“Skena verore - Ulqini 2003”

 

Nė organizimin e Qendrės pėr Kulturė dhe Kuvendit komunal tė Ulqinit nė Kullėn e Balshajve prej datės 1-20 gusht u mbajt pėr tė gjashtėmbėdhjetėn herė festivali “Skena verore  Ulqini 2003”. Nė kuadėr tė kėtij festivali u organizuan veprimtari tė ndryshme letrare: “Kalimera poetike” organizuar nga Shoqata “Art Club” me pjesėmarrjen e disa grupeve teatrale nga Mali i Zi dhe Kosova, si dhe tė poetėve dhe studiuesve nga trojet shqiptare, si Dritėro Agolli, dr. Ruzhdi Ushaku, pastaj ekspozita e  piktores Zake Prelvukaj dhe Miradije Ramiqi, mbrėmje poetike, mbrėmje letrare-muzikore etj. Po ashtu nga data 3-9 gusht u mbajt Panairi i Librit, organizuar nga Lidhja e Botuesve Shqiptarė, me mbėshtetjen  Komunės sė Ulqnit dhe Ministrisė pėr Pakica Kombėtare nė Qeverinė e Malit tė Zi, pranė lokalit “Holegro”, nė Shetitoren e Plazhit tė Vogėl. Interesimi i botuesve nuk ishte aq sa dy vitet e mėparshme, por mbajtja e kėtij panairi u vlerėsua si ngjarje e qėlluar kulturore, sepse u vazhdua njė traditė e libėrdashėsve nga tė dy anėt  e kufirit. E veēanta e kėtij panairi ishte se libri shqip edhe sivjet pėr tė tretėn herė radhazi ishte nė mesin e shqiptarėve nė Ulqin, ku  pushonin  dhjetra mijėra turistė shqiptarė nga Kosova, Shqipėria, Maqedonia e diaspora.    Gj.Gj.

 


 

Festivali mbarėkombėtar “Rapsha 2003”

 

Nė kėtė dasmė tė madhe gjithėshqiptare tė folklorit burimor e cila sivjet pėr tė parėn herė u  mbajt nė Vitojė-Malėsi prej datės 7-11gusht, u prezantuan mbi 30 shoqėri, ansamble e grupe folklorike nga tė gjitha trevat shqiptare. Nė kėtė festival pėr pesė netė me radhė grupet kulturore shpalosėn  nė mėnyrė tė pėrkryer vlerat mė tė mira tė folklorit burimor, veshjet e mrrekullushme tradicionale, vallet popullore, muzikėn e larmishme etj. Ky festival zgjoi interesim tė jashtėzakonshėm nė Malėsi dhe mė gjerė, sepse shqiptarėt pėr herė tė parė nė Mal tė Zi patėn rastin tė shohin njė numėr kaq tė madh tė shoqėrive kulturore-artistike, tė cilat prezantuan vlerat e veēanta  kulturore tė trevave tė ndryshme etnike, duke filluar nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe SHBA. Kjo ngjarje e madhe kulturore, u organizua nga SHKA “Rapsha” nga Drumet e Hotit, kurse u pėrkrah finaciarisht nga diaspora. Fertivali i ardhshėm, sipas organizatorit do tė mbahet nė vitin 2005.               Gj.Gj.

 


 

Gjelosh Gjokaj hapi ekspozitėn e parė nė

vendlindje

Nė 70 vjetorin e lindjes, piktori akademik Gjelosh Gjokaj, mė 12 gusht nė Tuz pėr herė tė parė organizoi ekspozitėn e tij tė parė. Nė kėtė ekspozitė jubilare, pėr tė shijuar vlerat kulturore tė kėtij piktori tė madh, pikturat e tė cilit  me decenie tė tėra ndodhen nė galeritė e famshme dhe qendra tė mėdha tė artit si nė Prishtinė, Romė, Berlin, SHBA etj, ishin tė pranishėm adhurues tė artit nga mbarė trevat shquiptare dhe nga diaspora. Me rastin e kėtij pėrvjetori u promovua edhe libri “Gjelosh Gjokaj  Unė pėr tė tjerėt, tė tjerėt pėr mua”, pėrmbledhės dhe redaktor i tė cilit ėshtė   gazetari nga Prishtina, Shaqir Foniqi.       Gj.Gj.  

 

 


Iliriana Gjoni, talente e re e muzikės klasike

 

Iliriana GjoniPianistja tashmė e njohur ulqinake, Iliriana Gjoni mbajti koncertin e saj tė katėrt , mė 26 qershor tė kėtij viti nė ambientin e Shkollės sė ulėt tė muzikės, nė Ulqin Ajo me kėtė rast  ekzekutoi disa sonate tė

D.Scarlattit dhe L.V. Beethovenit, pastaj  operėn e Profkovjev dhe dy momente muzikale tė R. Rachmaninov. Adhuruesit e Ilirianės  qė ishin tubuar kėtė mbrėmje u kėnaqėn me  recitalin pianistik tė saj. Edhe kėsaj herė, si shumė herė tė tjera ku ka mbajtur koncerte, si nė Ulqin, Tivar apo Prishtinė ,  dėshmoi talentin e saj pėr piano. Veē kėsaj ajo ka marrė pjesė edhe shumė konkurse dhe festivale nė nivel lokal dhe republikan. Kjo pianiste, pėrndryshe nxėnėse e vitit tė dytė nė Shkollėn e mesme tė muzikės “Vasa Paviq” nė Podgoricė, deri mė tani ėshtė shpėrblyer  me disa ēmime tė rėndėsishme nė gara republikane, federative dhe ndėrkombėtare.         Gj.Gj.