Dedė Elezaj

 

Ku shkon shqiptar

 

Ku shkon shqiptar?!

Rrugėve tė botės

      e huaja tė pėlqen.

Asnjė vend sa vendlindja

      nuk tė don.

Pse shpinėn i kthen?

Ka vende tė pasura

     dhe njerėz tė mirė.

Veē nė Atdheun tėnd

     je i qetė,

     i madh,

     i lirė.

 

Ulqini

 

Ulqini,

Vendi im

Nė dėshirim.

Nga natyra,

     Dhunėti.

E kombit,

     Shkėndi.

Trevė ilire

     e shtrenjtė.

Vendlindje

     e shenjtė.

 

Trinia shqiptare

 

Nė emėr

     tė shqiptarėve.

Qė komb kanė njė

     e besime tri.

Secili nė mėnyrėn e vet,

Pse mos tė luten

     nė njė avlli?

Ē'shenjtėsi

     kjo trini!

Ai qė varrezat

     do t'i ndajė,

Ē'mallkim!

Tė gjallėve si mund

     t'u predikojė bashkim.

 

Dedė Nikoll Elezaj, i lindur nė Shtoj, Ulqin, ka punuar 30 vjetė nė Njujork, e njė kohė edhe nė Athinė. Libri i tij u botua nė Tiranė mė 1998. Vargjet e kėtij libri janė njė bashkėbisedim me vetveten dhe me shoqėrinė, janė ēlirim i shpirtit, kur ai ishte i trazuar, kur mbyllej nė vete, pasi nuk kishte kujt t'i shprazej. Kėto tė dhėna dhe vjershat, qė kėtu i botuam, i morem prej kėtij libri.  

 

 


Lash Gj. Gazivoda

 

Nelson Mandela

Pėr lirinė e popullit t'vet

As nga mendja nuk zorliset

As nuk blehet e as nuk shitet

Dhe as fjala s'i kapėrdiset

Kėtij kolos i jug'Afriket.

 

Epoka jonė

Nė TV dhe n'ditarė tė tjerė

Sa tė bukur aq edhe t'mjerė

Tė mjafton ta hapėsh gazetėn

Nga faqja e parė dhe kap tė dhjetėn

Krime tė ndryshme e lloj-lloj tmerre.

 

Zona e re kufitare ...

U bė zonė e re kufitare

Me masa t'rrepta tė gjenocidit

Mos me mujtė me dalė n'derė t'avllisė

Binte terri nė prag tė shtėpisė...

 

Apė

E kam pasur njė gjysh burrė si moti

Shumė i ngjashėm me Gjergj Kastriotin

Lac Gjoni emrin e kishte

I kastiguem shpeshherė ishte

Nė familje e thirrnin Apė

Kur Apa duhanin e pinte

Me lėvozhga misri sa herė e mbėshtillte

Kongresin sa herė duke e sha

Na mungon mė e vogla gjė...

 

 

 

Lash Gjin Gazivoda lindi nė Reē (Ulqin), jetoi 9 vjet nė Australi dhe 20 vjet nė Njujork. Tash jeton nė Ulqin. Ēdo lexues i mirėfilltė duke lexuar kėto poezi do tė njihet me preokupimet e mėrgatės dhe me vlera tė cilat sjellin risi origjinale krijuese. Kėto tė dhėna, si dhe vargjet kėtu tė botuara, ne i morem prej librit Apartheidi, New York 2004.