S. Dobreci

Krytha me asfalt tė ri

 

Veshjet kombėtare zbukuruan pėrurimin e asfaltimit tė rrugėsNė Krythė (Ulqin), mė 5.9.2002, u pėrurua asfaltimi i rrugės prej magjistralės e deri te kisha e vorreve (kisha e Ilindānit), nė gjatėsi mbi 1250 m, si dhe autoparku. Pati rrth 300 tė tubuar, tė cilėve u folen dhe i pėrshėnden Kola i Preēit Lukės Daboviq (anėtar i kėshillit drejtues dhe koordinator i Bashkėsisė III), dom Toma, Fuad Nimani (kryetari i komunės, e cila ėshtė garantuese e investimeve tė donatorėve tė jashtėm) dhe Gjergji i Pjetrit Gjelit Daboviq (kryetar i bashkėsisė lokale). Kola i Preēit u falenderua donatorėve USAID/IRD me koordinatoren e fondacionit amerikan zonjėn Tereze Hard dhe bashkėpunėtorėt e saj Vanja Brailo (koordinatore pėr Mal tė Zi), Milun Kustudiq, Bozho Kovaēeviq, Nina Kordiq, Milka Marjanoviq, Igor Samac, Jelena Sredanoviq dhe Vera Luloviq, kėshillit koordinues: Dila Barloviq, Rrok Niloviq, Mirjana Daboviq, Violeta Marnikoviq, Andria Simonoviq, Gjon Luloviq, Musa Boleviq, Zef Lukiqi, Skender Beci, Ivo Lukiqi, Jelena Pepgjonoviq, Qazim Vukoviqi, Hatixhe Nelaj, Fadil Lukoviqi, Rabije Peraziqi, Cuf Tejoviqi, Fadil Pelinku, Milena Vojvodiq dhe Mehmet Tafica, aktivistėve: Fuad Nimani dhe Kola i Preēit Lukės flasin nė pėrurimGjergj Pepgjonaj dhe Gjon Barloviqi, inxjinjerit Andrisė Lorit Palės Macit Marnikaj, realizuesit tė punimeve Put-Tivat me pėrfaqėsues Gjergj dhe Pjetėr Daboviqin, firmave kontribuese: Primorje-Ulqin, Hermetik-Ulqin, Rapex-Tivar, Trgovina AnB-Tivar, Transport-Podgoricė dhe Hekurudha e Malit tė Zi, banorėve tė vendit pėr kontributin e dhėnė (me tė holla dhe punė vullnetare, rreth 70% tė shpenzimeve) ku prijnė Anti i Lekės Milanit Vukmarkoviq, Anti i Pjetrit Kolės Margjonoviq dhe Stjepa i Gjokės Stjepės Maroviq. Gjon Palė Murvuēiqi e asfaltoi vetė pjesėn e rrugės brenda rrethimit tė vorreve. Ndėr tjera, edhe folėsit tjerė dėshiruan qė rruga tė ēohet deri te kisha e Sojmirės, ēka do tė tė krijojė kushtet e kthimit tė njerėzve nė vendet e veta tė mrekullueshme, ashtu qė Salēi dhe Kullomza Nalt tė ngjallen dhe tė lulėzojnė. Gazmendin e pėrurimit tė asfaltimnit tė rrugės e zmadhuan dhe e zbukuruan veshjet kombėtare tė mrekullueshme tė Ulqinit e tė rrethinės. Dyzeni, kanga e vallja nuk pranė deri nė orėt e vona tė natės.