Ing. Dipl. HAJRULLAH SHABANI

Programi pėr mbrojtjen e pjeshkės nga sėmundjet dhe dėmtuesit

NR. Afati kohor I trajtimit Arsyeja e trajtimit Zgjedhja e preparatit Sasia Sasia pėr 10 l.gr.ml. Karenca Vėrejtje
organizimi patogjen (Koncentrimi)
1 Trajtimi dimėror - Gjethepėrdredhja - SELINON 0.60% 60 ml 28 - E obligueshme
21 ditė para fillimit (Tafrina Deformans)
vegjetacionit - Morrat dėmtues - FOLIDOL VOJ 0.50% 50 ml PKP - Nėse paraqiten
(20-25 shkurt) (Faza e vezės) dėmtuesit
2 Ēelja e sythave - Gjethepėrdredhja - CIRAM S-75 ose 0.30% 30 gr.   - E obligueshme
tė gjetheve (Tafrina Deformans) - BAYCOR WP-25 0.10% 10 gr. 28
(Fundi I Marsit - Monilia Laxa - KONKER 5C ose 0.1-0.15% 10-15 gr.   - Nėse paraqiten
fillimi I Prillit) (Tharja e degzave - BYCOR WP 25 0.10% 10 gr. 28 dėmtuesit
  dhe luleve          
3   - Gjethepėrdredhja - CAPTAN 50 0.20% 20 gr. 21 - E nevojshme
Fundi I lulėzimit (Tafrina Deformans) - Preparate nė bazė        
(Paraqitja e fruteve   tė bakrit        
tė para) - Monilia Laxa BENLATE 50 WP 0.04-0.06% 4-6 gr.    
  (Tharja e degzave ose        
  - Monila fruktigena BAYCOR WP25 0.10% 10 gr.    
  (kalbja e fryteve)          
4   - HIRI - BAYLETON 25WP 0.03% 3 gr 21 Nėse ekziston
PASTRIMI (RAMJA)   - SABITHANE EC 0.04% 4 ml 42 mund.e paraqitjes
E FRYTEVE PAS - MORRAT (Aphis Sp.) - CONFIDOR 200SL 0.02% 2 ml 21 Nėse ekziston
LULĖZIMIT dhe  - CALYPSO SC 480 0.01% 1 ml 21 mund.e paraqitjes
(FUNDI I PRILLIT) Miza e pemėve - RIPCORD 0.15% 15 ml    
  (Ceratis Capitata) - FOSFAMID 40 0.15% 15 ml    
  - USHQIMI FOLIAR - WUXAL SUPER 0.30% 30 ml   e domosdoshme
5 RAMJA E DYTĖ - TENIJA E PJESHKES - GUSATHION 25WP 0.15% 15 ml 42 e domosdoshme
E FRYTEVE PAS - MORRI I BARDHĖ - LEBAYCID LC50 0.15% 15 ml 28  
(15 - 20 MAJ) DĖMTUES - FOLIMAT LC50 0.15% 15 ml 28  
  - GJETHEBIRIMI - CIRAM S-75 0.30% 30 gr.   - sipas nevojės
  - MARIMANGA E KUQE - OMITE 0.10% 10 ml 28 - nėse paraqitet
  (Panonihus ulmi)         dėmtuesi
  - USHQIMI FOLIAR - WUXAL Ca 0.30% 30 ml   - e domosdoshme
    - FITOHORM Ca 0.30% 30 ml    
    - PLANTELA 0.30% 30 ml    
6 KOHA E FORMIMIT TĖ - TENIA E PJESHKĖS - CUSATHION 25WP 0.15% 15 gr. 42 - Nėse paraqitet
PLOTĖ TĖ FRYTEVE - MORRI I PĖRGJAKSH - LEBAYCID LC50 0.15% 15 gr. 28 dėmtuesi
(Fundi I Majit fillimi - KALBIZIMI - ZATO 0.015% 1.5 gr. 12 - e domosdoshme
I Qershorit) - USHQIMI FOLIAR - WUXAL SUPER 0.30% 30 ml   - e domosdoshme
7 7 DITĖ PARA - MONILIA FRUCTAGE - TELDOR SC500 0.15% 15 ml. 4 - e domosdoshme
VJELJES - BOTRITIS - FOLICUR EW250 0.05-0.075% 5-7.5 ml 7  
8 STĖRPIKJA - SĖMUNDJE TĖ - ĒORBA E BORDOLIT 1.50% 150 gr.   - e domosdoshme
PAS VJELJES NDRYSHME - GĖLQERE BAKRI 0.50% 50 gr.   - e domosdoshme
    - ANTRACOL 0.30% 30 gr.   - e domosdoshme
9 STĖRPIKJA - GJETHEPĖRDREDHJA - GURKALI 3% 300 gr.   - e domosdoshme
VJESHTORE (KUR (Tafrina Deformans) (CuSO4)        
70% TĖ GJETHEVE            
KANĖ RĖNĖ)            
10 STĖRPIKJA PARA - SĖMUNDJE TĖ - BACROID 50 0.5-0.7% 50-70 GR.   - e domosdoshme
KRASTITJES NDRYSHME VIRUSALE - PREPERATE NĖ        
(15 Dhjetor-15 Janar) BAKTERIALE ETJ BAZĖ TĖ BAKRIT        
               
VĖREJTJE DHE SHPJEGIME: PJESHKA DHE NEKTARINA (PJESHKA PA LESH) BĖJNĖ PJESĖ NĖ KULTURAT QĖ KANĖ RITĖM TĖ SHPEJTĖ TĖ
RRITJES. POASHTU EDHE SĖMUNDJET DHE DĖMTUESIT I SULMOJNĖ MĖ SĖ SHUMTI DHE MĖ SĖ LEHTI. MĖ SĖ SHUMTI KĖTO KULTURA BIMORE
I PARAZITOJNĖ TAPHRINA DEFORMANS (GJETHEPĖRDREDHJA), MONILIA LAXA DHE FRUCTIGENA (THARJA E DEGĖZAVE DHE FRYTEVE)
BOTRITIS (KALBĖZIMI), ETJ. ĒKA E VĖSHTIRĖSON MBROJTJEN. PĖR KĖTĖ ARSYE DUHET QĖ TI PĖRMBAHEMI PROGRAMIT TĖ TRAJTIMEVE
NJĖ PREPARAT MĖ SĖ SHUMTI MUND TĖ PĖRDOROHET GJATĖ VEGJETACIONIT VETĖM DY HERĖ. DUHET RESPEKTUAR KONCENTRIMI I
I SOLUCINIT NĖ MĖNYRĖ QĖ TI SHMANGEMI IMUNITETIT DHE TĖ FITOJMĖ PRODHIM TĖ SHĖNDOSHĖ  EKOLOGJIK.