Seminari shkencor - mjekėsor Shkodėr - Ulqin

Tė hapet fakulteti i mjekėsisė nė Shkodėr. Mjekėt shkodranė do tė fillojnė tė botojnė revistėn profesionale.
RozafaNė organizimin e Ministrisė sė Shėndetėsisė dhe Drejtorisė sė Spitaleve Shkodėr, nė Fshatin e Paqes nė Shkodėr, mė 1 mars 2003, u mbajt Seminari shkencor-mjekėsor Shkodėr-Ulqin.
Fjalėn e hapjes e mbajti dr. Astrit Beci, drejtor i pėrgjithshėm i spitaleve i cili, pasi i pėrshėndeti tė pranishmit, foli pėr rėndėsinė e takimeve tė mjekėve tė Shkodrės dhe tė Ulqinit, tė cilat tashmė u bėnė tradicionale.Referuesit nė kėtė seminar ishin dr. Valdet Koka dhe dr. Fadil Ēelepia, Dr. Fatmir Bushati, dr. Agron Agolli, dr. Ismet Leka, dr. Isuf Ēela dhe dr. Dritan Barbullushi (nga Shkodra), prof. dr. Simė Dobreci, prim.dr. Gani Karamanaga, Dr. Fatmir Resulbegu, Dr. Ganimete Hoxha, Dr Sreqko Hajdukoviq (nga Ulqini). Nė kėtė seminar mori pjesė edhe Dr. Reshit Llolla (Ulqin).Tė gjitha punimet e referuara nė kėtė seminar patėn nivel tė kėnaqshėm profesional dhe shkencor. Gjatė seminarit ishte edhe njė sihariq, i cili tė gjithėve na gėzoi; dr Gėzim Galiqi na njoftoi pėr revistėn mjekėsore, qė s'shpejti do tė fillojnė ta botojnė mjekėt shkodranė.Pas pėrfundimit tė pjesės profesionale tė seminarit, tė gjithė pjesėmarrėsit pėrkrahėn idenė e hapjes sė Fakultetit tė mjekėsisė nė Shkodėr dhe u pru vendimi qė t'i bėhet kėrkesė Ministrisė sė Shėndetėsisė tė Shqipėrisė qė ta shqyrtojė kėtė ide.Shkodranėt bujarė, mikpritės dhe tė pėrzemėrtė, pėr mysafirėt nga Ulqini siguruan buajtjen nė hotelin "Rozafa", si dhe darkėn e mrekullueshme nė restorantin e Xhelal Xheladinit, ulqinakut, ku kėngėtarėt Adnan Bala dhe Mukadese Ēanga i kėnaqen tė gjithė tė pranishmit.Tė shtojmė se simpoziumi i ardhshėm i mjekėve shkodranė dhe ulqinakė do tė mbahet sivjet nė muajin nėntor nė Uqlin.
S.D.