Shkruan Ali Gjeēbritaj

Ansambli i fėmijėve tė Sukubinės dhe Krajės nė Prishtinė

Fėmijėt nga Kraja e Sukubina nė PrishtinėNė organizimin e Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Drejtoratit pėr Kulturė dhe Gjini dhe Qendrės sė Pionierėve 2000, nė Prishtinė, prej 22-24 shtator u mbajt Festivali Ndėrkombėtar i Fėmijėve Ylberi i Prishtinės. Gjatė tri ditėve, sa zgjati ky festival, nė skenėn e tij, para Teatrit Kombėtar, pranė pėmendores madhėshtore tė Gjergj Kastriotit-Skėndėrbeut, u ngjitėn me programet e veta ansamblet e fėmijėve nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi. Ditėn e parė u bė takimi i tė gjithė ansamblėve para Fakultetit Filologjik, prej nga, tė gjithė tė veshur me kostume popullore, bėnė parakalimin nėpėr sheshin Nėna Tereze, pėrgjatė tė cilit kishin dalur t'i pėrshėndesin mijėra qytetarė tė kryeqendrės sė Kosovės. Tė shoqėruar nga gjėmimet e tupanit dhe tingujt e bukur tė surlės, hapat e lehtė tė valltarėve tė vegjėl tė ansambleve tė fėmijėve si dhe koloriti i ngjyrave tė kostumeve popullore ishin njė bukuri e rrallė dhe mė tė vėrtetė i pėrngjanin ngjyrave tė njė ylberi. Pėr tė gjithė kėtė mrekulli dhe pėr koloritet e tingujve, ngjyrave e valleve u kujdesėn kėsaj here, si edhe pėr shumė manifestime tė tilla kulturore, udhėheqėsit artistik tė kėtij festivali, Dilaver Kryeziu dhe Ylber Asllani. Hapjen solemne tė festivalit sivjet e bėri kryetari i Komunės sė Prishtinės zotėri Ismet Beqiri. Shqiptarėt e Malit tė Zi nė kėtė festival edhe kėsaj here i prezentoi ansambli nga Ulqini, saktėsisht anėtarėt mė tė vegjėl tė SHKA Zgjimi nga Sukubina e qė kėsaj here u plotėsua edhe me fėmijė nga Kraja, tė cilėt nė kėtė festival u paraqitėn me veshjen karakteristike kranjane tė vajzėrisė dhe djelmėrisė dhe kėnduan njė kėngė mjaft simpatike tė titulluar Ku  je nisė moj vajzė kranjane.

Ansambli nga Ulqini u prezentua para publikut, krahas me kėngėn qė u cek mė lartė, edhe me dy valle tė bukura popullore autoktone, si dhe me tri lojra popullore nga treva e Anės sė Malit. Meritė pėr pjesėmarrjen e kėtyre fėmijėve nė kėtė festival padyshim kanė Qendra pėr Kulturė nė Ulqin si dhe aktivistėt e veprimtarėt, si bie fjala Ferid Kurti, Nexhmedin Avdiu, Shefqet Luca, Besa Kurti, Ali Gjeēbritaj etj, tė cilėt pėrgatitėn kėtė ansambėl dhe u pėrkujdesėn pėr mirėvajtjen dhe prezentimin dinjitoz tė vlerave kulturore tė shqipėtarėve tė Malit tė Zi nė Prishtinė. Tė shtojmė nė fund tė kėtij shkrimi se nikoqirė tė fėmijėve nga Ulqini ishin moshatarėt e tyre tė shkollės fillore Emin Duraku. Nė kėtė mėnyrė fėmijėt nga Sukubina dhe Kraja formuan shoqėri e miqėsi tė reja.

 

 


 

Fjalė tė urta

1.Duartrokitjet tė gėzojnė, por edhe tė pyesin ēka do tė punosh nesėr.

2.Bėn atė qė mundesh, me atė qė ke, aty ku je.

3.Udhėtar, rrugė nuk ka; rrugėt janė bėrė duke ecur.

4.Pa shkėmbinj as valėt nuk do tė ngriheshin aq lart.

5.Guximi mė i rrezikshėm ėshtė dituria artificiale.

6.Njė e keqe bėhet mė e keqe nėse mbrohet.

7.Gjithė me masė e gjithė me peshė, qė tė mos kesh tė ēara kresė.

8.Mos u bėn mjaltė se tė hanė mizat.

       Zgjodhi prof. Dr  Mentor Disha, Prishtinė

 


 

Shprehjet e shestanasve                 

 

Je bā si felah (fellah) je ba tiftik, je ba lesker (felah - fshatarė i vorfun i Misirit/Egjiptit)

U bā Kosovė  u shkatėrrua, u ba shkatėrrim i madh