Shkruajnė Zef Lukiqi dhe Gjergj Pepgjoni

 

Rruga pėr Salē u asfaltua

Pėrurimi i rrugės sė SalēitMė 16.11.2003 nė Salē, komuna e Ulqinit, u pėrurua asfaltimi i rrugės, qė kėtė fshat e lidh  me rrugėn magjistrale Ulqin-Tivar nė Krythė. Nė shpenzimet e punimeve moren pjesė USAID/IRD me afėr 70.000 euro dhe vendasit bashkė me mėrgimtarėt me afer 53.000 eura. Rruga ka rendėsi tė madhe pėr Salē dhe Kullomzė Nalt. Me asfaltimin e kėsaj rruge shpresojmė qė do tė kthehen  tė shpėrngulurit, qė pėrsėri do tė lulėzojė jeta nė kėto fshatra tė mrekullueshme me klimė tė shėndetshme, me plot burime ujit tė bjeshkės. 

Shoqata “Don Gjon Buzuku” dhe anėtarėt e saj e pėrkrahen asfaltimin e rrugės dhe dhanė njė kontribut tė posaēem. Posaēerisht duhet pėrmendur Nikollė Daboviqin, i cili harxhoi mjaft energji dhe kohė qė mjetet tė sigurohen nga IRD-ja, vendasit dhe tė tjerėt. Kontribut tė posaēem dha edhe diaspora, e kjo do tė thotė qė mėrgimtarėt tanė nuk e harrojnė vendlindjen. E dhashtė Zoti qė tė na kthehen nė vendin e vet. Nė kėtė mėnyrė, pa pėrdorimin e pesticideve, do tė mundėsohet prodhimi ekologjik i veres, rakisė sė rrushit, fiqve tė thatė, bajamave, arrave e shumė tė tjera. Siē dihet, kėto fshatra janė vende shėruese dhe pėrmirėsuese tė shėndetit tė njeriut. Populli thotė, kur bimėt nuk kanė nevojė pėr mjekim bujqėsor, aty ka jetė tė shendoshė edhe pėr njerėz.

Me rastin e hapjes u organizua edhe njė program kulturo-artistik, nė tė cilin moren pjesė kėngtarėt Luigji dhe Viktor Nrekiqi. Gjithashtu, u shtrua edhe njė darkė solemne, si dhe u  prezentuan veshjet e Shestaneshave. Gjithė kjo u organizua prej Salēnjanve.

Nė solemnitet moren pjesė kryetari i komunės sė Ulqinit Fuad Nimani, konzuli i Amerikės nė Podgoricė Hojt Brajan Ji, kryeipeshkvi i Tivarit Zef Gashi, pėrfaqėsuesit e IRD, pėrfaqėsuesit e bashkėsisė lokale, pėrfaqėsuesit e OJQ, pėrfaqėsuesit e mediave, si dhe afro 500 vendas.

Nė numrin e ardhshėm tė Revistės do t'i emrojmė tė gjithė donatorėt, si tė pjesės sė parė, ashtu edhe tė pjesės sė dytė tė asfaltimit tė kėsaj rruge. Shpresojmė qė nė tė ardhmen do tė arrihet qė kjo rrugė tė vazhdojė deri te Ublat e Preē Palit.

 


 

Shprehje popullore

 

Hajde lume, hyp n'babune,

thuhet kur mblidhen bletėt qė kanė dalė prej ulishtės (kosheres).

E tha: Hajrudin Salė Xhureta, Rastish, Ana e Malit, Ulqin, mė 27.8.03. 

 


Korrigjim

Nė artikullin Ftjani, vatėr e intelektualėve, nė revistėn Buzuku nr 12/2003, faqe 17, kah fundi i shtyllės sė parė shkruan: ...Ftjani pėrbėhet prej fiseve Mujaj, Bogdan, Cenaj, Mustafaj, Pepgjonaj, Gjinaj, Maraj dhe Balaj ... e duhet tė shtohet edhe Ftejaj. Thuhet se ky katund e ka marrė emrin Ftjan prej fisit Ftejaj. Nė kėtė shkrim, termi fis e ka kuptimin e ngushtė vėllėzėri, kushėrinj, ashtu si edhe kuptohet nė Krajė, Shestan. 

Redaksia i falėnderohet autorit Ali Gjeēbritaj pėr plotėsim dhe sqarim.