Buzuku numėr 9

 

REVISTĖ E PĖRMUAJSHME

INFORMATIVE, KULTURORE E SHOQĖRORE

 

Boton:

Shoqata pėr kulturė

" Dom Gjon Buzuku"

 

Kryeredaktor:

Simė Gjon Dobreci

 

Zėvendėskryeredaktor:

Gjekė Gjoni

 

Redaksia:

Mr. Riza Rexha,

 prof.dr. Ruzhdi Ushaku, 

Loro Markiqi, 

Ali Gjeēbritaj,

Pjetėr Ivezaj

 

 

Bashkėpunėtorė:

dr. Lukė Gjokaj

prim.dr. Gani Karamanaga

Qazim Muja

 

 

 

Fotoreporterė:

 Foto Studio Ars, Foto Lika, Foto Rozafa, Foto Arb,

Art Foto Prishtinė

 

Adresa e redaksisė:

26 Nėntori, p.n

Nr.tel. 085 412-462,

o69 441-943

 

Nr. i llog.rrjedhėse:

55140-623-8-609/

2225001-89583395

 

Revista ėshtė rregjistruar nė Sekretariatin Republikan pėr Informata tė Malit tė Zi nė

numrin rendor 04 / 01- 466

 

Dorėshkrimet dhe fotografitė nuk kthehen

 

 

Lexuesit na shkruajnė

Edhe disa fjalė pėr Lekėn

Lekė PerkolajNgjarjet qi flasin pėr njerėzinė e Lekės tė Macit Kolės Perkolaj dhe tė shokėve tė tij, si dhe pėr respektin e madh qi kishin shestanasit pėr ta. Bahet fjalė pėr kohėn, kur shestanasit menojshin me krye t’vet  

kliko pėr mė shumė

 

 

EDITORIALI

Ta flasim dhe ta shkruejmė gjuhėn e nanės

Nji burr plak m’tha: Na shestanas, a i nerojmė t’parėt tonė? Pa menue shum, iu pėrgjegja: Po, na u bekojmė vorret, i pėrkujtojmė dhe i ruejmė fotografitė e tyne. Qe, edhe n’kto ditė, n’pėrurimin e asfaltimit t’rrugėve nė Braticė dhe Krythė, u panė veshjet e moēme t’mrekullueshme t’femnave, shenj i nerimit pėr t’parėt tonė. 

kliko pėr mė shumė

 

Hysni Hoxha

 

 

Vaji i nėnės nga Gruda pėr vajzėn e vrarė dhe Shqipėrinė e robėruar

 

Nė kėngėn e vajtimit Oj lulja e ballit t’źm-o! nėna nga Gruda qan me dėnesė vashėn e vet qė ia ka vrarė dora e egėr e tė fejuarit. Vajtimi ritual i vdekjes bėhet nė mėnyrė jo tė zakonshme:

Qyqja e mjera un n’ket shpi,

          A t’kjįj vedin a t’kjįj ty?

          T’kjįj vllaznķ e t’kjaj bajrak,

                                                 T’kjaj Malcķn pėr rreth e qark?

kliko pėr mė shumė

 

Simė Gjon Dobreci

Nji ditė nė Shestan

  Dedajt sotBesniku, qė tash jeton nė Vankuver (Kanada), kishte dishirė me pa Shestanin. Pėr me na shoqėnue, ju lutem Palė Martinit (Pala i Gjokės Kolė Gjokės Mark Gjokut), i lindun nė Dedaj (Shestani Nalt), ku kaloi edhe rininė; tash jeton nė Braticė (Ulqin). 

kliko pėr mė shumė 

Gjekė Gjonaj

 

Vetėm nė vendlindje e ndiej veten mirė

 

Nėse dėshirojmė ta ruajmė kombin e mos tė shkombėtarizohemi, patjetėr duhet  biseduar shqip nė familje, kurse fėmijėt duhet t’i mėsojmė jo vetėm tė komunikojnė, por edhe tė shkruajnė shqip. Vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė ruhet identiteti ynė kombnėtar tek bashkatdhetarėt tanė nė Amerikė, thotė Xhemal Mujakliko pėr mė shumė

Gjekė Gjonaj

Na morėn tokėn e na dhanė pasaportėn

Ejll Zagreda nga Reēi, Ulqin, tash tridhjetė e dy vite jeton nė  Nju-Jork  me familje. E takuam kėsaj verė nė vendlindjen e tij tė ngrohtė, qė e do shumė, sepse aty i mban mend kujtimet  e tij mė tė bukura, por edhe vėshtirėsitė e padrejtėsitė. Kishte ardhur me bashkėshorten, vėllain dhe disa bashkvendas tė tij  nė vendosjen  e gurthemelit tė murit rreth Kishės sė Shėnkollit nė Reē. Nė varrezat rreth kėsaj kishe vėrejtėm se  tė gjitha mbishkrimet ishin tė shkruara nė gjuhėn shqipe, shembull qė tregon se  si duhet nderuar tė parėt e vet dhe vetveten . kliko pėr mė shumė

Gjekė Gjonaj

Investoi nė vendlindje mbi njė milion dollarė

Nė kohėn kur po zbrazen shtėpitė e shqiptarėve nė Mal tė Zi nga ikja masive e kėsaj popullate kryesisht pėr nė  Shtete tė Bashkuara tė Amerikės, Mark Gjeto Deda Elezaj nga Detroiti,  brenda pesė  viteve tė fundit investoi nė vendlindje  mbi 1 milionė dollarė amerikanė. Nė kėtė mėnyrė ai po dėshmon se vendlindja ėshtė vendi  mė i dashur dhe mė i shtrenjt, tė cilin nuk duhet harruar kurrė. Ky mėrgimtar  u lind nė  Shtoj tė Ulqinit. Jeton e punon nė Detriot qė nga viti 1969.  Investimin e parė nė vendlindje e ka filluar  nė rregullimin e varrezave familjare tek Kisha e Shėnkollit, pėr tė cilat babai i tij nė vitin 1972 kishte grumbulluar nga bashkėvendasit e tij nė Detroit rreth 30.000 dollarė.kliko pėr mė shumė

Dokumente Pėr Shestanin  kliko pėr mė shumė

Dr. Pjetėr Gjuravēaj & Dr. Gjergj Gjuravēaj

Vajtimet e grave dhe gjamėt e burrave nė Malėsinė e Madhe - Hot, Grudė, Triepsh dhe Kojė ( 7)

    Po ravijėzojmė, nė mėnyrė pėrmbledhėse, njė repertor tė gjamėtarėve tė brezit tė vjetėr, tė mesėm dhe mė tė ri. kliko pėr mė shumė

Poezi dhe Bejte      kliko pėr mė shumė

Nė Braticė u krye njė punė e madhe 

Nė Māronj (Maraj) tė Braticės (Ulqin), mė 1 korrik 2002, u pėrurue asfaltimi i rrugės prej magjistralės Ulqin-Tivar e deri te kisha katolike. Tė tubuemve, ku ishin rreth 350 vetė, u folen Gjergji i Pjetrit Dabaj, Gjoka i Palės Stanaj dhe Miodrag Raiēeviqi. Gjoka i Palės tha qė ėshtė asfaltue rruga nė gjatėsi 1300 m edhe 380 m2 autopark, si dhe shtrue me zhurė 800 m2.    kliko pėr mė shumė

Ndihmuen pėr rrugė nė Braticė    kliko pėr mė shumė

Dr Ruzhdi Hasanaga

Murtaja e derrave

  Murtaja klasike e derrave (Pestis suum clasica) ėshtė sėmundje ngjitėse dhe prek vetėm derrat e tė gjitha moshave dhe racave. Shkaktari, njė virus filtrues, nuk prek kafshėt e tjera, e as njeriun. Vetė fjala murtajė flet pėr seriozitetin e sėundjes. Ajo shtrihet shpejt, shkakton dėme tė mėdha dhe rrezikon ekonominė e krejt njė vendi. kliko pėr mė shumė

Panoramė kulturore     kliko pėr mė shumė