Andon Zako  Ēajupi

 Dėshirė e Skėnderbeut

 

Sa rrojta, s'u turpėruam:

tė gjithė bashkė luftuam,

vendin ton' e nderuam,

se nga turqit e shpėtuam.

Po tani u afrua 

ditė e fundit dhe pėr mua.

Gjithė kėtė ditė presim,

kemi ler'e do tė vdesim;

njeri pėrjetė s'ka mbetur,

dhe tė gjith'i ka tretur;

po lum kush ėshtė pėrpjekur

dhe pėr atdhenė ka vdekur.

Ndaj desha, sa jam dhe gjallė,

t'ju mbledh, t'ju them kėto fjalė:

o vėllezėr shqiptarė,

ju lutem tė bėni mbarė,

gjithė bashkė e tė pandarė.

Mysliman'e tė krishterė

Perėndia na ka bėrė,

jemi vėllezėr tė tėrė.

Zoti kur bėni insanė

me njė fytyrė tė naltė,

tė krishter'e myslimanė

i gatoi nga njė baltė.

Zoti me tė madh tė vetė

ėshtė njė dhe i vėrtetė,

si kėtu dhe n'atė jetė.

Si Ungjilli dhe Kurani,

mos e ndani Perėndinė;

shoku shokun mos e hani,

si punojnė ata qė s'dinė;

besa ėshtė e gjithėsisė,

ne jemi tė Shqipėrisė,

se kemi pirė njė sisė.

Pėr Perėndi qė besoni,

Shqipėrinė mos e harroni,

pra faluni si tė doni...

Faluni te Perėndia

tė shpėtojė Shqipėria

nga e ndyra robėria.

Tani ta shpėtoni vetė,

se unė nuk kam jetė,

vete te Zoti i vėrtetė.

Do t'i lutem duke qarė

tė jetė me shqiptarė

dhe t'u japė dashurinė

tė nderoni Shqipėrinė.

 


 

Mihal Hanxhari*

 

Malli pėr Shqipėrinė

 

Shoh qiellin e bukur

Dėgjoj kėngė bilbili

E lule me ngjyra

Dhe erė trėndafili

E drita tė shumta

Tė bukura pasqyra

Por syri mė ka

Nė bebez njė gjė tjetėr

Mė ka Shqipėrinė

Mėmėn e vjetėr

Dhe rrugės kaloj

I heshtur kaloj

E veē unė kaloj

Se zemrėn e lashė

Diku nė Shqipėri

E mendjes i jap

Krah tė fluturoj 

Tė vej nė Shqipėri

Larg nė Shqipėri

Veē nė Shqipėri.

(Budapest, 26.9.1949)

 

*Marrė prej Mihal Hanxhari: Malli pėr Shqipėrinė, botuesi 'Erik', Tiranė 2002

 

 


 

Jevrem Bėrkoviq

 

Kryet nalt!

 

Kryet nalt!

Kryet nalt posa tė vijsh nė botė,

Kryet nalt nė qiell e kėmėt posht nė tokė,

Le tė lajnė, tė pėshtjellin, tė mėkojnė

ashtu nė kėmbė.

Dhe kur tė shohėsh ashtu atėherė ke parė,

Dhe kur tė qash ashtu atėherė ke qarė,

Dhe kur tė fillosh ashtu do tė jesh jetėgjatė e i gjallė.

Aty ku tė ka rėnė koka, aty trupin drejtoje,

Ky ėshtė fillimi i gjhithēkaje nė jetė, dije!

Le t'u vriten sytė, deri sa t'u mbushėn me lot,

Kur tė shohin edhe njė kryenalt mė shumė nė botė.

*

Kryet nalt!

Edhe kur tė regjistrojnė nė klasė tė parė,

Edhe kur mėsuesi s'di mė shumė se ti,

Shkolla ndoshta vetėm atėherė mund tė quhet shkollė,

Nėse drejtqendrimi ėshtė lėndė kryesore

Dhe nėse ne tė mėsohet 

Ajo qė kurrė s'harrohet.

Kryet nalt edhe kur s'tė kujtohet 

Si mori fund beteja e Grahovės,

Dikush ėsht dashur tė hunbė edhe nė fushė tė Kosovės.

Tė biesh aty ku ėshtė pėr tė rėnė.

*

Kryet nalt!

Edhe kur t'i thyejnė eshtrat njė nga njė,

Edhe kur ta dėrmojnė shtyllėn kurrizore,

Edhe kur t'i regjin plagėt me krypė,

Edhe kur t'i lėshojnė qent dhe gjarpėrinjtė,

Trupin drejt dhe kryet nalt

Edhe kur tė shpiejnė nė pushkatim,

Aty  posaēėrisht!

Ashtu vertikalisht.

*

Kryet nalt!

Edhe kur tė mundin

(E ē'u mbetet tjetėr tė mundurve),

Edhe kur ta venė zgjedhėn nė zverk,

Edhe kur ta varin zilėn nė qafė,

Edhe tė lidhin me zinxhirė qensh,

Edhe kur t'i shkulin thonjtė me danė,

Edhe kur ta hapin varrin

Kryet nalt!

Le tė shohin se sė paku kjo gjė tė vjen ndoresh.

*

Kryet nalt!

Edhe kur ēlirohesh,

Ēlirimtari ėshtė ēlirimtar

Vetėm nėse ėshtė kryenaltė

Ē'vlen ēlirimtari nėse ėshtė i kėrrusur!

Kryet nalt!

Liria ėshtė barrė e rėndė njerėzore,

Ndoshta mė e rėnda prej tė gjitha tė tjerave.

Kush mėsohet tė qėndrojė me tė,

Ai ėshtė i lirė dhe kryenaltė,

Atij s'i duhet tjetėr shkollė.

 

Pėrktheu prof. Agim Vinca, Prishtinė

Zhgjodhi pėr Buzukun prof Dr Mentor Disha, Prishtinė

 

 


 

Baca Kurti i Grudės

 

Shumė heroj ka n'male tona,

Gjithmonė kjenė, e tash te e vona,

Shembull t'mirė ata kanė dhanė,

Me marrė shembull na tė tanė.

Baca Kurtin kźnė ndėr tjerė,

Sa kje gjallė, luftoi pėr nderė.

Burrė i mirė e burrė si motit,

Qi kur dhanė t'ka bes'n Zotit

Fjalėn kurrė ai s'ta ki ndėrrue,

Tash me e dijtė se kish mbarue.

Nė bajrak t'Grudės ky shpi nė zā,

Ktij gjithkush hatrin ia ka.

Shi pėr k'ta janė kźnė mundue,

Me 'i duejqe pare me e fitue,

Me 'i duejqe pare e pare ar,

Por tha: S'shitem se jam shqyptar,

Prite Zot...me u bā tradhtar!

 

Marrė prej Pater Kolė Berishaj: Ndér e burrnķ ndėr malet tona, CamajPipa, Shkodėr 2003:96.

 

 


Pjetėr Perkoliqi

 

Gjon Buzuku

 

Kyj Gjon Gjeka trim dahi,

Me t'sjellun e me urti;

S'po di pun's me'j dhanė spjegim:

Kur marė bota ėsht ty fjetė,

Pėr gjidh natė shę dritėn nezė

Deri vonė nė shpi t'Zotnisė,

Afėr kishet nė Grop t'Briskut.

Po ē'hall ko kyj i vetum,

Ēfarė zorimesh, kasavetesh

E munojnė qi s'bje me fjetė?

Menon Gjoni: diē do t'jetė;

Dhe ėsht gati me i nimuo

Ēka do tė jetė, e pō kursim.

#

Kisha e sh'Mitrit Dismitasarit,

Nė grop t'Briskut, kje shugurue

prej Bariut t'Kishės Tivarit,

Ludovikut Chieigatos.

 #

Aj Zotni, nji prift i moēėm,

Shum i zellshėm, dijetar,

Qi jetonte jo larg kishet,

Nė Grop' t'Briskut, nė shpi t'vet,

Ēka s'ja mrrinte me bā ditėn

E vijonte natėn vonė.

Shkruonte, shkruonte fletė mas fletet

Gjon Buzuku, i biri Bdekut,

N'dritė t'kanilit, kanil vojit,

Nė gjuhė shqype, nė gjuhė t'nānės,

Tuj pėrkthye Librin Shenjt,

Qi “Missale” bota i thonte,

Aj “Meshari” pėr titull donte.

Qi tė shtypet e t'pėrhapet,

E qi pop'lli, pop'lli i ti

T'kuptonje fjalen e Zotit

N'gjuhė tė nānės, nė gjuhė t'par've.

Kshtu dhe shqypja t'jetė visar

Nėr kome tjera, si i tokon.

Shkruonte, shkruonte Gjon Buzuku

Ditė e natė, e po pritesė

Komit vete me ja zbardhė.

#

Vepėr shqype ėsht “Meshari”,

Gjon Buzuku e shkroj i pari;

Pesė vjet mā vonė kje pėrtri,

Krejt kjo punė  merita e ti. 

Me ket vepėr krenohet Komi

Si dhe tjerėt me vepra t'tyne,

Bile shum e shum pėrpara.

Mirė ta dinje bota marė:

As na s'kijem cuba malit,

Pā kulturė e dijeni.

E se fatin e patėm t'zi,

Me kjenė shum kohė nė robni,

Faji jonė s'ėsht, as  ko kjenė.

#

Vaj, se  terri dhe harresa

“Mesharit” kanė me'j tokue,

Pėr nji kohė, dhe jo tė shkurtė;

Por prap se prap, edhe rishtas,

Ko me dalė nė dritė tė diellit,

Me shkėlxye si hyll nė qiell,

N'letėrsi dhe nė kulturė,

Tė atyne qi flasin shqyp,

Kudo t'jenė dhe kahdo kjoshin,

Bri me tjerė, e me kreni.

Falė i kjoshim Gjon Buzukut!

Falė i kjoshim munit t'ti!

 

 


Rrok Mark Dush Shkreli

 

Kėngė pėr Shqipėrinė*

 

Tė lumtė na more Shqipni

Jem krenarė qė t'kena ty

Jem tė parėt me histori

Se kjo asht toka Shqipni

Kanė kalua dymijė vjetė

Teutėn kem pasė mretneshė

Ilirėt kėtu Zoti i pat falė

Nė kėtė ven kjene ma tė parė

Kėtu kaluan shum mbretni

Por kurr emni s't'treti ty

Me shum krajla ke luftua

Emni yt kurr s'asht harrua

Pesqind vjet Turku sundoi

Mbasi para na pushtoi

Nė Shqipni ktheu Kastrioti

Kundėr turkut u ēua poplli

Ja vunė emnin Skanderbeu

La Stambollėn e n'shpi ktheu

Erdh n'Shqipni pėr me luftua

Tokėn tonė pėr me ēlirua

Ka kenė trim Gjergj Kastrioti

Nuk e trembi as shpata as topi

Skanderbegun e banė t'parė

Nuk u shit pėr pare ar

Nuk e dha vedin pėr pare

E ka lindė Nana shqiptare

N'tokė tė vet erdh me luftua

Prej anmikut me na pshtua

Ai u ba vetė histori

Mos t'harrohet emni ti.

 

*Marrė prej Rrok Mark Dush Shkreli, Nė valėt e jetės, Ulqin 2004:100.

 


Marash Gjon Kaculi

KELMENDI*

 

Atje nalt ku buron Cemi

Njatje janė bjeshkėt e Kelmenit

Kado shkova nėpėr dynja

Bjeshkė t'bukura shtu s'kam pa

Kishte kodra dhe rudina

Burime e gurra pėr nar ēetina

Kah Vermoshi e Skropotusha

Atje asht plot me harusha

Nėpėr qeta dhi tė egra

Atje thonė ka le kulshedra

Kanė shqyponjat nė krye t'vėnit

Dekorat i bajnė Kelmenit

Se shqyponjat me krena t'zi

Mrėnė flamurit i kanė hi

E valojnė pėrmi Shqypni

Lumi Zot ty t'kjoshim fjalėė

Pėr Kelmenin po kam fjalė

Ku meti fjala gjallė se gjallė

Nėpėr shekuj si luaj

Se anmiqėt gjithmonė kanė mėsy

Njekto treva pėr mej rrėny

Por Kelmeni gjithmonė kreshnik

Ja theu kryet gjithėsecilit anmik

Kishte pas burra asgana

N'daē pėr shpatė n'daē pėr tagana

Me ruajt trevat ēi na i la baba

Herė me hutė e me berdana

Herė me gurė edhe me shkama

Kur n'qetėsi bite Kelmeni

Mblidheshin burrat n'log t'kuvenit

Herė nė noj bjeshkė

E herė nė breg t'Cemit

Por ma shumė nė Qafė t'Predelicit

Aman Zot se ēka me pa

Njasi burrash askun nuk ka

Tetan sokola e tė pashim ishin

Pėr urti kurrkuj s'ja lėshon

Dikush ishte kuvėēar

Dikush tjetėr llafatar

Dikush flite ndonji pėrrallė

Kėtu po ishte edhe lahutari

Knote katka ē'i na i la i pari

Me melodi e dridhte zanin

Aq ma bukur dridhte gishtin

E njashtu na ushqente shpirtin

N'krye t'vėnit rrinte legjendari

I mirėnjohuni Prėkė Cali

Njaj Prėkė Cali burrė Kelmenit

Ligjėratė mban nė lok t'kuvenit

Njekėsaj herė lajmėrojmė Evropėn

Na pėr tė gjallė nuk e lėshojmė tokėn

Pėr ne s'ka vlerė Kongresi i Berlinit

Duem me dekė nė vi t'kufinit

Na jem t'betuem si gjithmonė

Kurrė se l'shojmė Kelmenin tonė.

Marrė prej Marash Gjon Kaculi, Gjallė se gjallė, Press studio, Ulqin 2004:313.

 


 

Atė Zef Pllumi pėr komunizmin nė Shqipėri:

Shqipnija e terrorizueme kishte ra nė koma. Njerzit e dijtun nuk dijshin ma kurrgja dhe njerzit e padijtun kishin nė dorė gjithēka; atė qė nuk duhej!

*

George Orwell (shkrimtar, socialist i dikurshėm):

Nėse do tė ishte nė pyetje zgjedhja mes Rusisė e Amerikės, unė do tė isha pėrcaktuar pėr Amertikėn! 

Zgjodhi: Nikė Palkola, Kllezėn, Ulqin, tash nė NjuJork, Amerikė.