Zef Lukiqi, kryetar 

Aktivitetet e Shoqatės "Don Gjon Buzuku"

 

Shoqata jonė gjatė periudhės sė kaluar njėvjeēare e ka arsyetuar veten edhe pse ka disponuar me pak mjete. Falė angazhimit tonė u ripėrtri Kisha nė fshatin Brisk, e cila daton qė nė kohėn e Buzukut; pėr shumė vite, ajo ishte harruar dhe shkatėrruar. Me nismėn tonė kėto ditė pėrfundoi dokumentari kushtuar Dom Simon Filipajt, pėrkthyesit tė Biblės nė shqip. Shpresojmė qė sė shpejti ta shoh dritėn e botimit edhe monografia mbi Shestanin, autor i sė cilės ėshtė Gjokė Dabi.
Me iniciativėn e kėsaj shoqate njė rrugė e qytetit tė Ulqinit mori emrin e Nenės Tereze, e cila do tė shpallet shenjtėreshė nė dhjetor tė ketij viti. Truporja e saj pret tė vėndoset, pėr ēka shpresojmė se do tė gjejmė mirkuptim tek organet kompetente.
Shoqata duke u marrė edhe me Kalanė e Ulqinit, identifikoi objektet sakrale tė Mesjetės, si dhe, ndėr tė tjera, pėrgatiti njė projekt pėr rekonstruimin parcial tė objektit sakral saranxhės - kishės ende tė pazbuluar nė Citadel.
Shoqata po ashtu arriti tė sigurojė lokacionin dhe tė realizojė fazėn e parė tė legalizimit tė trollit pėr ndėrtimin e katedrales nė hapėsirėn ku ėshtė perspektiva ndėrtimore e Ulqinit.
Anėtarėt tanė u morėn edhe me punė humanitare. Ata pėrmes shoqatave humanitare arritėn tė sigurojnė mjete me vlerė shumė tė madhe qė tė asfaltohet rruga e fundit nė territorin e Ulqinit, qė lidh 5 fshatra dhe 3 kisha (prej tyre 2 aktive). Besojmė se sė shpejti do tė krijohen kushtet qė tė hulumtohet edhe territori i gjerė i Salēit dhe Sajmirės nė aspektin sakral, historik dhe kulturor.
Nė ketė periudhė u botuan11 numra tė revistės BUZUKU, pėr tė cilėn lexues tė nderuar presim ndihmėn tuaj materiale dhe financiare. 
Meritė pėr kėto dhe aktivitete tė tjera tė shoqatės kanė nė radhė tė parė anėtarėt e saj, si edhe donatorėt e ndryshėm, pa tė cilėt veprimtaria jonė me siguri do tė ishte shumė mė e zbehtė.