Pėrgatiti m. Irena Pitaqi

Mendo mirė e mirė

 

Nėse sot nė mėngjes je zgjuar i shėndetshėm dhe pa probleme, atėherė je mė i lumtur se njė milion njerėz nė botė qė nuk do tė jenė gjallė javėn tjetėr.

 

Nėse nuk e ke pėrjetur asnjėherė luftėn, vetminė e burgosjes, agoninė e tė torturuarit, ose nuk ke pėrjetuar uri, atėherė je mė i lumtur se 500 milionė njerėz nė botė.

 

Nėse mund tė shkosh nė shkollė, nė punė, nė shėtitje, nė festė, nė kinema, nė teatėr, nė koncert, nė bibliotekė, nė peshkim, nė pishinė, nė verime, nė kishė, nė xhami, apo nė ndonjė vend tjetėr kulti, pa pasur frikė dhe pa u kėrcėnuar se do tė vritesh, do tė arrestohesh, kidnapohesh apo se do tė ndodh diēka e keqe,

atėherė je mė i lumtur se 3 miliardė njerėz nė botė.

 

Nėse ke edhe pak ushqim nė frigorifer, nėse ke veshėmbathje, nėse ke kulm mbi kokė dhe njė shtrojė e mbulojė pėr tė fjetur, atėherė je mė i pasur se 75% tė banorėve tė botės.

 

Nėse ke njė llogari bankare, pak para nė kuletė dhe pak tė tjera tė fshehura nė njė kuti,

atėherė ti merr pjesė nė 8 pėrqindshin e njerėzve me mirėqenie nė botė.

 

Nė pėrfundim: nėse e lexon kėtė shkrim, atėherė ti je shumėherė i bekuar dhe ke 2 pėrparėsi:

1.Dikush ka menduar pėr ty,

2.Ti nuk je nė dy miliardshin e njerėzve qė nuk dinė tė lexojnė. Dhe... Ti ke kompjutėr!!

 

Dikush ka thėnė: Puno si tė mos kesh kurrė nevojė pėr para, dashuro sikur kurrė tė mos ju ketė lėnduar njeri, vallėzo si mos tė shikonte askush, kėndo si mos tė dėgjonte askush... jeto si tė ishte parajsa nė tokė.

 

Ēdo ditė, pra edhe kjo mund tė konsiderohet ditė ndėrkombėtare e miqėsisė. Pra, imejllin (email) mund t'ua dėrgosh tė gjithė atyre qė ti mendon se i ke miq. Nėse nuk e pėrcjell mė tej, nuk do tė ndodh asgjė, por nėse e pėrcjell, atėherė miqtė e tu do tė kujtojnė dhe kur tė shohin do tė buzėqeshin dhe pėrshėndesin me pėrzemėrsi.

                                                    

 

Marrė prej revistės Shpresa, XI, nr 5 (62), 2003:13.