Shestani — Arbanasi  ----   Brisbane

 

Mos t'jena mish i shitun

Kjotht mire, zotni Dobreci! U lutem, pranoni nerimet e mia ma t'mdhaja,

Njerzit tonė n'Zadėr gjithmonė kanė kjenė dhe kanė me kjenė shqyptarė, dhe bile me plot KRENARI. Edhe kroatėt venali gjithmonė na kanė thanė Arbanasi (pra, Shqyptarė), si thirret edhe sot mahalla e jashtme e Zadėrs. Para dy vjetve, zotni Nikolaidisi pej Malit t'Zi m'ka shkrue dhe kalxue se, me gjidh vėrtetimet e serbėve dhe malazezėve, populli Shestanas ėsht Shqyptarė, ēka nuk munje me u kunėrshtue. S'ka dyshim, njerzit tonė n'Shestan kanė ba martesa me familjet malazeze, POR kjo asnjanin pej nesh nuk e ban serb ose malazi. Na gjidhmonė kena me metė shqyptarė, deri qi kena me pasė nji pikė gjak n'trupin tonė. Qe nji porosi e babės tem tė dekun pėr shqyptarėt tonė, si edhe pėr shqyptarėt n'Mal t'Zi: Mos t'jena mish i shitun!

#

Ēka ėsht mish i shitun (shpirt i shitun)

Ēdo shestanas, ose kranjan, anamalas, malėsor munnje me rrejtė veten qė s'ėsht shqiptar dhe t'shtiret ose t'shitet si malazi, kroat, serb, boshnjak, grek, italjan, rus. Kėshtu bāhesh mish i shitun.

Ne budimo prodano meso

Dobar dan, gosp. Dobreci! Molim Vas, primite moje najviše poštovanje. Naši ljudi u Zadru uvijek su bili i bięe Arbanasi, i to sa punim PONOSOM. I mještani Hrvati uvijek su nas zvali Arbanasi (tj. Albanci), kako se zove i predgradje Zadra. Prije 2 godine, gosp. Nikolajdis iz Crne Gore je pisao meni i rekao, i pored svih tvrdnji Srba i Crnogoraca, narod u Šestane su Albanci, i to se ne može negirati. Bez dvojbe, naši ljudi iz Šestana su se ženili iz obiteli Crnogoraca, ALI to nije nijednog od nas pretvorio u Srba ili Crnogorca. Mi ęemo zauvijek ostati Albanci, sve dotlje dok bude jedna kap krvi u našim žilama. Evo jedna poruka mog pokojnog oca našim Albancima, podjednako i Albancima u Crnoj Gori: Ne budimo prodano meso!

#

Što je prodano meso (prodana duša)

Svaki čovjek iz Šestana, Krajine, Anamali, Malesije može da laže sebe da nije Albanac i da se pretvara ili da se prodaje kao Crnogorac, Hrvat, Srb, Bošnjak, Grk, Italjan, Rus. Ovako postaješ prodano meso.

Let us not become sold flesh

Good day, Mr. Dobreci! Please accept my deepest regards, Our people in Zadar have always been Albanian and always will be, and very PROUDLY. Even the local Croatians have always called us Arbanasi (namely, Albanian), as the suburb of Zadar is still known. Two years ago Mr Nikolaidis from Crna Gora wrote to me and told me that despite all the claims by Serbs or Montenegrins, Shestani was Albanian, and that cannot be denied. There is no doubt, our people in Shestani married into Montenegrin families, BUT that does not make any of us Serb or Montengrin. We will always remain Albanian as long as there is a drop of  blood in our bodies. Here's one of my late father's messages directed at our Albanians, even at our Albanians in Montenegro: Let us not become sold flesh!

#

What is sold flesh

Every person from Shestani, Kranja, Anamali, Highlands (Malėsia) can only fool himself by denying his Albanian nationality and simulating or selling himself as Montenegrin, Croat, Serb, Bosnian, Greek, Italian, Russian. This is how you become sold flesh.

  

 


 

Nji punė bāmirėse mė 1943

Treguen Mark Nikė Dobreci mė 1971, si dhe Gjoka'j Pjetrushit Margjonaj mė 2004, Braticė, Ulqin,

Shėnoi Gjoka'j Palės Stanaj

 

Nė vjeshė, mė 1943, mas kapitulimit tė Italisė, erdhi ushtria gjermane nė Ulqin; ajo vu Hasan Isufin komandant tė Ulqinit. Komanda ka kjenė nė krye tė pazarit tė Ulqinit, nė shpinė e Muharremėve, tė cillen mas Luthtet e bleu Januz Pelinku, braticnjan. Hasani dha urdhėn me burgosė ata qi mujnė me kjenė komunista dhe ata qi u nimojnė partizanve. U burgosen Shqepo Kallugjeroviqi pej Braticet dhe Andri Bani pej Bishtit Malit.

Nė atė kohė, Gjeka'j Markut PrenēitSimonaj ka kjenė plak i katunit pėr Braticėn e sipėrme, kurse Memo Nikziqi pėr Braticėn e poshtme. Ata bashkė me Mark Nikė Dobrecin u moren vesht me organizue nji delegacion pej njerėzve tė njothtun tė Braticėt, si dhe me thirrė Nelin e Brahimit Vukaj pej Krruēit, Alekon e Nikės Lecit pej Salēit dhe Gjergjin e Nikės Junkaj pej Krythet Ulqinit pėr me shkue te komandanti i Ulqinit e me kėrrkue lirimin pej burgut tė Shqepo Kallugjeroviqit. Diten e caktueme u nisen nja 1520 vetė pėr Ulqin. Kur u aviten shtabit, ata nijen Musa Dobecin, sekretarin e Hasan Isufit, tā thānė: Zotni komandant, nji tubė njerėz janė nisė me ardhė te na. Hasani tha: Bani gati karrigat e me i venue, me i pritė mirė. Kur u ulen, Hasani foli: Mirė se kini ardhė. Disį pej sish i dveti si u thonė dhe pej cillit katun janė. Masi u pėrgjegjen ata, Hasani dveti: Mos kini ardhė me m'urue detyren e re qi kam? Marku i Nikės Dobreci ju pėrgjegj: Zotni komandant, e gzoshi detyren qi kini me uzdajė qi kini me i viejtė popullit tonė. Na kena ardhė te ju me kėrrkue edhe nji nerė pej jush. Aj dveti: E ēfarė neret ju po kėrrkoni pej mejet. Memo Nikziqi e mori fjalėn: Zotni komandant, ju kini shti nė burg kojshinė tonė Shqepo Kallugjeroviqin, qi isht rritė bashkė me ne e qi e njohim si njeri tė mirė, qi s'i ka ba kurrkuj asnji tė keqe. U lutena me na e lirue pej burgut. Hasani luejti me krye dhe tha: Gjidh kta burra pej disa katunesh kini ardhė te unė me u lutė pėr ket njeri. Po jau plotsonj dishirin, po jau lironj, por ta dini mirė qi neser kini me ja pa sherrin. Shqepoja doli pej burgut.

#

Bishtamalasit nijen qi Braticnjanėt liruen Shqepon. Nreka'j Macit Marnikaj, Idrizi Tahirit GjelajBrisku dhe Gjoni Gjergjit Pekaj pej Bishtit Malit mlodhen edhe ata nji delegacion e shkuen te Hasan Isufi me kėrrkue qi me lirue pej burgut Andri Banin. Edhe atyne Hasani jau plotsoj dishirin.