BUZUKU NUMĖR 13

REVISTĖ E PĖRMUAJSHME

INFORMATIVE, KULTURORE E SHOQĖRORE

 

Boton:

Shoqata pėr kulturė

" Dom Gjon Buzuku"

 

Kryeredaktor:

Simė Gjon Dobreci

 

Zėvendėskryeredaktor:

Gjekė Gjoni

 

Redaksia:

Mr. Riza Rexha,

 prof.dr. Ruzhdi Ushaku, 

Loro Markiqi, 

Ali Gjeēbritaj,

Pjetėr Ivezaj

 

 

Bashkėpunėtorė:

dr. Lukė Gjokaj

prim.dr. Gani Karamanaga

Qazim Muja

 

 

 

Fotoreporterė:

 Foto Studio Ars, Foto Rozafa, Foto Arb,

Art Foto Prishtinė

 

Adresa e redaksisė:

26 Nėntori, p.n

Nr.tel. 085 412-462,

o69 441-943

 

Nr. i llog.rrjedhėse:

55140-623-8-609/

2225001-89583395

 

Revista ėshtė rregjistruar nė Sekretariatin Republikan pėr Informata tė Malit tė Zi nė

numrin rendor 04 / 01- 466

 

Dorėshkrimet dhe fotografitė nuk kthehen

 

 

Lexuesit na shkruajnė

Shėnoi Gjergji Lek's Macit Kol's Perkolonj, shestanas, Fusha e Tivarit, Tivar, mė 14.10.2003.

Dazma nė Shestan

 Po jav nisinj ket shkrim pėr hadetet e dazmave*, si janė bį n'Shestan pėrpara. Ksaj herė po flas pėr martesėn e djalit. I zoti shpisė, pėr dazėm t'djalit, ka thirrė miqt dhe t'afėrmit nji javė pėrpara, e shtune mrama. Janė caktuo thirrcat, qi kanė shkuo derė pėr-derė t'nesėrmen (e dielle) me shishe t'rakisė (me zdravicė) me thirrė n'dazėm pėr t'diellen e ardhme.   kliko pėr mė shumė

 

Sima i Gjonit Niks Kol'Niks

Me gjuhėn shqype t'Shestanit na knaqena, burrnohena

N'udhtim pej Ulqinit pėr Zagreb, mė 1970, u nalem n'Zadėr (Dalmaci, Kroaci) dhe u kthyem te Pjetri i Nrekės Stanonj, i cilli, tash vonė, me familjen e vet, e kishte lshue Braticėn (Ulqin) dhe kishte zānė ven n'Arbanasi (Arbneshi i Zarės). Pjetrin dhe t'shoqen, Tonen, i gjetem shpi. Lula, shoqja jeme, me Arbrin e vogėl, u nal te Tonja, kurse Pjetri e unė dolem n'sheti nėpėr Arbanas. U kthyem n'kafehānėn e penzionerve dhe niguem si knaqėshin burrat e Arbanasit me muhabetin qi e banjshin n'gjuhėn shqype t'Shestanit. Nuk kishim kohė me nenjė gjatė. Vojtem te Kiki, i familjes Gjergja1.   kliko pėr mė shumė

 

Shkruan Dr. Shaban Sinani, drejtor i Arkivit Qendror tė Shtetit, Tiranė

Kodiku i Purpurt i Beratit

Kodiku i Purpurt i Beratit (Beratinus-1) ėshtė njė prej vlerave tė jashtė-zakonshme kulturore tė hapėsirės shqiptare, njė pėrmendore e traditės sė shkrimeve tė shenjta nė Shqipėri dhe nė gjithė hapėsirėn biblike tė kohės sė krishtėrimit tė hershėm. Popujt qė kanė njė tė shkuar qysh prej paleokrish-tėrimit, sikundėr janė latino-romanėt, judenjtė, helenėt dhe iliro-shqiptarėt, kanė njė privilegj tė madh historik dhe kulturor. Nė kėta popuj krishtėrimi u pranua nė njė kohė kur ishte i pandarė. Si i tillė, ndėr iliro-shqiptarėt paleo-krishtėrimi parapriu traditėn e ekumenizmit, jo vetėm ndėrmjet degėve tė krishtėrimit, por dhe midis besimeve abrahamike nė pėrgjithėsi.    kliko pėr mė shumė

 

Gjoka i Palės Gjokės Zefit Gjokės Stanaj, Braticė, Ulqin

  Nota e letra diplomatike pėr

dorėzimin e Ulqinit Malit tė Zi (2)

(Vazhdim prej numrit tė kaluar)

Nota e ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Malit tė Zi e dėrguar tė Ngarkuarit me Punė tė Britanisė sė Madhe nė Cetinė; Cetinė, mė 14 qershor 1880.    kliko pėr mė shumė

 

 

As Malazezėt kryesisht nuk kishin –iq e –viq nė emnat familjarė, mė 1614

Relacioni i Marjan Bolicės, kotorras,

pėr sanxhakun e Shkodrės, mė 1614

Nė sanxhakun e Shkodrės ishin 6 rajone: Mali i Zi, Tivari, Ulqini, Shkodra, Podgorica dhe Plava; e qeveriste Mehmet beu, turk (mysliman) shqiptar.

Mali i Zi kishte 5 nahi: Katuni, Ljubotini, Plieshivci, Grabavaci dhe Grabovljani    kliko pėr mė shumė

 

Msgr. Pjetėr Perkoliqi, arqipeshkėv i Tivarit nė pension

Arqipeshkvi i Tivarit dhe Kuvendi i Arbėnit*

Unė due me folė n'gjuhėn shqype, qi ma ka 'sue nana. N'ket tubim po pėrkujtojmė Kuvendin e Arbėnit t'majtun t'para 300 vjetve. Pėr ne, njerėz Kishe e besimtarė katolikė, kyj Kuvend ka ranėsi t'posaēme, por edhe pėr tjerė, pėr njerėz qi mirren me kulturė, histori e gjuhė sqype. Tue e marrė para syshė kohėn kur u majtė, kushtet e qėllimi, ranėsia e tij rritet, e noshta ende nuk ka dalė mjaft nė pah. M'duket, isht e udhės me i thanė dy-tri fjalė, so lejon koha, pėr njeriun, t'cillit i ro n'men pėr ket mledhje kishtare t'frymėzuom dhe t'udhėhoqun pej tij, pėr rolin qi aj pati atėherė dhe ma vonė pėr Kishėn shqyptare, si dhe pėr popullin shqyptar, qi aj pat nerė e guxim me e thirė populli jem, komi jem.    kliko pėr mė shumė

 

Simė Gjon Dobreci

N'Brisk u pėrkujtuen t'par't

Nė pamje e Briskut PoshtPėrgjiē vjetė, n'Brisk Posht (rrethi i Tivarit), shum Shestanas tubohen mė 26 tetor. Ata pėrkujtojnė t'par't e vet, i bekojnė vorret e tyne; nji hadet i mirė, qi isht ba traditė pėr ēdo lavdi.    kliko pėr mė shumė

 

 

Shkruan Gjekė Gjonaj

 U kremtua  Dita e Flamurit

Dita e flamurit u festua me kėngė e vallePėr nder tė kėsaj  date tė rėndėsishme historike, e cila lidhet me identitetin dhe krenarinė kombėtare, tė premten nė mbrėmje, mė 28 nėntor, nė Ulqin u mbajt  manifestimi qendror, organizuar nga  Koalicioni Demokratik “Shqiptarėt Bashkė”. Nė kėtė festė tė Flamurit Shqiptar, pėrveē autoriteve politke shqiptare nė Mal tė Zi, tė pranishėm ishin edhe shumė personalitete tė tjera tė shquara tė kombit tonė nga tė gjitha  viset e banuara me shqiptarė nė kėtė republikė.   kliko pėr mė shumė

 

 

Shkruan Gjekė Gjonaj

Autor i shumė punimve shkencore

U  shėnua 65-vjetori i lindjes sė prof. Dr. Ruzhdi Ushakut

 

Nė organizimin e Bashkimit tė Krijuesve Shqiptarė nė Mal tė Zi, Qendrės pėr Kulturė tė Ulqinit dhe Fondacionit “Lika. nė Ulqin u kreemtua 65 vjetori i lindjes sė prof. Dr. Ruzhdi Ushakut dhe 40 vjetori i punės sė tij krijuese. Nė kėtė  tubim festiv e shkencor, nė tė cilin  morėn pjesė autoritete tė njohura shqiptare nga Mali i Zi, Kosova dhe Shqipėria bashkėqytetarėt e nderuan profesorin e tyre tė shquar, Ruzhdi Ushakun, autor i shumė punimeve shkencore dhe librave me vlerė jashtėzakonisht tė madhe pėr filologjinė dhe pėr shkencėn shqiptare nė pėrgjithėsi.    kliko pėr mė shumė

 

Shkruan Prof.dr. Gjovalin Shkurtaj, Tiranė

Dijetar me formim tė gjerė filologjik

Dr. Ruzhdi Ushaku shquhet nė brezin tonė, si tė thuash pas-ēabeian, pėr formimin e tij tė shėndoshė filologjjik dhe pėr njohjen e mirė tė shumė gjuhėve tė huaja: do tė mjaftonte tė thoshim se ai ka qenė pėr kohė tė gjatė mėsimdhėnės i frėngjishtes, i latinishtes dhe ka kaluar nė Francė periudha tė gjata kohe pėr specializim e pėrvojė shkencore, por duhet tė themi se ai njeh  dhe ka ushtruar bukur gjatė e me dobi edhe italishten, pėr tė mos pėr-mendur gjuhėt sllave e posaēėrisht serbo-kroatishten.     kliko pėr mė shumė

 

Shkruan Ali Gjeēbritaj

Ansambli i fėmijėve tė Sukubinės dhe Krajės nė Prishtinė

Fėmijėt nga Kraja e Sukubina nė PrishtinėNė organizimin e Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Drejtoratit pėr Kulturė dhe Gjini dhe Qendrės sė Pionierėve 2000, nė Prishtinė, prej 22-24 shtator u mbajt Festivali Ndėrkombėtar i Fėmijėve Ylberi i Prishtinės. Gjatė tri ditėve, sa zgjati ky festival, nė skenėn e tij, para Teatrit Kombėtar, pranė pėmendores madhėshtore tė Gjergj Kastriotit-Skėndėrbeut, u ngjitėn   kliko pėr mė shumė

 

Shkruan Gjekė Gjonaj

 Veni vet kurkuj s'ja pėrngjet

 

Szlejman Ravja me familjeSylejman Cuf Ravja ishte  20 vjeēar kur e la Braticėn  Ulqinin me disa shokė tė tij pėr tė jetuar  pėrkohėsisht nė njė shtet tė Europės apo tė Amerikės sė civilizuar e me mendimin qė mbasi    rregullonte disa gjėra tė jetės  njė ditė tė kthehej pėrgjithmonė nė Ulqin.  Me largimin e tij  nga vendlindja para  katėr dekadash prindėrit dhe dashamirėt e tij i uruan udhė tė mbarė me dėshirė qė ta pėrcjellė fati i mirė kudo tė shkonte.     kliko pėr mė shumė

 

Shkruan Gazmend Ēitaku

         Nė Risanin e mbretėreshės Teutė

Mozaiku nė Risan 01Mė 29 tetor 2003. Pėr sot kisha planifikuar tė bėja rrugė drejt gjirit tė Bokės sė Kotorit pėr disa punė personale. Plani ishte qe tė nisesha sa mė heret; obligimet duhej t'i mbaroja kah ora dymbėdhjetė (mesditė).

Dėshira e kahmotshme qė tė vizitoja Risanin dhe mozaikun e tij tė famshėm tani duhej tė bėhej realitet. Me qėllim tė mirė i kisha premtuar edhe axha Hajros (Ulqinakut), qė nė Risan do tė shkonim sė bashku, unė, ai dhe babai im. Por plani qė tė shkojmė bashkė nuk u realizua.       kliko pėr mė shumė

 

 

 Shkruajnė Zef Lukiqi dhe Gjergj Pepgjoni

Rruga pėr Salē u asfaltua

Pėrurimi i rrugės sė SalēitMė 16.11.2003 nė Salē, komuna e Ulqinit, u pėrurua asfaltimi i rrugės, qė kėtė fshat e lidh  me rrugėn magjistrale Ulqin-Tivar nė Krythė. Nė shpenzimet e punimeve moren pjesė USAID/IRD me afėr 70.000 euro dhe vendasit bashkė me mėrgimtarėt me afer 53.000 eura. Rruga ka rendėsi tė madhe pėr Salē dhe Kullomzė Nalt. Me asfaltimin e kėsaj rruge shpresojmė qė do tė kthehen  tė shpėrngulurit, qė pėrsėri do tė lulėzojė jeta nė kėto fshatra tė mrekullueshme me klimė tė shėndetshme, me plot burime ujit tė bjeshkės.      kliko pėr mė shumė

 

Ali Gjeēbritaj

Hajredin Muja  poezi

Njė zė nga mėrgimi

Kohė mė parė dual nga shtypi pėrmbledhja e parė me poezi e poetit nga Kraja Hajredin Muja. Pėrndryshe, Muja me shkrime ka nisur tė merret qysh nė bankat e shkollės fillore, tė cilat nuk i ka ndėrprerė asnjėherė,  edhe pse tash sa vite jeton nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Vjershat e kėtij poeti shumė kėngėtarė i kanė shfrytėzuar si tekste pėr kėngėt e tyre nė muzikėn popullore tė pėrpunuar dhe muzikė tė lehtė.     kliko pėr mė shumė

 

Poezi dhe kėngė pėr gėrrbetin    kliko pėr mė shumė

 

Kėngė popullore dhe vajtim    kliko pėr mė shumė

 

Ruzhdi Ravja, prof.chem.

Lyerja dhe ngjyrosja

Sipas tė gjitha rregullave, pėr lyerjen dhe ngjyrosjen e sipėrfaqeve tė ndryshme duhet tė kemi njė sipėrfaqe apo bazė, e cila duhet tė jetė e pastruar nga pluhuri dhe papastėrtitė tė tjera, siē janė rrėshirat, vajrat, yndyrėrat, korozioni (ndryshku), mallteri i ēimentos, bloza, materiali bituminoz.     kliko pėr mė shumė

 

Tė ndryshme    kliko pėr mė shumė