REVISTĖ E PĖRMUAJSHME

INFORMATIVE, KULTURORE E SHOQĖRORE

 

Boton:

Shoqata pėr kulturė

" Dom Gjon Buzuku"

 

Kryeredaktor:

Simė Gjon Dobreci

 

Zėvendėskryeredaktor:

Gjekė Gjoni

 

Redaksia:

Mr. Riza Rexha,

 prof.dr. Ruzhdi Ushaku, 

Loro Markiqi, 

Ali Gjeēbritaj,

Pjetėr Ivezaj

 

 

Bashkėpunėtorė:

dr. Lukė Gjokaj

prim.dr. Gani Karamanaga

Qazim Muja

 

 

 

Fotoreporterė:

 Foto Studio Ars, Foto Lika, Foto Rozafa, Foto Arb,

Art Foto Prishtinė

 

Adresa e redaksisė:

26 Nėntori, p.n

Nr.tel. 085 412-462,

o69 441-943

 

Nr. i llog.rrjedhėse:

55140-623-8-609/

2225001-89583395

 

Revista ėshtė rregjistruar nė Sekretariatin Republikan pėr Informata tė Malit tė Zi nė

numrin rendor 04 / 01- 466

 

Dorėshkrimet dhe fotografitė nuk kthehen

 

 

Lexuesit na shkruajnė

E neruomja redaksi e Buzukut,

Po ju shkruonj pėr ata qi janė t’interesuom pėr katunin Pecaj. N’ket katun kanė jetuo shestanas. Si na kanė thanė t’moēmit, Pera isht ulė pej Gurrzet n’Pecaj. Thohet se n’atė kohė n’Pecaj ose n’Pollaj, si isht thirrė aterė, ka kjenė nji fis ortodoks i ardhun pej Malit t’Zi (Malėsi?). Pera isht martuo pej sish edhe ka marrė fenė ortodokse. Pej Peret janė Pekajt, Savajt, Nikpalajt, Gjurperajt, Vuēonjt, Lukajt. Gratė e pecajve kanė bājtė petkat shestanjāne, bje fjala, shtja Stjeps Ēobs...      kliko pėr mė shumė

 

REAGIM     kliko pėr mė shumė

 

EDITORIALI

Malli i Atdheut

Kur vete njeriu, i lirė e i vetėm, lark atdheut, ndryshimi i zakonave, ėmbėlsia e udhėtimit, e njė mijė gjėra qė vihen re  ndėr tė huaj, tė gjitha kėto t'a pėrgėzojnė zemrėn, e tė bėjno jo t'a harrosh Shqipėrinė, po tė mos tė vejė te ajo qė dėndur mendja... Mė tutje, si ngopen sytė sė pari ndryshime, gazi shuhet pakė nga pakė. kliko pėr mė shumė

 

Mr. Gjergj Nikprlelaj

Shfrytėzimi i  dypronėsisė  nė kapetaninė e Ulqinit

Me vendimin e Kongresit tė Berlinit, marrėveshja e tė  cilit u ratifikua mė 3.08.1878, u caktua kufiri i Malit tė Zi me  Turqi (Shqipėri). Mirėpo jetėsimi i kėtij vendimi, respektivisht  ndarja  e pasurisė sė patundshme personave privatė juridikė, respektivisht qytetarėve, zgjati shumė kohė, sepse pasuan komplikime me pasoja tė rėnda, tė cilat nė disa  sektore tė kufirit mbetėn tė hapura deri nė vitin 1912. kliko pėr mė shumė

 

Letėrsi popullore      kliko pėr mė shumė

 

Dr. Maksut Xh. Haxhibrahimi

 

Valdanosi  me ullishtėn dymijėvjeēare – 

gjiri mė i bukur i Detit Adriatik

Nė largėsi prej katėr kilometrash nė veriperėndim tė  Ulqinit, midis Mavrianit dhe Mendrės, nė formė patkoi tė ngushtė shtrihet gjiri dhe lugina e Valdanosit. Kepat e tij qė e mbrojnė lėshohen pingul dhe fundosen thellė nė det, kurse plazhi ėshtė zallishtė, e pėrbėrė nga gurėt nė diametėr 1-20 cm. Ėshtė i gjatė 700 m, kurse i gjėrė mestarisht 20 m. Pėr ndryshim nga gjiret e tjerė ky ėshtė i mbrojtur nga erėrat e jugut e tė veriut dhe shpeshherė, nė kohė shtrėngate, ka shėrbyer pėr strehimin e anijeve.     kliko pėr mė shumė

 

SQARIM     kliko pėr mė shumė

 

PAK KRYPĖ     kliko pėr mė shumė

 

Prim. Dr. Gani Karamanaga

Historiku i ndėrtimit tė objekteve turistike nė Ulqin

Zhvillimi i hovshėm i turizmit  nė Ulqin filloi nė vitin 1955/56. Turistėt e huaj asokohe ishin tė rrallė. Ata filluan tė vijnė nė Ulqin me autobusė e anije nga Spliti pėrmes Dubrovnikut. Mysafirėt e parė tė huaj u vendosėn nė hotelin “Jadran” ku i morėn me qira 6 dhoma. Nė vitin 1964 fillon bashkėpunimi me agjensitė e huaja tuiristike “Tui”, “Nekerman”, “Paneuropa”, “Sharnov” etj. Nė periudhėn midis dy luftėrave tė vetmit vizitorė tė Ulqinit ishin ata qė e kishin pėr nevojė rehabilitimin dhe shėrimin.      kliko pėr mė shumė

 

S. Dobreci

Krytha me asfalt tė ri  

Nė Krythė (Ulqin), mė 5.9.2002, u pėrurua asfaltimi i rrugės prej magjistralės e deri te kisha e vorreve (kisha e Ilindānit), nė gjatėsi mbi 1250 m, si dhe autoparku. Pati rrth 300 tė tubuar, tė cilėve u folen dhe i pėrshėnden Kola i Preēit Lukės Daboviq (anėtar i kėshillit drejtues dhe koordinator i Bashkėsisė III), dom Toma, Fuad Nimani (kryetari i komunės, e cila ėshtė garantuese e investimeve tė donatorėve tė jashtėm)      kliko pėr mė shumė

 

Simė Gjon Dobreci

Shkodra dhe Rozafa

Pėr tė dytėn herė nė Shkodėr, mė 26 tetor 2002, pėr tė dytėn herė u ngjita nė Kalanė me themele tė kohės ilire. Mrekullia e Zotit. Shkodra me monumentet e veta kulturore e historike shihet si nė shuplakė. Fushat pėrreth i ofrojnė Shkodrės bukėn, ushqimin. Nė perėndim zhdritte Liqeni i Shkodrės i pasur me peshk. Lumi Buna merrte ujin e tepėrt tė Liqenit aty buzė qytetit. Drini burrnor mori nėn sqetulla Kirin vocėrrak dhe shpejtonte qė, menjėherė aty nėn Kala, ujin dhe gjith pasuninė qė ka...   kliko pėr mė shumė

 

Gjekė Gjonaj

Shqiptarėt festuan Ditėn e Flamurit

Nė tė gjitha trevat shqiptare, pra edhe nė Mal tė Zi, me akademi, tubime dhe manifestime u shėnua 28 Nėntori - Dita e Flamurit dhe 90 vjetori i shpalljes sė Pavarėsisė sė shtetit shqiptar.     kliko pėr mė shumė

 

Pėrshtypjet e tjerėve pėr njė shqiptar, shestanas prej Ljares

Dr Miloš Milošević

Naučni dometi Vinka Malaja  

kliko pėr mė shumė

 

Simė Gjon Dobreci

Ēukuljeri tė freskon shpirtin*

 

Mė kujtohet, baba im e pėrmente shpesh Ēukuljerin, por si do tė duket ai nuk kishesh haber. Dishirėn pėr me e pa Ēukuljerin e kisha, e poashtu edhe Besniku, qi tash jeton n’Vankuver (Kanada). U morem vesht me Perėn e Markut Perės, shestanas pej Rudit (Marvuēiq), qi tash jeton n’Tivar, dhe shkuem mė 22.6.2002 (e shtunė). U njitem Muzhicės pėrpjetė; i bamė dy orė t’mira deri n’Grykė t’Muzhicės (naltėsia mbi detė diku 900 m)    kliko pėr mė shumė

 

Dr. Tefik Bekteshi, Prishtinė

Duhani - armiku i njeriut

Rreth 46 milion amerikanė e pinė duhanin, mesatarisht nga 25 cigare nė ditė. Duhani shkakton vdekjen e 420.000 amerikanėve nė vit, pėrkatėsisht 1.160 nė ditė. Ēdo vit tre milionė njerėz vdesin nga pasojat e pirjes sė duhanit apo 6 njerėz nė minut. Nė SHBA janė pi 487 miliardė cigare nė vitin 1995 (me 1981 640 miliardė). Janė llogaritur shpenzimet e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės si pasojė e pirjes sė duhanit (rreth 50 miliardė dollarė).   kliko pėr mė shumė

 

PANORAMĖ KULTURORE     kliko pėr mė shumė

POEZI     kliko pėr mė shumė
DONATORĖ     kliko pėr mė shumė