Nė Braticė u krye njė punė e madhe 

 

Gjoka i Palės Stanaj flet nė pėrurimin e rrugėsNė Māronj (Maraj) tė Braticės (Ulqin), mė 1 korrik 2002, u pėrurue asfaltimi i rrugės prej magjistralės Ulqin-Tivar e deri te kisha katolike. Tė tubuemve, ku ishin rreth 350 vetė, u folen Gjergji i Pjetrit Dabaj, Gjoka i Palės Stanaj dhe Miodrag Raiēeviqi. Gjoka i Palės tha qė ėshtė asfaltue rruga nė gjatėsi 1300 m edhe 380 m2 autopark, si dhe shtrue me zhurė 800 m2. Iniciatorėt e punės ishin Nika i Jakut Stanaj, Kola i Simės Simonaj, Zefi i Palės Simonaj dhe Sima i Kolės Stanaj. Pėr mė zgjanue rrugėn, pa kompenzim, lėshuen tokė Kola i Preēit Simonaj me kunatėn e djalin e saj dhe motrat e tija, Marku i Zefit Stanaj me tė birin; tė birėt e Kolės Gjonit Stanaj (Gjoni, Pala, Anria dhe Gjura), Luci i Gjergjit Lekės Bardhaj me tė birėt Stjepėn dhe Gjergjin, Pjetri dhe Anria tė Gjonit Pjetrit Simonaj dhe Aleksi i Nikės Lekės Dobreci. Krejt rruga ka kushtue rreth 100 mijė euro. Katėr tė pestat (4/5) e shpenzimeve i mbuluen njerėzit vullnetmirė (ndihma me tė holla afėr 24 mijė euro; nė numrin e ardhshėm tė BUZUKUT, kena me i emnue ata qė kryen punė vullnetare). Drejtoria pėr Rrugė e Malit tė Zi, ku u angazhuen Rrok Stanaj dhe Miodrag Raiēeviqi, pagoi nji tė pestėn (1/5) e harxhesave. Mbas pėrurimit, pėr tė pranishmit u organizue nji gostė me ushqime tė mira dhe me pije tė mjaftueshme. Aty ishte edhe muzika, u kėndue, u luejt valle deri nė orėt e vona tė natės. Dyzenin e zbukuruen veshjet kombėtare tė mrekullueshme tė vendit.    

 Simė Gjon Dobreci

  Kėtu u pėrurua asfaltimi i rrugės nė Braticė

 

 

Ndihmuen pėr rrugė nė Braticė me tė holla


(Emnat sipas alfabetit. Na bani me ditė pėr lėshimet)    

Adem Drnda, Gjerana, Ulqin                                                                

Agro-farma Mifiti dhe Hajroja, Ulqin                                                 

Ahmet Bajrami, Ulqin, tash nė Amerikė                                              

Aleksa i Nikės Lekės Gjonit Dobreci, Ulqin, tash nė Itali      

Aleksi i Gjokė Shkrelit, Amull, Ulqin                                                  

Aleksi i Lorit Jakut Stanaj, Totosh, Ulqin, tash nė Gjermani              

Alia i Brahim Pelinkut, Ulqin, tash nė Amerikė                                 

Andrija i Gjonit Gjergjit Markoēit, Braticė, tash nė Gjermani           

Andria i Gjonit Preē Kolecit Jankaj, Ulqin

Anria i Alekos Nikės Lecit, Kodrat, Ulqin                                    

Anria i Kolės Gjonit Stanaj, Braticė, tash nė Amerikė                     

Anria i Zefit Nrekės Zefit Pekaj, Bishti i Malit, Ulqin                         

Anti i Gjokės Markut Pavlloviqi, Braticė, tash nė Itali                          

Anti i Gjokės Pjetrushit Pepgjonaj, Braticė                                   

Anti i Hilės Markiqi, Braticė                                                        

Anti i Kolės Pjetėr Nikės Marnikaj, Bishti i Malit, tash n’Gjermani    

Anti i Lekės Gjergjit Lekės Bardhaj, Braticė, tash nė Itali             

Anti i Lekės Gjergjit Lekės Bardhaj, Braticė, tash nė Itali                    

Anti i Lekės Milanit Vukmarkaj, Krruē                                        

Anti i Lukės Gjokės Perės Xhikaj, Braticė                                        

Anti i Mac Shestanit, Totosh, Ulqin                                               

Anti i Markut Gjonit Stanaj, Bishti i Malit, Ulqin                                

Anti i Markut Lukės Dabaj, Krythė                                                    

Anti i Nikės Pjetrit Dedaj, Krythė                                                      

Anti i Pjetrit Kolės Gjekės Bardhaj, Krruē                                          

Anti i Pjetrit Kolės Margjonaj, Krythė, Ulqin                                      

Anti i Pjetrit Macit Nikės Simonaj, Tivar                                     

Anti i Zefit Nrekės Lucit Pepgjonaj, Menėr, Ulqin                              

Anti Nikės Mashos Maroviqi, Krythė                                                    

Antoja i Nikės Preēit Lukiqi, Braticė, tash nė Itali                                 

Boshkoja i Markut Simės Markut Dobreci, Rijeka, Kroacia                 

Brahimi i Demit Canit Palaj, Braticė, tash nė Gjermani                 

Ēoba (Ēedoja) i Kolės Ēobės Dedaj, Krythė                                     

Deda i Tomė Gegės Koēaj, Kllezėn                                                

Deda i Zefit Nrekės Lucit Pepgjonaj, Menra, Ulqin                    

Dila e Pjetrit Kolės Lucit, Krruē                                                            

Djelmt e Stjepės Gjekės Simonaj, Braticė, tash nė Itali               

Djelt e Stjepės Gjekės, Braticė, tash nė Itali                                           

Dom Toma Koēaj, Braticė, tash nė Bisht tė Malit, Ulqin              

Dom Zef Gashi, ipeshkvi i Tivarit                                                    

Edip Muliqi, Gjerana, Ulqin                                                                  

Enver Suloviqi, Krruē, tash nė Amerikė                                              

Filipi i Lucit Jacit Nilaj, Krruē                                                               

Fran Gjonaj, Reē, tash nė Amerikė                                                     

Frani i Kolės Simės Stanaj, Bashnjė                                              

Frani i Nilės Simės Jacit Nilaj, Ulqin                                           

Gjergji i Kolės Simės Stanaj, Braticė, tash nė Zagreb                          

Gjergji i Lucit Gjergjit Lekės Bardhaj, Braticė, tash nė Itali                 

Gjergji i Palės Macit Marnikaj, Bishti i Malit, Ulqin                          

Gjergji i Pjetėr Gjelit Dabaj, Krythė                                                         

Gjergji i Rrokut Jakut Pekaj, Bishti i Malit, Ulqin                         

Gjergji Perės Gjurės Bardhaj, Braticė                                              

Gjoka i Lekės Lukės Junkaj, Krythė, Ulqin                                          

Gjoka i Markushit, Braticė                                                           

Gjoka i Markut Pavlloviqi, Braticė                                               

Gjoka i Palės Stanaj, Braticė                                                         

Gjoka i Preēit Jakut Pepgjonaj, Braticė                                             

Gjokė Nrekė Shkreli, Kllezėn                                                                

Gjoni dhe Marku tė Simės Margjonaj, Krythė, tash nė Itali                

Gjoni i Kolės Gjonit Stanaj, Braticė                                            

Gjoni i Lucit Jacit Nilaj, Krruē                                                              

Gjoni i Tomė Prelės Gjonaj, Shtoj                                                    

Gjoni i Zefit Macit Stanaj, Braticė, tash nė Gjermani                   

Gjoni Silit Pajoviqi, Kllezėn, tash nė Amerikė                                    

Gjura i Lekės Simės Gjonit Simonaj, Braticė, tash nė Itali                    

Hysa i Lamit Suloviqi, Krruē, tash nė Amerikė                                   

Ili i Antit Nikės Mashos Maroviqi, Krythė                                            

Ilia Dhe Gjoka tė Stjepės Gjokės Maroviqi, Krythė, tash nė Itali        

Isoja i Sulės Demit Canit, Braticė, tash nė Itali                                     

Isoja i Sulės Demit Palaj, Braticė, tash n’Itali                             

Ivani i Zefit Nikės Ēekut Margjonaj, Totosh, Ulqin, tash nė Itali         

Ivoja i Antit Zefit Lukės Lukiqi, Kullomzė, tash nė Gjermani               

Izet Krupa, Braticė, tash nė Gjermani                                                  

Jaku i Simės Jakut Junkaj, Shtoj                                                        

Jaku i Simon Becit, Kodrat, Ulqin                                                        

Janoja i Lorit Jakut Stanaj, Totosh, Ulqin, tash nė Gjermani              

Jozi i Antit Pjetrit Kolės Margjonaj, Krythė, tash nė Amerikė           

Jozi i Kolės Mashanit, Krythė                                                              

Jozoja i Lukės Palės Nikės Jankut, Krythė                                           

Juso Plakalo, Braticė                                                                            

Kola i Gjergjit Nikės Lukiqi, Kullomzė, tash nė Gjermani                   

Kola i Nikės Markut Pekaj, Braticė, tash nė Itali                                 

Kola i Preēit Lukės Dabaj, Totosh, Ulqin                                    

Kola i Simės Gjonit Simonaj, Braticė                                        

Kola i Simės Pjetrit Markut Dabaj, Krythė                                          

Leka i Nikės Tucit Pepgjonaj, Braticė                                               

Lori i Gjurės Markut Nilaj, Braticė                                                   

Lori i Jakut Gjokės Zefit Stanaj, Totosh                                      

Lori i Lekės Gjokės Perės Xhikaj, Ulqin                                               

Lori i Lukės Perės Gjelos Stanaj, Braticė, tash nė Australi         

Lori i Perės Ēekės Nilaj, Kullomzė, tash nė Gjermani                         

Lubi i Kolės Simės Stanaj, Bashnjė                                                

Lubi i Zefit Nrekės Nikės Nilaj, Braticė                                       

Luboja i Andrisė Nikė Ēekut Margjonaj, Kullomzė, tash nė Gjermani

Luboja i Antit Zefit Lukės Lukiqi, Gjerana, Ulqin                              

Luboja i Macit Kolės Nrekės Junkaj, Krythė                                       

Luka i Nikės Gjergjit Jankut, Krythė                                                    

Luka i Perės Ēekės, Kullomzė, tash nė Gjermani                                

Maci i Nikės Stjepės Dabaj, Krythė                                                         

Maci i Preēit Jakut Pepgjonaj, Braticė                                              

Marash Kola, Shtoj                                                                                   

Mark Nrekė Shkreli, Kllezėn                                                               

Marku i Jakut Gjekės Kolė Jakut, Braticė                                          

Marku i Kolės Preēnikaj-Dabaj, Krythė                                               

Marku i Kolės Prenės Kacės Dobreci, Krythė                                     

Marku i Nikės Macit Simonaj, Beograd                                       

Marku i Nikės Pjetrit Dedaj, Krythė                                                   

Marku i Pjetrit Gjelit Dabaj, Krythė, tash nė Itali                                     

Marku i Pjetrit Lukiqi, Kullomzė, tash nė Amerikė                            

Marku i Pjetrit Markut Gjurės Bardhaj, Braticė                                    

Marku i Zefit Macit Stanaj, Braticė                                             

Milani i Kolės Perės Xhikaj, Gjerana, Ulqin                                   

Milla commerce                                                                                                     

Mirosllavi dhe Ana Jankoviqi, Krythė                                               

Mrika e Zefit Macit Stanaj, Braticė                                             

Mysafer Doda, Braticė                                                                     

Nebojsha Stankoviq, Braticė                                                                 

Nika i Jakut Gjokės Zefit Stanaj, Totosh                                        

Nika i Jakut Kolės Macit Marnikaj, Bashnje, Ulqin     

Nika i Kolės Nikės Zefit Simonaj, Braticė                                 

Nika i Lukės Perės Lukiqi, Kullomzė                                              

Nika i Palės Nikės Markut Dobreci, Bishti i Malit, Ulqin                     

Nika i Pjetrit Nikės Pjetrit, Braticė                                                       

Nika i Preēit Macit Lukiqi, Braticė                                               

Nika i Simės Nikės Vukės Dedaj, Krythė, tash nė Australi

Nika i Stjepės Zefit Nilaj, Braticė

Omeri i Hasllan Pelinkut, Braticė                                                  

Pala i Gjokės Kolės Martini, Braticė                                           

Pala i Gjokės Pjetrushit, Braticė                                                            

Pala i Gjokės Simės Simonaj, Braticė                                           

Pala i Gjonit Gjergjit Lekės Bardhaj, tash nė Gjermani                       

Pala i Gjonit Palės Nilaj, Kullomzė, tash nė Gjermani                           

Pala i Jakut Kolės Macit Marnikaj, Bashnjė, Ulqin                              

Pala i Kolė Simonit Jankaj, Kullomzė, tash nė Gjermani                      

Pala i Kolės Gjonit Stanaj, Braticė, tash nė Amerikė                          

Pala i Lekės Perės Gjelos Stanaj, Braticė, tash n’Gjermani                

Pala i Markut Ēobės Dedaj, Krythė                                                                             

Pala i Nikės Pjetrit Briskut, Braticė, tash nė Amerikė                  

Pala i Simės Nikės Vukės Dedaj, Braticė                                     

Pala i Zefit Preēit, Braticė, tash nė Itali                                                 

Paloka i Pjetėr Gjonit Shkreli, Gjerana, Ulqin                                          

Pashko Stanaj, Tuz, tash nė Amerikė                                                  

Pashuku i Simon Becit, Kodrat, Ulqin                                        

Pjetėr Marniku, Bishti i Malit, Ulqin                                                      

Pjetėr Stanaj, Tuz, tash nė Amerikė                                                    

Pjetri i Antonit Macit Marnikaj, Bashnjė, Ulqin                                  

Pjetri i Gjokės Pjetrushit Margjonaj, Braticė                                    

Pjetri i Gjonit Pjetrit Simonaj, Braticė, tash nė Amerikė                    

Pjetri i Gjurės Markut Nilaj, Braticė                                                  

Pjetri i Nikė Ēekut Margjonaj, Kullomzė, tash nė Amerikė                    

Pjetri i Nikės Stanaj, Braticė                                                             

Pjetri i Simės Dilės Markoviqi, Krythė                                                 

Pjetri i Simės Macit Dabaj, Krythė                                                      

Pjetri i Zefit Preēit Lukiqi, Braticė                                                      

Preēi i Kolės Simės Stanaj, Bashnjė                                             

Qamili i Selim Pelinkut, Braticė, tash nė Amerikė                             

Qazim Gorana, Ulqin

Qazimi i Cufit Fazlisė Ravja, Braticė                                                  

Qazimi i Latif Pelinkut, Braticė, tash nė Amerikė                              

Ramo Doda, Kranjė, tash nė Amerikė                                                 

Ramoja i Demit Canit, Braticė                                                       

Rrok Shkreli, Kllezėn, tash nė Ulqin                                                    

Rroku i Gjonit Palės Nilaj, Kullomzė, tash nė Gjermani                      

Rroku i Lekės Perės Gjelos Stanaj, Ulqin                                     

Rroku i Stjepės Jankut, Krythė                                                             

Rroku i Tomės Lulgjuraj, Bashnjė, Ulqin

Selė Dervishi, Ulqin                                                                              

Shitja e pishave tė vorreve                                                                     

Shtjefėn Gjergji Ēotaj, Shėngjergj, Ulqin                                            

Sima i Gjonit Nikės Kolė Nikės Dobreci, Braticė                              

Sima i Kolės Ēobės Dedaj, Krythė                                                       

Sima i Kolės Perės Gjelos Stanaj, Braticė                                     

Sima i Lekės Lukės, Braticė                                                                 

Sima i Nikės Simės Margjonaj, Krythė                                                 

Sima i Pjetrit Gjelit Dabaj, Krythė, tash nė Gjermani                           

Stjepa i Gjokės Maroviqi, Krythė                                                          

Stjepa i Kolės Nrekės Lucit Pepgjonaj, Totosh, Ulqin                     

Stjepa i Lucit Gjergjit Lekės Bardhaj, Braticė                             

Stjepa i Lucit Simės Stanaj, Braticė, tash nė Zvicėr                            

Stjepa i Pjetrit Lukiqi, Kullomzė, tash nė Amerikė                             

Stjepa i Pjetrit Zefit Vukės Dedaj, Krythė, Ulqin                                    

Sula i Cufit Fazliut Ravja, Ulqin, tash nė Kanadė                                                          

Sula i Demit Canit Palaj, Braticė                                                  

Tahiri Latif Pelinkut, Braticė, tash nė Amerikė                                  

Toma i Zefit Nikės Ujkės Lukiqi, Kullomzė                                        

Tushi i Zefit Macit Stanaj, Braticė, tash n’Amerikė       

Vasi i Zefit Nrekės Nikės Nilaj, Braticė                                        

Vera e Gjonit Lucit Pepgjonaj, Braticė, tash n’Gjermani            

Viktori i Gjokės Simės Simonaj, Braticė, tash nė Itali                          

Vinkoja i Gjokės Simės Simonaj, Braticė, tash n’Itali                  

Vinkoja i Lukės Palės Nikės Jankaj, Salē, tash nė Amerikė               

Vuka i Zefit Marvuēiqi, Krythė                                                              

Xhemali Latif Pelinkut, Braticė, tash nė Amerikė                              

Zefi i Gjergjit Perēobaj, Krythė                                                             

Zefi i Gjokės Pjetrushit Margjonaj, Braticė                                      

Zefi i Gjonit Nikės Kolė Nikės Dobreci, Braticė                                 

Zefi i Hilės Markiqi, Braticė, tash nė Amerikė                                   

Zefi i Lekės Perės Gjelos Stanaj, Braticė                                     

Zefi i Lucit Simės Stanaj, Bashnjė                                                

Zefi i Nrekės Nikės Nilaj, Braticė                                                

Zefi i Palės Macit Nikės Simonaj, Braticė                                

Zefi i Simės Lekės Macit, Ulqin