*Tė gjitha fshatrat kėtu tė pėrmendura janė tė ritit romak, pėrveē Mėrkotit, i cili ėshtė pjesėrisht ortodoks, shkruan Bolica. Ėshtė interesant, edhe Krrica e Selca ishin nė atė kohė tė krishterė katolikė, ēmos, edhe prijėsit e tyre kanė emra shqiptarė (Dedė Suka, Gjon Krytha). Bolica shkruan 'tė komanduar prej' aty ku shėnon emrat e prijėsve ose tė pleqve tė katundeve. 

 

Prof. Dr Jahja Dranēolli, drejtor i Institutit Arkeologjik tė Prishtinės, si dhe shef i katedrės sė historisė nė Fakultetitn Filozofik tė Prishtinės, na e mundėsoi dokumentin pėr botim, pėr ēka i jemi mirėnjohės. Pėrgatiti pėr shtyp S. Dobreci.