njerėzia.

Ahmet agėn, burrė azgan,

Alush Hotin, trim si zanė,

Djel vuthjanė, o sa trima

Ēi pėr trimni larg u shkoi fryma.

Djel martinajsh e nokshiqanė

Ēi nėr lufta nāmin e kanė.

Djelt e Ferin e Hasan Bajri,

Ēi pėr trimni larg shkoi nāmi.

Djel malsorė, me zemra trimit,

O, ēi i njofti edhe Berlini.

 

Shėnoi Idriz Xhemė Ulaj, Vuthaj, Plavė.

Marrė prej Idriz Xh.Ulaj, Kėngė popullore nga Gucia, Prishtinė, 1978.

 

 

 

Padėr Zef  Tagaj

Pader Zef TagajAi ishte prej Ljares, ka qenė famullitar nė Hot. Ai i ka shėrbyer popullit edhe si doktor. Ka qenė patriot nė za e me namė, ka dashtė vendin e kombin e vet shqiptar mė tepėr se jetėn e vet. Pėr Zefin flet Malėsia edhe sot. Veprat e tija nuk do tė harrohen kurrė. Nė moshėn mė tė mirė tė jetės sė tij (33 vjeē), mė 1944, e vrau Voja Stanku me shokėt e tij. Kėtė ngjarje ma tregoi Mark Kola Pecaj, nipi i padėr Zefit, qė sot jeton nė Njujork. 

 

E pėrgatiti

Zef Lubi Gjokaj

 Njujork

 

 

 

 

 

 

 

 

Ndihmuan revistėn Buzuku nr 17

Zef Luigji Gjokaj, Zogaj, tash nė Njujork, $300

Zefi Kols NushitBrisku, Bishti Malit, Ulqin, 

                                        tash n'Njujork, $200

Ejll Zagreda, Reē, Ulqin, tash n'Njujork, $100

Shoqata Katolike Shqiptare n'Melburn, 

                      Australi, dollarė australianė 100

Anton Kola Kovaēi, Kodrat, Ulqin, tash

   n'Melburn, Australi, dollarė australianė 100

Lekė Ndreka, Kllezėn, tash n'Melburn,

                       Australi, dollarė australianė 50

Loro Luka Stanaj, Braticė, tash n'Melburn,

                       Australi, dollarė australianė 50

Nikolė Tomė Koēaj, Kllezėn, tash n'Melburn,

                        Australi, dollarė australianė 50

Daniell Kalaja, Shqipėri, tash n'Melburn,

                        Australi, dollarė australianė 20

Pjetėr Rushi, Shqipėri, tash n'Melburn,

                        Australi, dollarė australianė 20

Qofshi faqe bardhė. Pėrshėndetje prej Redaksisė.

Po i ēon Shkodra

Dibrės fjalė*

 

Po i ēon Shkodra Dibrės fjalė

A ma fal pėr luft ni djalė

Se mka ndodhun ni rrezik

Mka hi shkjau nė Koplik.

 

Dibra e Mati n'kam jan ēu

Gjall Shkodrėn mos me e lshu

Pritipriti, Shkodra nan

T'kam fal cull e t'kam fal djalė.

 

Ahmet Zogit, nasihati

Ni selam pa shku sahati ,

Ja ka dhan tė drejt nizan

Shkjaun prej Shkodret m'i pėrzan.

 

Cullt e mecat dajm pėrgjis

Me i thi kriet tan Sėrbis,

Do nė Shkodėr e do nė Luzni

Mos tė jesin ni pa gri.

 

Sall n'at dert jam vet oj Shkodėr

Se mka hi papazi n'votėr,

Deka e jon me hallall

Asni shkja mos t'jesin gjall.

 

Cullt e mi t'i baj hallall

Sėrbin njofin pėr lėngat

Sall t'i fali Shkodėr Loca

Jan pėr lufta e s'jan tatoca. 

 

*Kėtė kėngė popullore pati mirėsinė tė na japė z. Xhemal Uruēi nga Shkodra. Kėnga tregon pjesėmarrjen e dibranėve edhe nė Luftėn e Shkodrės kundėr intevencionistėve jugosllavė mė 1920, ashtu siē kanė marrė pjesė edhe nė Luftėn e Vlorės kundėr italianėve.+

Marrė prej Xhafa B, Lufta e Dibrės 1920, CamajPipa, Shkodėr 2001:2678.

 

Zgjodhi pėr Buzukun prof. Dr Mentor Disha, Prishtinė.

 

Shoqata don Gjon Buzuku nė Ēikago, SHBA, ndihmoi veprimtarinė e Shoqatėn don Gjon Buzuku nė Ulqin me $1000. Anton Nrekaj ia dorėzoi tė hollat Zef Kovaēit pėr Shoqatėn.

Shoqata ėshtė mirėnjohėse.

Mėrgimtarėt ndihmuan pėr Maternitetin nė Ulqin

 

Hapja solemne e maternitetit nė Ulqin u bė mė 5 shkurt 2005, ashtu qė u realizua njė ėndėrr e shumė gjeneratave, qė “gjithkush tė ketė tė drejtė tė lind atu ku do tė jetojė”. Bashkvendasit tanė e ndihmuan pajisjen e maternitetit me aparaturė mjekėsore, si edhe me ndihma tė tjera. Mėrgimtarėt nga Ulqini qė jetojnė nė Zvicėr dhe Gjermani e furnizuan maternitetin me aparaturė dhe mjete tė tjera tė nevojshme me vlerė prej 20.000 euro, ndėrkaq organizimin e bėri zotėri Silver Kordiqi dhe zotėri Eqrem Mehmedi. Shoqata “Ulqini” nga Njujorku, SHBA, e udhėhequr nga zotėri Xhavit Kahari, tuboi dhe solli pėrmes Bankės Komerciale Malazeze nė Ulqin 15.000 dollarė, kurse zotėri Nuji Murati me shokė 1.800 dollarė amerikanė. Para disa ditėve, mėrgimtarėt tonė nė Amerikė tė pėrfaqėsuar nga zotėrinjt Ejll Zagreda, Mark Gjonaj, Zef Gjokaj dhe Riēard Lukaj sollen 16.100 dollarė amerikanė pėr pajisjen e maternitetit nė Ulqin. Edhe njėherė drejtori i Shtėpisė sė Shendetit nė Ulqin i falėnderon tė gjithė ata qė ndihmuan pėr pajisjen e maternitetit. Deri mė 17 mars 2005 kanė lindur 11 fėmijė, 6 djem e 5 vajzė. Kjo ėshtė edhe gjėja mė e bukur qė ndodhi nė qytetin e Ulqinit. Gjeneratat e reja do ta kujtojnė ndihmėn tuaj tė madhe.

Prim. Dr. Gani Karamanaga

drejtor i Shtėpisė sė Shėndetit nė Ulqin