Dr. Pjetėr Gjuravēaj & Dr. Gjergj Gjuravēaj

 

Vajtimet e grave dhe gjamėt e burrave nė Malėsinė e Madhe - Hot, Grudė, Triepsh dhe Kojė ( 7)

  

 

Po ravijėzojmė, nė mėnyrė pėrmbledhėse, njė repertor tė gjamėtarėve tė brezit tė vjetėr, tė mesėm dhe mė tė ri.

1. Vajtorėt (gjamėtarėt) e brezit tė vjetėr nė Malėsi:

a) nga Hoti (Rrok Pjetėr Zeku Camaj, Nikollė Prekė Dushaj.)

b) nga Gruda ( Tomė Bish Ivezaj, Zef Dashė Lulgjuraj.)

c) nga Triepshi ( Dodė Smajl Gjeloshaj, Gjeto Gjekė Arapaj, Hilė Tomė Margilaj, Gjel Dedė Nikprelaj, Zef Tomė Dedivanaj, Nikollė Gali Lekoēaj, Mark Smajl Nikollaj, Prekė Uci Gjolaj, Gjon Mixhi Gjurashaj, Zef Uci Memēaj.)

nga Koja ( Kolė Bardhi Kėrcaj, Dokė Marash Ivanaj, Dodė Prekė Ivanaj, Mark Zekė Ulaj, Mark Prelė Kolēaj, Fran Tushi Lucaj.)

2. Vajtorėt (gjamėtarėt e brezit tė mesėm nė Malėsi:

a) nga Gruda ( Kolė Zef Dashė Lulgjuraj, Lekė Ujka Lulgjuraj.)

b( nga Triepshi ( Nikė Gjeti Arapaj, Gjergj Pali Ujkaj, Kolė Gjon Gjurashaj, Nikollė Hilė Margilaj.)

3. Vajtorėt (gjamėtarėt e brezit mė tė ri nė Malėsi:

a) nga Gruda ( Sokol Dedė Kalaj.)

nga Triepshi ) Mark Nosh Gjeloshaj, Gjekė Nikė Arapaj).

Pas shqyrtimit, pėrmbledhės, tė vajtimeve dhe tė gjamėve nė Malėsi vijmė nė pėrfundim:  se tekstet poetike si tė vajtoreve ashtu edhe tė gjamėtarėve e shoqėrojnė ceremonialin e mortės nė kėtė rajon tė Malėsisė tė cilat quhen vajtime. Nuk dėgjohet as fjala gjamė, qė ėshtė emėrtim i drejtė i studjuesve. Tekstet qė shqiptohen me atė rast i japin vajtimit njė karakter dramatik me tonet e njė drame tė pikėllueshme.

Vajtimet janė individuale duke shpreh gjithė akumulimin shpirtėror tė pėrmallimit, tė dhembjes qė ka, duke shprehur kėshtu emocionet e tij (e tė saj).

Tekstet e tilla ngrejnė problemin e kalueshmėrisė sė jetės, tė ndarjes, qė gjamėtari ose vajtorja ia kujton vdekjen, prandaj edhe amanetet pėr t'ia bėrė... Nė kėto vajtime tėrheqin vėmendjen dėgjuesve si pėr pėrmbajtjen ashtu ashtu edhe pėr anėn stilistike tė vargjeve tė tyre. Fjalėt e gjamėtarit ose tė vajtores i referohen mendimit refleksiv dhe japin bilancin e tė gjallėve dhe tė vdekurve duke i shprehur kėto nė mėnyrė tė mėvetėsishme dhe tė pėrgjithėsuar me tetėrrokshin stabil dhe refrenin katėrrokėsh. Te kėto vargje pėrmbajtja dhe forma kanė lidhje tė ngushtė dialektike, pra me njė realizim tė plotė artistik, qė vizuelizohet dhe materializohet nėpėrmjet tingujve trishtues tė herėpas-hershėm.

Gjuha e gjamėve ose e vajeve ėshtė poetike, e pasur me epitete, krahasime, metafora, apostrofime dhe eskalacion tė ndryshme, qė e bėjnė skenė tė trishtueshme e tė pikėllueshme e qė u ngjan atyre skenave tė lashta tė tragjedive greke... Vajtorja kėrkon jetė tė thjeshtė idilike, ku tė hahet bukė e kripė, por tė ketė qetėsi nė familje.

Vajtime tė mirėfillta e tė shumta nė trevėn e Malėsisė janė ato qė kanė forma stabile strukturale, vlerė artistike dhe qėllime humane duke u spikatur lirizmi i tekstit tė transportuar me ndjenja mė subtile tė ngjarjes qė ka shkaktuar mortėn, qoftė fatkeqėsi, vdekje e natyrshme apo shkak tjetėr, pėr tė cilat u bė fjalė nė kėtė punim.

Fund