Luigj Gurakuqi – impulse

 

1. Njeriu nuk mund tė kėnaqet vetėm me bukė, por ka nevojė edhe pėr gjellėn e shpirtit. Bukė e punė kishim, ndoshta me gjetun edhe nėn themrėn e tė huejit; por do tė ishte bukė e mylmyeme me turp, do t'ishte punė me djersė gjaku. Ma mirė pra, le tė kėnaqena me pak e tė fėrgohemi nė vojin tonė, por t'ushqejmė e tė forcojmė shpirtin me ideale qi nuk vdesin kurrė.

 

2. Parimet qi do tė ndiqen

janė kėto:

Besime tė lira nė shtet tė lirė,

Mostrazim i shtetit nė ēashtje besimtare,

Nderimi i njenitjetrit pėr besimin e shoqishoqit.

3. Mendimi i disave se feja na sjell pengime e trazime asht thjeshtė e gabuem, mbasi pėrvoja e pėrditshme na ban tė besojmė plotėsisht se sa ma tepėr populli ynė tė ndjekė parimet e moralit e tė fesė, aq ma tepėr do tė tregohet i bindun pėrpara ligjeve tė shtetit, do tė respektojė urdhnat e autoriteteve syperiore e do tė dojė tė nderojė vėllaznit e vet.

4. Bazat e bashkėpunimit janė:

Njisia e atdheut, bashkimi i kombėsisė, lidhja e gjakut dhe e gjuhės.

5. Bani ligjet themelore qi tė mund tė jetojė i lirė dhe i lirė si shqiptar.

6. Po, opozita kėrkon liri sa ma tė gjanė, por liri tė vėrtetė e tė mbajtun nė fre, me ligje tė rrepta, qi tė ndalojnė shkapėrcimet e popullit e shpėrdorimet e nėpunėsve.

7. Vetėm mbretnimin e ligjit e tė drejtėsisė i ka premtue e i premton Opozita popullit, pse vetėm tue u zbatue ligje e tue u ushtrue drejtėsia, populli mund tė shkojė pėrpara, atdheu mund tė lulėzohet.

8. Na duem qeverinė e ligjeve, bile tė ligjeve tė forta, e jo me i lanė nėpunėsve duert e lira pėr me punue mbas vullnetit tė vet.

9. Jemi tė zotėt tė qeverisemi nė vete, por nuk jemi tė zotėt tė administrohemi.

10. Pak ndėr prijėsa e udhėheqės janė qė mundohen ta zgjojnė e t'i ndrtisin mendjen popullit, qi i thonė kjartė tė vėrtetėn e qė pėrpiqen ta drejtojnė nė udhė tė mbarė. Ka, mjerisht, ma shum asish qi thonė se vullneti i popullit nuk do marrė pata sysh e qi, ndonse e quejnė veten popullorė, mendojnė se populli duhet tė shtrohet e tė ndigjojė e tė lehet me u drejtue vetėm prej atyne, pse ata vetėm, e askush tjetėr, janė tė zotėt me e kėshilluem pėr tė mirė e me pregatitun fatbardhėsinė e tij.

11. Mbasi tashti ka ardhė koha e mrekullinave, nuk duhet tė besojmė qi njerėzit, tė cilėt deri me sot u kanė shėrbye ideve antikombėtare, tė mund tė bahen atdhetarė tė flakėt.

12. E kremtja e 28 Nandorit duhet tė jetė, pra, pėr ne tė gjithė jo vetėm nji ditė gėzimi e dėfrimi, por edhe nji ditė pendimi nė tė cilėn tė mbledhim mendjen e tė bajmė shqyrtimin e vetėdijes sonė. Nė kėtė ditė, duhet tė vemė tė gjithė dorėn nė zemėr e tė pyesim veten tonė, nėse e kemi bamė gjithkund e gjithmonė detyrėn qė kishim pėrpara atdheut. T'i tregojmė pa turp e t'njohim fajet tona, tė harrojmė idhnimet e anmiqėsitė qi na ndajnė, t'i japim vėllaznisht dorėn njenitjetrit e tė betohemi mbi besėn e gjyshave tanė se sot e mbrapa do tė pėrpiqemi me tė vėrtetė pėr tė mirėn e Atdheut, pėr lulėzimin e kombit, pėr nderin e flamurit tonė.

13. Ngushtica financiare nuk na lejon tė bajmė gjana, qi nė vend me ba efekt tė mirė, pėrkundrazi, do tė banin  keq dhe popullin do ta randonte.

14. Nga shtetet e mėdhanj presim mbrojtje dhe nga fqinjtė relacione tė mira.

15. Nuk kam asnji ankim kundėr Shkėlqėsisė s'Uej (nė njė letėr drejtue imzot L. Mjedės), as kundėr askuj tjetėr, por vetėm kundėr fatit tem qi tash 27 vjet nuk mė jep kurr pushim trupi, as kėnaqėsi shpirti.

Fitimet qi kam pasun  deri me sot prej jetės seme politike janė kėto: rrezik jete, tė shame e borxhe.

 

Pėrgatiti Kolec Ēefa, Shkodėr


 

 

A e dini se...

 

Dijetarėt gjermanė pėr shqiptarė

Kėtė stėrkushrillėk mitik iliroepirotshqiptar barbar, helenėt tanė tė rinj, ndoshta tė fryrė me ndjenjėn e aristokracisė dhe shkėlqimin e tė parėve tė tyre mbi tė gjithė popujt e rruzullit tokėsor, mbase nuk do ta pėlqenin, po tė mos ishte fryma konsekuente e mendimit tė zotit Han se maqedonasit e vjetėr, kjo racė fitimtare ndaj Athinės dhe Babilonisė, qenė tė afėrm nė gjak dhe nė gjuhė me shqiptarėt e mirėfilltė epirotoilir. Kėshtu ata (shqiptarėt) pėrjashtoheshin nga forumi kombėtar dhe zbrisnin nė njė pozitė mė tė ulėt nga ē'ishte bėrė zakon tė njiheshin nė pėrfytyrimin e kohėve tė reja nė pėrgjithėsi dhe nė kotėsinė gjithė xhelozi tė bashkatdhetarėve tė tyre tė sotėm (J.Ph. Fallmerayer /17901861/, Elementi shqiptar nė Greqi, 'Saraēi', Tiranė 2003:4950).

 

Shqipja fenomenale

Kur katastrofa e pėrgjithshme, e cila pėrmbyti tėrė zonėn nga Danubi deri te kufiri i Heladhės, bashkė me gjuhėn, historinė dhe traditat, nga gjithė kjo masė, me pėrjashtim tė fiseve qė banonin nė Heladhė, vetėm shqiptarėt mundėn ta shpėtonoin gjuhėn, zakonet, ligjet dhe kombėsin deri nė kohėt e reja (J.Ph.Fallmerayer /17901861/, Elementi shqiptar nė Greqi, 'Saraēi', Tiranė 2003).

 

Kush iu kundėrvu invadimit turk nė Ballkan

Si njė komb i shquar, i pavarur, thelbėsisht i ndryshėm nga bizantinėt i ligėshtuar, shqiptarėt qė dalloheshin pėr burrėri, frymė luftarake dhe epėrsi tė ēdo lloji nė luftė ndaj tė gjitha fiseve tė kontinentit ilirik (Ballkani sotėn), u njohen nga turqit fillimisht nė shekullin XV dhe, ē'ėshtė e vėrteta, sė pari nė Shqipėrinė e Jugut, domethėnė nė Epirin e Vjetėr, ku shpatėn e rėnė pėr tokė tė grekėve tė Bizantit nė luftėn pėr liri e kombėsi, ata (shqiptarėt) e ngriten lart dhe shpejt e vringėlluan mbi armikun (J.Ph.Fallmerayer/17901861/, Elementi shqiptar nė Greqi, 'Saraēi', Tiranė 2003:99). 

 

Ē'gjuhė  flise Leka i Madh

Kur u drejtohej tjerėve, u fliste nė gjuhėn e atdheut tė vet. Leka nuk e fliste mirė gjuhėn helene (Aristoteli). Kur i thirrte ushtarėt tė rroknin armėt, ai u folte nė gjuhėn e tij e jo greqisht (Plutarku). Qė nė kohėt e Aleksandrit, ai qė kishte kombėsi maqedonase, nuk ia arrinte tė merrej vesh me njė helen nga Peloponezi ose Atika pa ndihmėn e pėrkthyesit. Epirotėt dhe maqedonasit qė nė kohėn e Strabonit kanė qenė jogrekė... Epirotėt, maqedonasit dhe ilirėt janė fise tė afėrta (J.Ph.Fallmerayer /17901861/, Elementi shqiptar nė Greqi, 'Saraēi', Tiranė 2003).