REVISTĖ E PĖRMUAJSHME

INFORMATIVE, KULTURORE E SHOQĖRORE

 

Boton:

Shoqata pėr kulturė

" Dom Gjon Buzuku"

 

Kryeredaktor:

Simė Gjon Dobreci

 

Zėvendėskryeredaktor:

Gjekė Gjoni

 

Redaksia:

Mr. Riza Rexha,

 prof.dr. Ruzhdi Ushaku, 

Loro Markiqi, 

Ali Gjeēbritaj,

Pjetėr Ivezaj

 

 

Bashkėpunėtorė:

dr. Lukė Gjokaj

prim.dr. Gani Karamanaga

Qazim Muja

 

 

 

Fotoreporterė:

 Foto Studio Ars, Foto Rozafa, Foto Arb,

Art Foto Prishtinė

 

Adresa e redaksisė:

26 Nėntori, p.n

Nr.tel. 085 412-462,

o69 441-943

 

Nr. i llog.rrjedhėse:

55140-623-8-609/

2225001-89583395

 

Revista ėshtė rregjistruar nė Sekretariatin Republikan pėr Informata tė Malit tė Zi nė

numrin rendor 04 / 01- 466

 

Dorėshkrimet dhe fotografitė nuk kthehen

 

 

Gjergji Leks Macit Kols, shestanas, Fusha e Tivarit

Dazma e vajzės nė Shestan

N'revistėn Buzuku t'botuom n'dhetuor pata shkruo pėr dazmėn e djalit n'Shestan. Ksaj herė po shkruonj pėr dazmėn e vajzės.

Miqt janė thirrė nji javė pėrpara, ashtu si asht ba edhe pėr djalė. Katuni e t'afėrt kanė nimuo m'u ba gati sofrat, stolat e tjera. Dy gra t'afėrta, ēe t'enjten, kanė filluo n'dy crijeme me gatuo bukėt, qi janė nevojitė pėr dazėm.  kliko pėr mė shumė

 

Simė Gjon Dobreci

Shqyp flas e s'jam shqyptįr!

Unė due me folė n'gjuhėn shqype qi ma ka 'sue nana, tha n'nji tubim don Pjetri, arqipeshvi i Tivarit n'pension. Edhe unė ktu po shkruenj n'ket gjuhė t'shenjtė, qi t'par't tonė e ruejten me qina e mija vjet dhe na e lanė amanet qi t'jav pėrcjellim brezave t'ardhshėm.   kliko pėr mė shumė

Emil Lafe, anėtar i Akademisė sė Shkencave, Tiranė

Dita e madhe e 20 marsit

Meshari i Gjon Buzukut mori nismėn 450 vjet mė parė     

 Gjithkush e di se libri mė i vjetėr shqip qė njohim deri sot, njėkohėsisht edhe vepra mė e vjetėr e shkruar shqip, ka dalė nga penda e Gjon Buzukut. Ky meshtar i thjeshtė qė i dha vetes lavdi me frymėzimin atdhetar, me aftėsinė letrare dhe me guximin e tij pėr tė pėrkthyer shqip Shkrimin e Shenjtė, e nisi veprėn e vet tė pashoqe plot 450 vjet    kliko pėr mė shumė

 

Gjekė Gjonaj

Pranvera nė Anė tė Malit

Valorizimi i vlerave tė Shasit

Mė 22 maj tė kėtij viti  nė Shas pėr herė tė parė u mbajt Manifestimi “ Pranvera nė Anė tė Malit”, nė tė cilin     kliko pėr mė shumė

 

Pranvera nė Anė tė Malit

  Shasi, qytet i Mesjetės

 Shkruan: Basri Lika

 

Qyteti mesjetar i Shasit shtrihet nė malin buzė Liqenit tė Shasit. Ndėrkaq, muret rrethuese tė qytetit dėshmojnė pėr ndėrtimin karakteristik me blloqe tė mėdhej tė gurit qė i takojnė arkitekturės sė ndėrtimit tė kulturės ilire. Kėtė e dėshmojnė gjetjet e amforeve antike, tė cilat kanė shėrbyer pėr varrimin e tė vdekurve, ndėrsa nė afėrsi tė lokalitetit ilir Qerret tė Zogajve

kliko pėr mė shumė

KONTRIBUT PĖR KULTURĖN MUZIKORE TĖ ULQINIT

 

Nė organizimin e Qendrės pėr Kulturė tė Ulqinit mė 30 maj 2004 nė sheshin e Muzeumit nė Kala u pėrurura libri  “Valėt e Ulqinit” tė autorit Fiqri Hasanaga, muziktar nga Ulqini. Recensentėt dr. Rexhep Munishi, mr. Ahmet Dėrguti dhe Tomor Berisha

kliko pėr mė shumė

Tenderi:

Pamja hapėsinore ku do tė vendoset

truporja e  Nėnės Tereze nė Ulqin

kliko pėr mė shumė

Kroatja qė ua mėsoi nxėnėsve shqipen

  Shkruan Gjekė Gjonaj

 

Antonija Rogin-Markoviq, veterane e arsimit, u lind mė 8 janar 1910 nė Varazhdin, Kroaci, ku edhe kreu shkollėn fillore dhe pastaj shkollėn normale. Misionin e shenjtė tė mėsuesit e filloi nė vitin 1931nė fshatin Glluhi Do, komuna e Tivarit. Nė vitin shkollor 1935/36  me  urdhėrin e Ministrisė sė Arsimit tė Beogradit hap shkollėn e parė katėrklasėshe me mėsim nė gjuhėn serbe nė fshatin MartiqKrajė.

kliko pėr mė shumė

Marihuana

Ēka duhet tė dijnė tė rinjtė dhe prindėt

Ēka ėshtė marihuana?

Marihuana ėshtė pėrzierje e gjelbėr, e murrme ose e pėrhimtė tė gjethėve, tė degėve, tė farės dhe tė luleve tė terura tė kanpit (Cannabis sativa). Kjo drogė psikoaktive (ērregulluese e vetėdijės), ėshtė sot ndėr mė tė keqpėrdorurat nė botė.  kliko pėr mė shumė

 

Akrostik pėr Nėnė Terezen

kliko pėr mė shumė

Mėrgimtarėt e kanė fjalėn

kliko pėr mė shumė

Shime Deshpali

 

Mos mė thuoj!

kliko pėr mė shumė

Kėngė popullore

kliko pėr mė shumė

Ndihmuan Buzukun

kliko pėr mė shumė

 

Shėndetėsi

kliko pėr mė shumė