REVISTĖ E PĖRMUAJSHME

INFORMATIVE, KULTURORE E SHOQĖRORE

 

Boton:

Shoqata pėr kulturė

" Dom Gjon Buzuku"

 

Kryeredaktor:

Simė Gjon Dobreci

 

Zėvendėskryeredaktor:

Gjekė Gjoni

 

Redaksia:

Mr. Riza Rexha,

 prof.dr. Ruzhdi Ushaku, 

Loro Markiqi, 

Ali Gjeēbritaj,

Pjetėr Ivezaj

 

 

Bashkėpunėtorė:

dr. Lukė Gjokaj

prim.dr. Gani Karamanaga

Qazim Muja

 

 

 

Fotoreporterė:

 Foto Studio Ars, Foto Rozafa, Foto Arb,

Art Foto Prishtinė

 

Adresa e redaksisė:

26 Nėntori, p.n

Nr.tel. 085 412-462,

o69 441-943

 

Nr. i llog.rrjedhėse:

55140-623-8-609/

2225001-89583395

 

Revista ėshtė rregjistruar nė Sekretariatin Republikan pėr Informata tė Malit tė Zi nė

numrin rendor 04 / 01- 466

 

Dorėshkrimet dhe fotografitė nuk kthehen

 

 

 Shkruen Gjergji Lek's Macit Kol's Perkolonj, Fusha e Tivarit, Tivar

Pėr burrninė e shestanasve

 

Pėr me shkruo popullsinė, mė sene 1981, kijen t'caktuom 5 shestanas dhe 25 vetė pej katunevet tė Cėrnicės. Muo m'tokoj katuni Muriq (Kranjė). Si n'sejcillėn mledhje qi nodh, kishte lavdime: katuni jem ka ba ket, fisi jem ka dhanė kaq luthtar e gjana tjera. Njani pej katunit Krricė u ēuo n'kamė e tha kshtu:     kliko pėr mė shumė

 

Pėrgatiti m. Irena Pitaqi

Mendo mirė e mirė

 

Nėse sot nė mėngjes je zgjuar i shėndetshėm dhe pa probleme, atėherė je mė i lumtur se njė milion njerėz nė botė qė nuk do tė jenė gjallė javėn tjetėr.

 

Nėse nuk e ke pėrjetur asnjėherė luftėn, vetminė e burgosjes, agoninė e tė torturuarit, ose nuk ke pėrjetuar uri, atėherė je mė i lumtur se 500 milionė njerėz nė botė.    kliko pėr mė shumė

 

Shkruan Zef Rakacolli, Tiranė

 Letėr Anilės pėr Nėnėn Tereze

 

Shėnim: Se si dhe pėrse u shkrua kjo letėr tregohet nė pjesėn e saj tė hyrjes. Por, mbasi ia dhashė letrėn Anilės, kopjen e saj ua tregova edhe disa miqve. Kėta ngulen kėmbė se shkrimi i ka kaluar sė tepėrmi caqet e njė letre private, dhe se paraqet interes tė botohet. Paēin tė njėjtin mendim edhe lexuesit e tjerė. Z.R.    kliko pėr mė shumė

 

Shkruan: dr. Ibrahim Rugova

Katėr urata origjinale tė Buzukut

 

 1. Buzuku i Ēabejt

Botimi i veprave tė vjetra ėshtė njė solemnitet i veēantė pėr ēdo kulturė. Kėshtu mund tė themi, tash, edhe pėr Mesharin e Gjon Buzukut (1555), monumentin e parė tė letėrsisė shqiptare mė sa dimė deri sot, qė kėto ditė doli nė dy vėllime nga botuesi ynė i mirėnjohur, Redaksia e Botimeve e Rilindjes. Nė tė vėrtetė, ky ėshtė botimi i pėrgatitur nga Eqrem Ēabej mė 1958,   kliko pėr mė shumė

 

 

 Kadri Halimi 

 Lashtėsia e kapuēit tė bardhė - plisit*

  

Kapuēi i bardhė qė shqiptarėt e quajnė plis, qeleshe ose qylah, i bėrė nga lesh deleje i shkelur, konsiderohet si kėsulė tradicionale e shqiptarėve. Pėr plisin ekzistojnė tek ne do gojdhana nė lidhje me lashtėsinė dhe prejardhjen e tij. Nė lidhje me kėtė gjė po sjellim ca shėnime tė shkurtėra interesante.    kliko pėr mė shumė

Shkruan: Basri Ēapriqi

 

Arqipeshkvi qė themeloi Arbanasin e Zarės

 

Selia e Shenjtė kujtoi kohė mė parė me respekt arqipeshkvin e famshėm tė Tivarit e tė Zarės  Vicko Zmajeviqin (1670-1745) nė 250-vjetorin e vdekjes sė tij. Me respekt tė thellė e kujtoi Kisha katolike nė Dalmaci e Kroaci, si njėrin nga figurat mė tė ndritshme tė shekullit nė Ballkan, pėr punėn e madhe qė ai ka bėrė nė inkuadrimin e kulturės kroate e ballkanase drejt Vatikanit e Evropės dhe sjelljes sė civilizimit mė tė pėrparuar tė atėhershėm nė brigjet ballkanike tė Adriatikut.    kliko pėr mė shumė

 

 

Shkruan: Prof. dr. Jahja Dranēolli

 

Rėndėsia e Kuvendit tė Arbėnit

 

Krahas Kuvendit tė Lezhės mė 1444, dhe Kuvendit tė Dukagjinit, mė 1602, Kuvendi i Arbėnit i vitit 1703, si kuvend kombėtar, ėshtė njė nga ngjarjet mė madhore tė historisė sonė kombėtare.

Qė nė fillim duhet thėnė se ėshtė dashur tė kalojnė plotė 295 vjet pas Kuvendit tė Arbėnit, ta shohė dritėn ndonjė monografi historiko-eklesiastike kushtuar kėsaj ngjarjeje tė madhe historike.     kliko pėr mė shumė

 

Nota e letra diplomatike pėr dorėzimin e Ulqinit Malit tė Zi (3)

 (Vazhdim prej numrit tė kaluar)

 Letra e knjaz Nikollės madhėrisė Boshan Sejmur, vice-admiral, komandant i flotės sė kombinuar; Cetinė, mė18/30 nėntor 1880.

Shkėlqėsi, mbas shumė ngatrresash, ēėshtja e Ulqinit u krye dhe mori njė zgjidhje tė kėnaqur. Mali i Zi u falenderohet pėr dashamirėsinė e Fuqive tė Mėdha, qė e pėrkrahen me gjithė shpirt iniciativėn e Britanisė sė Madhe me njė pėlqim tė plotė nė tė gjitha variantat pėr kėtė ēėshtje.   kliko pėr mė shumė

 

 

kliko pėr mė shumė

 

hkruan: Gjekė Gjonaj

Baca Kurti - krenaria e Malėsisė

 

Ndėr personalitet mė tė shquara tė Malėsisė pa dyshim radhitet edhe Baca Kurt Gjeka (Gjokaj). Lindi rreth vitit 1807 nė fshatin Mileshė - Grudė, nė njė familje patriarkale, por me traditė bujare. Me kėtė burrė nė zė pėr trimėri dhe menēuri krenohet jo vetėm fisi i tij por edhe fiset e tjera tė Grudės, Hotit, Triepshit e Kojės. Ai u shqua pėr urtėsi, trimėri, burrėri, zemėrbardhėsi, veēmas pėr atdhedashuri, duke lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė histrorinė tonė kombėtare. Ky personalitet i madh popullor i Malėsisė gjatė gjithė jetės sė tij i shėrbeu mbrojtjes sė Grudės dhe tokave shqiptare nga oreksi shoven.    kliko pėr mė shumė

 

Gjekė Gjonaj

Pasardhėsit e kontėve tė Ljares

E vetmja familje shqiptare nė Mal tė Zi, ndoshta edhe nė Shqipėri, e cila trashėgon titullin kont ėshtė familja e Nikė Mark Junkut, me prejardhje nga Dobreci, lokalitetit i Ljares, Krajė, e cila tani jeton nė Gaē tė Ulqinit. Sipas njė dokumenti i cili ruhet me kujdes nė arkivin personal tė kėtij kryefamiljari dėshmohet se titullin e Kontit tė Ljares Junkut, H.K*, ia dha Helena, mbretėreshė e Serbisė, Duklės, Shqipėrisė dhe Dalmacisė, nė vitin 1290. Ky titull erdhi pas mikpritjes sė ngrohėt, njerėzore e tė veēantė qė kjo familje ia bėri kėsaj mbretėreshe. Ajo e mahnitur  me  pritjen bujare e fisnike dhe me respektin qė i bėri kjo familje e stolisi atė me kėtė titull  aristokratėsh evropian.   kliko pėr mė shumė

 

Kanė dhanė pėr rrugėn e Mulinave  kliko pėr mė shumė

 

 

 

 

BIMA: Marihuana ėshtė pjesė e thatė e burbuqeve dhe tė gjethėve tė bimės Cannabis sativa, te ne e njohur me emrin kanp. Kjo bimė pėrmban kimikale me veprim psikoaktiv nė trurin tonė. Nė fakt, marihuana ndikon nė kujtesėn, nė fuqinė koordinuese (bashkėrėnditėse), nė rritjen e ritmit tė zemrės dhe nė rritjen e nivelit tė ankthit. Studimet tregojnė qė marihuana pėrmban edhe kimikale shkaktuese tė kancerit, tipikisht tė lidhur me cigare.   kliko pėr mė shumė

 

Poezi kliko pėr mė shumė

 

Kangė popullore dhe vajtim kliko pėr mė shumė

 

Traditė dhe gastronomi kliko pėr mė shumė
 

Shoqeria shqiptare katolike ne melbourne  kliko per me shume