Shkruan Nepe Peraj

Jeta dhe veprimtaria e Naum Veqilharxhit

nė kėndvėshtrimin e Gjystinės Shushka

 

 

Rilindja Kombėtare Shqiptare ishte njė lėvizje e gjerė dhe e fuqishme ēlirimtare, e cila u zhvillua nė Shqipėri dhe nė kolonitė shqiptare jashtė atdheut qė nga vitet e '30-ta tė shekullit tė kaluar e deri mė 1912, kur u shpall shteti i pavarur, por edhe pas shpalljes sė Pavarėsisė.

Kjo ishte periudha kur populli ynė manifestoi mė tepėr gjallėrinė e vet me pushkė e pendė kundėr tė huajve, por edhe atdhedashės e arsimor, andaj nė krye tė kėsaj lėvizjeje u vunė udhėheqės tė guxim-shėm e tė vendosur, patriotė, ilimunistė, demokratė, qė mbi interesat e atdheut, nuk vėnin asgjė tjetėr. Tė kėsaj periudhe janė programet e para ideologjike, politike e kulturore, tė cilat nisėn me veprat e Naum Veqilharxhit e Jeronim de Radės dhe u pasuan nga njė veprimtari e gjerė dhe e dendur shkrimtarėsh, ideologėsh, vepruesish tė shquar tė lėvizjes kulturore. Ēėshtjen e arsimit dhe gjuhės shqipe e shtroi ideologu dhe ilimunisti i Rilindjes Kombėtare, Naum Veqilharxhi, i cili tėrė punėn e vet ia kushtoi pėrhapjes sė kulturės nė gjuhėn amtare, duke ēmuar kėtė si rrymė tė vetme, tė cilėn duhej tė ndiqte populli pėr pėrhapjen e arsimit dhe kulturės. Kjo figurė madhore e Rilindjes sonė kombėtare tėrheq vėmendjen edhe tė z.Gjystina Shushka e cila, sipas mendimit tim, figurėn e N.Veqilharxhit e kundron nė shumė aspekte: si bir i Vithkuqit tė Kolonjės (1797) nga njė familje me traditė kulturore; si mėrgimtar nė Moldavi (qyteti Gjystina Shushka - Vepra e Naum VeqilharxhitGalac afėr Brailės) pėr kushte politike e ekonomike; si pjesėmarrės tė revolucionit rumun kundėr turqve; si ndjekės tė traditės bashkėkohore pėr tė shkruar gjuhėn amtare, por edhe pėr t'u pėrcaktuar pėr njė alfabet tė caktuar (psh. si rumunėt); si atdhetar i cili synonte tė bashkojė kombin shqiptar nė “njė trup homogjen” me ēfarė tejkalohej ndasia fetare; si gdhendės tė njė alfabeti me karakter gjithė-kombėtar; si ngritės tė njė pėrmendoreje mė tė bukur tė Rilindjes Kombėtare, Evėtarit tė parė 1844 dhe Evėtarit tė dytė 1845, tė cilėt duhet tė jenė tė botuar nė Bukuresht; si ilimunist qė u mbėshtet nė modelet e kombeve tė pėr-paruara; si njeri qė njihte virtytet e larta tė popullit tė vet; si ithtar i ideve ilimuniste tek shqiptarėt, i cili s'pushoi sė shkruari e tė polemizojė me tė gjithė ata qė kishin pėr qėllim qė popullin shqiptar ta mbanin gjithnjė nė kthetra tė robėrisė, si njeri modest; si transformues  tė tėrėsishėm tė njeriut dhe shoqėrisė shqiptare; si demokrat qė bėri pėrpjekje t'ia ndriēojė mendjen edhe tė nipin Jani Cali i cili pėr interesat e “kamėsve” (tė pasurve) mohon ēdo pronėsi  kombėtare tė shqiptarėve,  ku nė letrėn dėrguar kėtij grekofili mė 1846 ngriti zėrin kundėr “njerėzve qė i sjellin dėm shoqėrisė”; si njeri tė shekullit tė madh; si paraardhės tė rilindėsve “vėllezėr tė njė gjaku  duke e vėnė qėnien e vet  nė shėrbim tė ēlirimit, qytetėrimit dhe mvetėsisė kombėtare tė cilėt e kishin tė qatrė se “lufta intelektuale ėshtė njėra nga format mė tė rėndėsishme tė pėrmbushjes sė idealeve tė shėndosha, humanitare dhe tė drejta tė njė kombi, vlerėsuar nga z.Shushka; si vazhdues tė traditės tė pėrkthimeve fetare duke tejkaluar planin e Gjirokastritit nė flakjen e alfabetit grek nga trolli shqiptar. Idetė e Veqilharxhit mblodhėn rreth tij  njė numėr tė madh bashk-atdhetarėsh tė tri besimeve, pėr tė cilėt gjuha e vet kombėtare pėr-caktonte veēorinė e njė populli dhe kjo gjė solli nė dritė. “Evėtarėt” e Veqilharxhit tė cilėt u futėn nė pėrdorim si perla, sipas z.Shushka “pėr gjallėrimin e tė shkruarit dhe lėvrimin e gjuhės shqipe”, andaj vlerėsimi qė i bėhet nga z.Shushka kur thuhet se N.Veqilharxhi pėrgatiti truallin pėr tė mbjellė “farėrat nė tokė tė mirė dhe pjellore”, trevė ku do tė mbli-dheshin ide tė reja  pėr gjuhėn shqipe dhe ndjenja kombėtare.

“Evėtarėt” e Veqilharxhit,  sipas z.Shushka, janė yjet e parė shkollorė tė Rilindjes sonė, ata patėn pėrkrahje nė Rumani e kolonitė shqiptare, u pėrkrahėn jo vetėm nga intelegjenca korēare, por edhe nga tregtarėt e zejtarėt Duke pėrfunduar mund tė them se z.Shushka ka bėrė njė punė serioze nė vlerėsimin e figurės sė N.Veqilharxhit, andaj nė tė ardhmen i dėshiroj suksese edhe mė tė mira nė studimet e saja shkencore.

 

Fjalė flori tė Naum Veqilharxhit:

Nuk ka kėshill mė tė keq se aj qė e shtyn njeriun tė mos e pranojė kombin e vet, dmth tė mos pranojė prindėt e vet, farefisin e vet, miqtė e vet, bashkėkombėsit e vet, votrėn e  baballarėve tė vetė, vorret e stėrgjyshėve tė vet, gjanat e shenjta tė vetė familjes sė vet dhe tė shkojė t'i kėrkojė kėto tė gjitha ngjeti (te kombet tjera), ku kurrė nuk do t'i gjejė, por do tė vuajė gjatė krejt jetės (interpretim i lirė i tekstit).

 

Marrė prej Gjystina Shushka, Vepra e Naum Veqilharxhit, Rilindja, Prishtinė, 1994:182. Studimi u botua edhe nė gjuhėn sllave: Đustina Cacaj Šuška, Djelo Nauma Veqilhaxhija u okviru preporoda na Balkanu, Almanah, Podgorica, 2003.