Buzuku nr. 11

REVISTĖ E PĖRMUAJSHME

INFORMATIVE, KULTURORE E SHOQĖRORE

 

Boton:

Shoqata pėr kulturė

" Dom Gjon Buzuku"

 

Kryeredaktor:

Simė Gjon Dobreci

 

Zėvendėskryeredaktor:

Gjekė Gjoni

 

Redaksia:

Mr. Riza Rexha,

 prof.dr. Ruzhdi Ushaku, 

Loro Markiqi, 

Ali Gjeēbritaj,

Pjetėr Ivezaj

 

 

Bashkėpunėtorė:

dr. Lukė Gjokaj

prim.dr. Gani Karamanaga

Qazim Muja

 

 

 

Fotoreporterė:

 Foto Studio Ars, Foto Lika, Foto Rozafa, Foto Arb,

Art Foto Prishtinė

 

Adresa e redaksisė:

26 Nėntori, p.n

Nr.tel. 085 412-462,

o69 441-943

 

Nr. i llog.rrjedhėse:

55140-623-8-609/

2225001-89583395

 

Revista ėshtė rregjistruar nė Sekretariatin Republikan pėr Informata tė Malit tė Zi nė

numrin rendor 04 / 01- 466

 

Dorėshkrimet dhe fotografitė nuk kthehen

 

 

Shkroi Gjergji i Lekės Macit Kolės Perkolaj,

shestanas, Fusha e Tivarit  

E neruome Redaksi,

Buzukun nr 10/2002, n’rubrikėn Lexuesit na shkruajnė, doli nji shkrim qi e kishte nėnshkruo Anto Vuēetiqi, ku edhe unė jam i prekun.

Ajo letėr qi isht nisė Buzukut, si dhe zotni dr Sims, m’u duk shum e ēuditshme. N’atė mnyrė me ju sjellė nji profesorit t’fakultetit t’medicins, nji doktorit specijalist t’njothtun edhe n’botė, m’u duk si njįni qi do me’j shitė kastraveca bostanxhisė. kliko pėr mė shumė

 

Mashkujt shestanas bajshin qeleshe*

Gjeē’i Tulit (si i thonjshin Gjergjit Pjetėr Kols Kolgjeēit) pej Dobrecit donte m’e vėrtetue a ka dreq n’ket botė. Shkoj te Rrasa e Qenit, nji ven i lanun shkretė, ku rrallė sillen njerėz. Aty e la nji napulon arė dhe thirri: Hajde merre, o dreq nji je kun.kliko pėr mė shumė

 

 

 

 

 

Mr.sci Mark Gjokaj

 Tregu financiar nė Mal tė Zi

Nė Mal tė Zi janė aktuale dy zgjidhje tė procesit tė privatizimit: ndarja e akcioneve dhe ndarja e vauēerėve (poenėve).

Nėnvariant i kėtij modeli do tė ishte ndarja e akcioneve tė fondeve tranzistuese, ku menaxhmenti ėshtė i propozuar nga ana e shtetit. Zgjidhja e dytė nga kapitali transformues, vlera e tė cilit ėshtė e paraparė mė tepėr se 2.7 miliardė DM,   kliko pėr mė shumė

 

Dr. Maksut Xh. Haxhibrahimi

 Shqiptarėt e Zarės

Merita kryesore pėr pranimin e tė ikurve shqiptarė dhe pėr strehimin e tyre nė rrethin e Zadrės (Zarės) i pėrket V. Zmajeviqit, politikan dhe shkrimtar kishtar i shquar, qė nė atė kohė ishte argjipeshkėv i Zarės. Pjesa mė e madhe e tė ikurve rrjedh nga fshati Brisk, Ljare, Dobrec, si dhe prej Shestanit.   kliko pėr mė shumė

 

Marrė prej Alfred Ēapaliku: Alfabeti i munguar (studime letrare), 'Camaj-Pipa', Shkodėr, 2003.

Luigj Gurakuqi: Njė poezi dhe njė pikturė pak tė njohura

Ėshtė fjala pėr njė vjershė tė shkurtėr prej dhjetė vargjesh, mbasi dy prej tyre pėrsėriten si refren. Ajo mban titullin “Shqiptarėve lidhė n'besė” dhe nuk figuron nė asnjė pėrmbledhje poetike tė deritanishme tė Gurakuqit, nė Shqipėri dhe nė diasporė. Pėr pasojė mungon nė tė gjitha antologjitė, ku poeti pėrfaqėsohet nė krijime tė tjera si “Shqypja e Burrit”, “Qindresa”, “ Dallėndyshes” apo “Deka e zanave”:  kliko pėr mė shumė

 

Zef Lukiqi, kryetar 

Aktivitetet e Shoqatės "Don Gjon Buzuku"

 Shoqata jonė gjatė periudhės sė kaluar njėvjeēare e ka arsyetuar veten edhe pse ka disponuar me pak mjete. Falė angazhimit tonė u ripėrtri Kisha nė fshatin Brisk, e cila daton qė nė kohėn e Buzukut; pėr shumė vite, ajo ishte harruar dhe shkatėrruar. Me nismėn tonė kėto ditė pėrfundoi dokumentari kushtuar Dom Simon Filipajt, pėrkthyesit tė Biblės nė shqip. Shpresojmė qė sė shpejti ta shoh dritėn e botimit edhe monografia mbi Shestanin, autor i sė cilės ėshtė Gjokė Dabi.   kliko pėr mė shumė

 

Gjekė Gjonaj

Pėrkujtohen dėshmorėt e kombit qė flijuan jetėn pėr ideale kombėtare

Nė 92-vjetorin e betejės nė Qepurr, qė u zhvillua nė fillimin e Kryengritjes sė Malėsisė sė Madhe, nė Traboin tė Hotit me datėn 25 mars 2003 u bė pėrurimi i pėrmendores sė Lulash Zekė Nicaj, i cili bashkė me dy djemtė e tij Zefin dhe Gjonin, si edhe me vėllaun Franin, flijuan jetėn pėr ideale kombėtare.    kliko pėr mė shumė

 

Shestani dikur

Pjesė e relacionit tė Karlo Pootenit* dėrguar Kongregacionit pėr Ungjillėzimin e Popullit nė Romė 1845

Famullia e Shestanit ėshtė 17 mila nė veri prej Tivarit ndėrmjet maleve vėshtirė tė kapėrcyeshme. Sipėrfaqen e ka me diametėr 6 mila. Famullinė e drejton don Gjon Kalci, shkodran 40 vjeēar. Famullia ėshtė e ndarė nė Shestanin Nalt dhe Shestanin Posht. Nė Shestanin Nalt ėshtė kisha e sh'Palit, e shėmtuar dhe e papastėr;   
kliko pėr mė shumė

 

Nga frangjishtja: 

Gjoka i Palės Gjokės Zefit Gjokės Stanaj, Braticė, Ulqin.

Nota e letra diplomatike pėr dorėzimin e Ulqinit Malit tė Zi

Komandanti i Malit tė Zi nė Podgoricė, vojvoda Plamenac:Komandantit tė Shkodrės, Izet Pashės, Podgoricė, mė 10/22 prill1880.
Vojvoda Bozho Petroviq Njegosh, ministėr i Punėve tė Jashtme tė Malit tė Zi: San Kotenu, drejtues i punėve tė Republikės sė Francės nė Cetinė, Cetinė, mė 16/28 prill 1880
Zotėri drejtues i punėve, si shtesė, e kam pėr nder t'Ju dėrgoj kopjen e protestės sė fundit, tė ditės sė sotme, qė ia nisa pėrfaqėsuesit tė Madhėrisė   
kliko pėr mė shumė

 

Ali Gjeēbritaj

Festa popullore e Krajės

Edhe verėn qė shkoi u mbajtė manifestimi popullor 'Nė Fillim tė Verės', i dhjeti me rradhė. Pėr ndryshim nga tė tjerėt, ai u pasurua edhe mė shumė me pėrmbajtje dhe forma tė reja. Kėtė herė, ai u pagėzua 'Ditėt e Kulturės dhe tė Sportit nė Krajė' dhe zgjati tri ditė. Ditėn e parė, mė 18 korrik 2002, u mbajtėn lojrat sportive nė plazhin e Muriqit, ku, pėrveē lojrave tashmė tė njohura, u bėnė gara edhe nė sportet ujore: notim, kėrcime nė ujė nga molja e Muriqit etj.    kliko pėr mė shumė

 

Dr. Mirlinda Rexha

Parandalimi i martesave tė hershme


Sipas hulumtimeve, qė janė bėrė nga disa institucione joqeveritare, rezultoi se nė komunen e Ulqinit shumica e femrave hyjnė nė jetėn bashkėshortore para moshės madhore.  
kliko pėr mė shumė

Vazhdon asfaltimi i rrugės pėr Salē dhe Kullomzė Nalt    kliko pėr mė shumė

 

Dr. Ruzhdi Hasanaga

Tėrbimi

Sėmundje e bagėtive qė rrezikon njerėzit

Tėrbimi (rabies, lyssa, hidrophobia) ėshtė sėmundje e rėndė infektive. E shkakton njė lloj virusi. Sėmuhen kafshėt (bagėtitė) e egra dhe ato shtėpiake. Nė kushtet natyrale, nė njerėz ngjitet vetėm me anė tė kafshimit tė qenit ose tė kafshės sė tjetėr tė tėrbuar.
kliko pėr mė shumė

 

Ndihmuan pėr rrugė dhe parking nė Braticė

 

Seminari shkencor - mjekėsor Shkodėr - Ulqin

Tė hapet fakulteti i mjekėsisė nė Shkodėr. Mjekėt shkodranė do tė fillojnė tė botojnė revistėn profesionale.
Nė organizimin e Ministrisė sė Shėndetėsisė dhe Drejtorisė sė Spitaleve Shkodėr, nė Fshatin e Paqes nė Shkodėr, mė 1 mars 2003, u mbajt Seminari shkencor-mjekėsor Shkodėr-Ulqin.   
kliko pėr mė shumė

 

Poezi 

Kumbo o kitarė

A s'mė thua

Motet

 

Kangė popullore

Zot, ēka do t'ijen

Nėn njė mollė e nėn njė dardhė

Ēeli lule frashėni

Devesili pala-palė

Pjesė e kangės pėr Ali Pashė Tepelenėn

 

Mozaik

Nji shestanas qė pėrjetoi mbytjen e Titanikut

Nji adet i Shestanit

Luc Pushi

Puna e marė Pepė

Pak krypė

 

Ing. dipl. Hajrullah Shabani

Programi pėr mbrojtjen e pjeshkės nga sėmundjet dhe dėmtuesit   kliko pėr mė shumė

 

Urim nga Australia