As Malazezėt kryesisht nuk kishin –iq e –viq nė emnat familjarė, mė 1614

 

Relacioni i Marjan Bolicės, kotorras,

pėr sanxhakun e Shkodrės, mė 1614

Nė sanxhakun e Shkodrės ishin 6 rajone: Mali i Zi, Tivari, Ulqini, Shkodra, Podgorica dhe Plava; e qeveriste Mehmet beu, turk (mysliman) shqiptar.

Mali i Zi kishte 5 nahi: Katuni, Ljubotini, Plieshivci, Grabavaci dhe Grabovljani

 

Mali i Zi gjithsej kishte 3524 shtėpi, 8027 burra pėr armė

1. N’Cetinjė ishte mitropoliti, sunduesi shpirnor pėr Malin e Zi, i cili njihte si epror patriarkun e Pejės.

2. Vuko Rajēev kishte titullin spahi i Mal t’Zi n’oborrin e Stambollit.

Prof. Dr Jahja Dranēollit i jemi mirėnjohės qė na e mundėsoi dokumentin pėr botim.