Shestani dhe Ilirėt  dy legjenda e njė porosi

 

Legjenda e Shestanit

Mā t'parit Shestanas i kanė thānė Zef. Aj kį kjenė pej Shkrelet, ku edhe kį kjenė mret. Zefi kį vrį diken n'Shkrel, kį hypė n'gjak. Vllazninė e kį pasė t'vogėl, e pej friget mos ta vrasen at ose diken pej vllaznisė, aj kį ikė pej anej edhe isht nalė n'Zetė. Pej Zetet shkon n'Shkodėr, ku isht martuo. Pleqt e Shkrel's e bānė familjen e ati t'vrįmit me ja falė Zefit gjakun, e ashtu Zefi erdh prapė n'Shkrel. Por, aj atje vret prapė nji njeri. Tash iken n'ānė tjetėr t'Liqenit Shkodėrs, n'ven qi i thonė Pulishė, te mali Vollosmon, nōn Shestan t'soēėm. Zefi pati 6 djelm. N'at vakt, Shestani Nalt dhe Shestani Posht kanė kjenė pį popull. Pej Pulishit, Zefi doli mee bregut Vidirjak, nėrmjet Shestanit Nalt dhe Shestanit Posht, e pej anyj jav dav tokėn e Shestanit djelmve tķ. Prį, Shestani e fitoj emnin pej fjalet 'me shestuo' (me dį, me caktuo, me stimuo). Leka, mā i vogli dhe mā i bukri nėr djelmt e Zefit, shkoj n'Selcė, e pej ti janė Lekiq't (n't'lemit e diellit pej Selcet gjinet nji virane, qi i thonė Kulla e Lek's). Kur shkoj Leka n'Selcė, aj atje nuk pati mįllė, por ka jetuo nėn nji shatorr. N'ditėn e fest's, kėrrkoj pej Selcanjānve me i falė aq tokė sį  t'munje me livruo pėr aq vakt sa ng'jase mesha n'kishė. Ata ja dhanė aq tokė. Kur filloj mesha, Lek's i erdhen edhe ata pesė vllazėn tjerė dhe filluon me livruo. Deri u maruo mesha, Leka e zaptoj gįti t'tānė mallin. Selcanjānt i thonė prithtit me kryje meshėn, se metem pį mįllė. Kur u kryje mesha, ata shpejt dolen pej kishet, e i thonė: Nalu, he kopil, se nuk po merr mā. Edhe sot i thonė mallit Lekiq've Kopilica. Leka nuk kį pasė pyllė. Kėrkoj pej plakut katunit me i lānė aq pyllė, sa munje me pėrzānė me nji likurė kavt. Ata ja dhanė. Leka mori gėrshānt edhe e prev likurėn e kavt aq hollė, gįti sa peni. Me at rrathoj pyllin mā t'mirin n'Lekiq dhe ja u mori.

Pej djelmve tjerė t'Zefit u krijuon katunet nė Shestanin Nalt (Mimal): Pej Luket  Lukajt (Lukiqi) edhe Gurrza (guri i zi) dhe pej Dedet  Dedajt, kurse nė Shestanin Posht (Nonmal, Nėnmal), pej Gjuret  Gjuraēi; djali Zefit, Nreka pati dy djelm: pej Niket Zi janė Karanikajt (Karanikiqi) edhe Gjonkajt (Gjonkoviq't), e pej djalit tjetėr, Vuēetet  Vuēedabajt (Vuēedabiq't, Uzhdabiqi). Kufini i Shestanit kį kjenė buzė Liqenit Shkodėrs deri n'Krricė, Petal, Sitojcė (bregu mas Golikut), bregu Obod, Qafa Pal's, Ėrrvan (Rrėvan), Sijeca, Lubin, brezi maleve ēysh Lanecit deri n'Kunorė, Vesirr, Vardol, Vaganjė edhe Kruodars, e pej anyj buzė Liqenit deri n'Muriq. 

Ket legjendė e shkrova ashtu si nė Shestan e flasin gjuhėn shqype (ata pėrdorin ll nė ven tė dh).   Shėnoi Gjura i Macit Nikės Daboviq, shestanas

Legjenda e ilirėve

Apian Aleksandrini1 shkruan:

Iliria e mori emrin, siē thonė, prej Ilirit. Bijtė e qiklopit Polifem dhe tė Galatės, tė quajtur Kelt, Ilir dhe Gal, lanė Siqelinė dhe u bėnė sundimtarė fisesh, tė cilėt si mbas emrave tė tyre u thirren keltė, ilirė dhe galė. Prej shumė legjendave qė tregohen, kjo me pėlqen mė tepėr. Bijtė e Ilirit kanė qenė Enheleu, Autari, Dardani, Taulanti, Perrebi..., kurse vajzat e tij ishin Partha, Daortha, Dasara dhe tė tjera, nga rrjedhin enhelejt, autariatėt, dardanėt, taulantėt, parthinėt, dasaretėt, darsejt (fiset ilire)... Po kėta probleme le t'ua lėmė arkeologėve. Sa pėr fiset ilire, ata janė akoma tani tė shumta e tė dėgjuara, siē ėshtė e natyrshme nė njė vend aq tė gjerė...

Porosia e kėtyre dy legjendave

Legjenda e Shestanit thotė qė populli i Shestanit rrjedh prej Zefit. Pra, kuptohet, ata tė gjithė janė tė njė gjaku, janė vėllazėn e motra. Legjenda e ilirėve thotė qė i pari i ilirėve ka qenė Iliri. Pra, edhe ilirėt janė tė njė gjaku, vėllazėn e motra. Porosia e kėtyre dy legjendave ėshtė e njėjtė dhe e qartė. Si vėllazėn e motra qė jemi, duhet tė jetojmė nė harmoni, tė jemi solidarė dhe tė kemi mirėkuptim pėr njėri tjetrin, tė jemi tė bashkuar, tė jemi njė, tė jemi njerėz tė besės e tė fjalės. Vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė qėndrojmė, mund tė mbijetojmė, mund t'i pėrballojmė tė gjitha fortunat e tė kėqijat qė sjell koha.

A iu pėrmbajten ilirėt dhe shestanjanėt legjendava?

Unė them  Po. Shestanjanėve u ranė nė qafė shumė fortuna shkatėrruese, ata pėsuan shumė keq. Mirėpo, ata mbijetuan, ata janė gjallė, ata do tė jetojnė, ata s'do ta harrojnė porosinė e legjendės sė vet. Edhe ilirėt iu pėrmbajten legjendės sė vet. I kemi dėshmitarėt e gjallė. Kėta janė mbasardhėsit e gjakut ilir, burrat e dheut dhe tė bukurat e dheut, tė gjithė shqiptarėt, pra edhe ata tė Shestanit. Gjaku ilir mbijetoi. Sa pėr tė vėrtetuar mosnėnshtrimin, qėndresėn e ilirėve dhe tė zezat e ullirit qė ata hoqen para 2000 vjetėve, por edhe mė vonė, qe kėtu posht disa shkrime tė vjetra.

 

Dalmacia2, e cila ishte vatėr kryengritjesh pėr 220 vjet, ishte nėnshtruar nė njė farė mėnyre... (Dalmatėt) pothuaj tė pathyeshėm, nė saje tė pozitės tė vendeve dhe tė maleve, tė natyrės sė tyre tė egėr, tė zotėsisė sė tyre tė ēuditshme pėr tė luftuar...

*Panonia,  kryelartė... si edhe Dalmacia... i bashkuan tė gjitha fiset e kėtyre krahinave nė njė besėlidhe tė pėrgjithshme dhe tė gjithė bashkė rroken armėt... Krejt numri i popujve dhe i fiseve qė kishin ngritur krye ishte mė se 800.000 vetė; ushtria e rregullt pėrfshinte pothuaj 200.000 kambėsorė tė aftė pėr armė dhe 9.000 kalorės... qė udhėheqej nga komandantė shumė tė guximshėm dhe shumė tė stėrvitur...

 

... (ilirėt)3, tė ndihmuar nga gratė qė ishin nė kėshtjellė (sepse kėto donin lirinė ...dhe pranonin tė pėsonin ēdo gjė pėrpara skllavėrimit), bėnė njė betejė tė ashpėr. Mbasi u munden, ata vetė u dorėzuan, por disa prej tyre edhe shpėtuan, kurse gratė, pasi rrėmbyen fėmijėt, disa u hodhen nė zjarr, disa tė tjera nė lum. 

*Kryengritjėn e madhe tė ilirėve, qė zgjati mbi 20 vjet, tė cilėn, prej vitit 69 mbas Krishtit, e udhėhoqi vetėm Batoni i fisit ilir tė desidiatėve, e shoi njė ushtri romake shumė e madhe. Batoni u dorėzua dhe kėrkoi mėshirė, jo pėr vete, por pėr popullin e vet.                     

Marrė prej:

1. Apian Aleksandrini (fundi i shekullit I e deri mė 170 mbas Krishtit): Historia romake nė Ilirėt dhe Iliria te Autorėt Antikė, Prishtinė, Rilidja (ribotim) 1979:250

2. Vellej Paterkuli (19 para Krishtit  31 mbas Krishtit): Historia romake nė Ilirėt dhe Iliria te Autorėt Antikė, Prishtinė, Rilidja (ribotim) 1979:179.

3. Dion Kasi (155235 mbas Krishtit): Historia romake nė Ilirėt dhe Iliria te Autorėt Antikė, Prishtinė, Rilidja (ribotim) 1979:27980.      Pėrgatiti Simė Gjon Dobreci