Salēi  ringjallja e katundeve

 

Shkruan: Gjurė Dabaj

 

Katundet janė mė tė parėt vendbanime tė organizuara tė njerėzve. Gjatė shekujve, ata kanė pasur ndyshime tė pandėrprera, e sidomos me fillimin e revolucionit industrial nė XVIII shekull e deri me sot, por me njė intensitet tė ndryshueshėm.

Salē - Kisha e ShpjetritPrej Luftės II Botėrore e deri sot u bėnė ndryshme tė mėdha, ku mund tė dallohen dy faza. Faza e parė mbas Luftės ishte mjaft negative. Ajo u shfaq nė katunde malore dhe shkambore, tė cilat u ēpopulluan, banorėt migruan nė qytete dhe qendra industriale, ku mund tė punėsoheshin si meshkujt ashtu edhe femrat. Nė kėtė periudhė, disa katunde mbeten pa banorė ose me pleq, fuqia ekonomike u zvogėlua, u ndėrpre punimi i tokės, u krijuan djerrina e pyje. Nė kėtė fazė u shkaktuan edhe ērregullimet e vlerave urbanearkitektonike.

Faza e dytė, mjaft pozitive, pėrfshiu katundet nė fusha, buzė lumenjve, nė bregdet, buzė rrugėve krysore dhe nė afėrsi tė qyteteve. Shumica prej kėtyre katundeve u shndėrruan nė qytete, disa u lidhen topografikisht me qytet, tjerat u afirmuan si qendra turistike. Kushtet e jetesės tė banorėve nė kėto vendbanime u pėrmirėsuan.

Besoj qė janė tė nevojshme planet urbanistike, ku do tė shihen mundėsitė e rigjallėrimit pėr ēdo katund.

Salēi, katund nė faqen jugore tė malit Mazhur, u shkatėrrua prej termetit, mė 15 prill 1979 dhe mbeti kryesisht pa banorė. Mbasi mungonte rruga pėr tė prurė materialin, e as komuna e shteti nuk patėn kujdes tė mjaftueshėm, rindėrtimi i shtėpive u bė gati i pamundshėm. Mendoj se Ministria e Urbanizmit dhe Komuna kanė gabuar, por ky gabim edhe mund tė ndreqet.

Salēi sot ka rrymėn elektrike, si dhe rrugėn qė e financuan banorėt me ndihmėn e USAIAD/IRD. Unė, si gjeograf, e shoh mundėsinė e ringjalljes tė Salēit. Pikėpamjet e mia, qė kėtu po i paraqes, duhet t'i ketė parasysh Komuna dhe shteti. Salēi, i vendosur nė shullį (shullėvend me shumė diell, por i mbrojtur mirė prej erėnave) ka mjaft burime tė ujit tė pastėr, si dhe njė mikroklimė tė mrekullueshme me ajėr tė pastėr, ēka vepron mirė nė shėndetin e njeriut. Banorėt e mėparshėm tė Salēit kanė shitė voj, raki, venė, djathė, fiq tė thatė. Katundi ėshtė i njohur pėr vėreshta, ullishtė, fiq, vishnja, qershia, zerdelia (kajsia), shega dhe pemė tjera frytore, tė cilat u qėndrojnė mjaft mirė sulmeve tė sėmundjeve. Prej Salēit shihet krejt Ulqini, fusha e Ulqinit, Shtoji, derdhja e Bunės nė det. Me kėtė pozitė dhe karakteristika qė ka, Salēi mund tė bėhet njė qendėr turistike pėr lakmi. Mund tė ndėrtohen hotele, motele, shtėpi pėr pushim. Turistėt vijnė pėr tė pushuar, pėr t'u kėndellė, pėr t'u njohur me kulturėn dhe pėr tė parė objektet historike. Pėr turistin do tė jetė atraktive larja nė det ditėn, kurse fjetja e rehatshme larg zhurmės nė Salē nė ajėr tė pastėr. Gjatė verės, kur ėshtė trafiku i madh, deri nė Salē mbėrrihet pėr 20 min, mė shpejt se nė qytet tė Ulqinit.

Do tė ishte mirė qė tė bėhet njė plan urbanistik pėr Salēin, ashtu qė mos tė fillojė ndėrtimi i objekteve, ēka mund tė pengojė zhvillimin harmonik tė katundit, siē ka ndodhur p.sh. nė Kruē.