Sa hije u kanė veshjet popullore

 

Gjon dhe Suzana  Gjokaj janė vėlla e motėr. Kanė lindur dhe jetojnė nė NjuJork, Amerikė. Prindėrit ua mėsuan gjuhėn shqipe, tė cilėn e flasin shumė mirė. Krahas shkollimit tė rregullt nė anglishte, tė dy ndoqėn  mėsimin nė shkollėn shqipe “Naim Frashėri” nė Bronks, ku u aftėsuan tė shkruajnė dhe tė lexojnė rrjedhshėm  shqip. Njohuritė e fituara nė kėtė shkollė, biseda nė familje dhe vizita e tyre e herėpashershme nė Ulqin  kanė ndikuar  mjaft qė Gjoni dhe Suzana ta duan gjuhėn e tė parėve dhe tė dinė shumėēka pėr origjinėn e familjeve tė tyre. Te gjitha kėto njohuri tė fituara nga prindėrit fisnikėruan shpirtin e tyre tė njomė me ndjenja patriotike. Me kalimin e viteve interesimi i tyre pėr traditėn, doket, zakonet dhe trashėgimin tonė kulturore, gjithnjė shtohej. Njėri dhe tjetri  qysh nė moshė tė re treguan interesim pėr instrumente popullore dhe valle shqipe. Gjoni i bie bukur ēiftelisė dhe ėshtė anėtar i Shoqėrisė kulturoreartistike “Bashkimi Kombėtar” tė cilėn me mjaft sukses e drejton Gjergj Dedvukaj. Siē mėsojmė nga babai i tij Zefi, tė cilin e takuam nė Ulqin, Gjoni si instrumentist ka marrė pjesė nė Festivalin e 13 dhe 14, qė e organizon Kisha Katolike e NjuJorkut, nė tė cilin marrin pjesė edhe pjesėtarėt e tė gjitha konfesioneve tjera. Gjoni (22 vjeē) sivjet ka qenė i ftuar nė Festivalin e Gjirokastrės, dhe nė Festivalin e Folklorit  nė Berlin, Gjermani,  por nuk mori pjesė pėr shkak tė obligimeve shkollore. Ndėrkaq motra e tij Suzana (12 vjeē) ėshtė njė valltare e mrekullueshme. Ajo, duke hedhur valle sikur tė ishte nė logun e vashave mes bjeshkėve tė bukura tė Alpeve Shqiptare, tė mahnitė me pamjen e saj nė skenė e veshur me kostumin tonė popullor xhubletėn e lashtė. Pėrshtypje te njėjtė tė le edhe i vėllai i saj Gjoni, duke i ra ēiftelisė, i veshur nė ēakshirė. Gjonit dhe Suzanės vėrtet u kanė hije  veshjet popullore. Shembullin e tyre le ta ndjekin edhe shumė breza tė tjerė tė ri qė kanė lindur ose do tė lindin nė Amerikė.

Gj. Gjonaj 

  

 


Pėrshėndetje prej Australisė

 

Shoqata Katolike Shqiptare e Melburnit, e kryesuar nga  z. Lekė Ndreka, priti priftin e komunitetit shqiptar tė Zagrebit, dom Ndue Ballabanin, mė 22 dhjetor 2004. Ky prift  kroat erdhi nė Australi me qėllim qė tė kremtoj festėn e Vitit tė Ri dhe Ditėn e Ujit tė Bekuem, mė 6 janar 2005 sė bashku  me katolikėt shqiptarė tė melburnit.

Njėzet e pesė dhjetori ishte njė ditė e gėzuar, sepse atė ditė shqiptarėt u mblodhėn nė Kishėn Kroate pėr tė pėrcjellė ceremoninė e asaj Nate tė Madhe, qė e udhėhoqi dom ndue Ballabani. Prifti  me kėtė rast  mbajti njė predikim shumė tėrheqės, me ē'rast i ftoi besimtarėt pėr vėllazėrim dhe pėr mė shumė paqe e dashuri nė kėtė vend tė largėt, ku gjithnjė po shtohet numri i shqiptarėve nga tė gjithat trevat tona. Thirrja e priftit pėr vėllazėrim tingėlloi mė e fortė se kurrė, e shqiptaret kėtė traditė nuk do ta harrojnė.

Shoqėria Katolike, nė mbrėmje, sipas traditės, hadeteve, organizoi darken pėr nder tė priftit dhe pėr kėnaqėsinė e festes.  Tė gjithė shqiptarėt atė mbrėmje shkėmbyen urime, pėrgėzime dashurie me njėritjetrin pa dallim feje. Nuk mungoi as kėnga, muzika, valėt shqiptarė nė tė gjitha tavolinat.

Si pėr festėn e Vitit tė Ri ashtu edhe pėr Ditėn e Ujit tė Bekuem, meshėn e celebroi prifti mysafir, i cili vizitoi dhe bekoi shumė familje shqiptare.

Martesa e Pjetrit Markut Eleyaj me Katrinen e Nikolles Koēaj, Melburn 27 11 2004Shqiptarėt e Australisė vazhdojnė tė ruajnė traditėn, hadetet e Atdheut tė vet tė dashur.  Kėto tradita ne po i pėrcjellim brez pas brezi, por na mbetet  qė gjuhėn shqipe ta pėrdorim mė shpesh dhe ta kultivojmė mė mirė. Martesat, lindjet dhe vdekjet po i bėjmė sipas  zakonit dhe adeteve tė krahinės prej nga kemi origjinėn.  Si dėshmi po ju dėrgojmė njė fotografi tė martesės se Josip Gjergj Zefit, i cili ka kohė qė e ruan veshėn kombėtare tė Shestanit,  nga fshati Dedaj i Shestanit me Nadėn, e veshur nė kostumin e bukur tė shestanesesh. Ky akt martesor i pėrmalloi zemrat  e tė gjithė dasmoreve dhe jo vetėm  atyre.

Mė parė priftin e shoqėroni burrat e moshuar, kurse kėsaj here ate e shoqeruan disa djemė tė rinj, veprim tė cilin pa pritesė dhe me kėnaqėsi tė posaēme po e bėjnė nė tė gjitha aktivitetet dhe ceremonitė qė po organizohen nė Melburn. Se fundi pėrfitoj nga rasti , qė pėrms revistės tuaj, t'i pėrshėndes ngrohtėsisht tė gjithė shqiptarėt kudo qė janė, me dėshire qė nė mes tyre tė mbretėrojė harmonia, paqa dhe lumturia.

 

Shoqata Katolike Shqiptare, Melburn