Qe njė shenjė i mirė. Edhe kur janė tė shpėrndamė nėpėr Botė, burrneshat e burrat shestanas i nderojnė tė parėt e vet, hadetet, traditėn, gjuhėn e vet. 

Shum shnet keni pej Marėt, shtja Pjetrit Markushit, pej Ēikagojet, anėtare e Shoqatės Don Gjon Buzuku dega nė Ēikago, Amerikė, mė 15.8.2004.

Shoqata Don Gjon Buzuku nė Ulqin e falėnderon Marėn, tė shoqen e Pjetėr Markushit-Pekaj, prej Briskut Nalt, e dalun nė Ēikago, pėr dhuratėn e katėr veshjeve kombėtare tė Shestanit (veshje vajzash prej 6 deri 12 

 

Unė Mara, mora me ju shkrue 
jini t'ri e s'm'njihni mue
Unė kam nenjė dhe kam menue
Veshė komtare me punue
Se s'kam qefė me e harrue.
Veshje vajzash kam punue,
Shqiptarė jena, mos m'u harrue
megjithė se jemi largue, 
n'tokė t'huej jena ta jetue,
mas thmive na kena shkue;
venin tonė kurr m'e harrue.
Mos t'harrohet si isht veshė
Nė vajzni ēdo Shestaneshė. 
Ju mos ēuditi me mue,
Qi kta n'duar i kam punue.
Nji dishirė mue m'ka metė
Vishen e moēme mos m'e tretė.
60 vjet gati janė ba,
kjo vishje s'pėrdoret ma,
gjyshet e kanė vishė pėrditė,
por ju t'ritė s'muni me ditė.
Pėr kta vishje m'bani nerė
Me i vishė vajzat donji herė.
Kur t'i vishni, mos harroni,
nji video-kasetė t'ma ēoni.
79 i kalova,
me qepė vishjet u kujtova,
kur pashė rruga n'Salē u lshue,
ku vajzat ishin tubue.
Ju lus, vajzat me i veshė 
me vishė t'bukur Shestaneshė.