“Sheshtani”  libėr enciklopedik

 

Shkruan Gjekė Gjonaj

 

Nė organizimin e Shoqatės “Dom Gjon Buzuku”, mė 27 shkurt 2005, nė sallėn e madhe tė Kuvendit Komunal tė Ulqinit , u promovua libri monografik “Shestanistudim filologjik gjithėpėrfshirės” i autorit Gjokė Dabaj. Nė kėtė manifestim ishte i pranishėm njė numėr i madh i adhuruesve tė fjalės sė shkruar nga Ulqini, Ana e Malit, Kraja, Tivari, Malėsia, Shkodra, Tirana, Durrėsi etj. Pjesėmarrėsit ,  nė emėr tė organizatorit tė kėsaj mbrėmjeje tė organizuar  mirė, i pėrshėndeti, Zef Lukiqi, kryetar i Shoqatės “Don Gjon Buzuku”, njėheri edhe botuese e kėtij libri.  Lukiqi, nė fjalėn e tij pėrshėndetėse, paraqiti njė historik tė shkurtėr tė  aktiviteteve dhe veprimtarisė botuese tė kėsaj shoqate, e cila kryesisht merret me  kulturėn  mesjetare shqiptare, me theks tė veēantė nė ruajtjen dhe kultivimin e vlerave kulturore tė Shestanit.

Prof. Dr. Agron Xhangolli nga Instituti i Kulturės Popullore  Tiranė, duke folur pėr librin, theksoi se kjo vepėr pėrcjell fusha tė ndryshme tė gjuhėsisė, historisė dhe kulturės popullore, e cila pasqyron saktėsisht njė trevė etnografike tė cilėn , siē tha ai, punonjėsit e Institutit tė Kulturės Popullore nė Tiranė nuk e kanė njohur. Ai veprėn e Dabajt e cilėsoi si enciklopedike, duke pohuar se nga ajo  mund tė mėsosh dhe tė marrėsh informacione pėr shumėēka.

Veshja e shestaneshave zbukuroi manifestiminFolėsi i radhės dr. Nail Draga u shpreh se ky botim ėshtė i rrallė pėr kohėn, sepse ėshtė i tipit enciklopedik, ku pėrfshihen shumė fusha studimore, dhe si i tillė ka vlerė shumėdimensionale. Sipas Dragės kjo vepėr ėshtė njė letėrnjoftim i identitetit etnokulturor tė njė treve me njė tė kaluar interesante historike nga koha antike e deri nė ditėt e sotme, e cila deri mė tani ka qenė pak ose aspak e njohur pėr opinionin e gjerė.

Nė vazhdim tė kėsaj mbrėmjeje promovuese pėrshėndetėn dhe pėrgėzuan autorin, recensenti i librit Matish Shestani, prof. Dr. Mahir Hoti, rektor i Universitetit “Luigj Gurakuqi” nė Shkodėr, mr. Ismail Doda, Rikard Ljarja, aktor i njohur, prof. Dr. Gėzim Uruēi, Shkodėr, pastaj, Nikė LukaLukiqi nga Kollomza, Ulqin, i cili tha “ėshtė nerim me e nie veten shestanas”.

Zef Lukiqi, kryetar i shoqates flet ne manifestimKy manifestim u gėrshetua me disa pika tė pėrzgjedhura muzikore, interpretuar nga Shaban Gjekaj dhe Viktor Nrekiqi, por edhe me veshjet popullore tė kėsaj trevė.  Mjaft i qėlluar ishte edhe  recitali i autorit, qė ia kishte kushtuar vendlindjes sė tij Shestanit, tė cilin e recitoi bindshėm aktori i ri nga  Amulli, Simon Shkreli. Nė fund autori Gjokė Dabaj falėnderoi pjesėmarrėsit, recensentėt, bashkėpunėtorėt, donatorėt dhe tė tjerėt qė kanė ndihmuar nė hartimin e kėsaj monografie.