BUZUKU NR. 7

 

REVISTĖ E PĖRMUAJSHME

INFORMATIVE, KULTURORE E SHOQĖRORE

 

Boton:

Shoqata pėr kulturė

" Dom Gjon Buzuku"

 

Kryeredaktor:

Simė Gjon Dobreci

 

Zėvendėskryeredaktor:

Gjekė Gjoni

 

Redaksia:

Mr. Riza Rexha,

 prof.dr. Ruzhdi Ushaku, dr. Lukė Gjokaj,

 dom Nikė Ukgjini, Loro Markiqi, Ali Gjeēbritaj,

 

 

Bashkėpunėtorė:

dr. Lukė Gjikaj

prim.dr. Gani Karamanaga

Qazim Muja

 

 

 

Fotoreporterė:

 Cuf Lika, Vahid Ceni,

Rozafa, Foto Arb

 

Adresa e redaksisė:

26 Nėntori, p.n

Nr.tel. 085 412-462,

o69 441-943

 

Nr. i llog.rrjedhėse:

55140-678-007-0022-129

 

Revista ėshtė rregjistruar nė Sekretariatin Republikan pėr Informata tė Malit tė Zi nė

numrin rendor 04 / 01- 466

 

Dorėshkrimet dhe fotografitė nuk kthehen

 

 

 

Kisha e Tushilės

Nė Shestanin Posht (nė Nėnmal) gjinet kisha e Tushilės, kishė vorresh e katuneve Karanikaj dhe* Gjuraē. Me siguri qi kā kisha edhe mė tė mira, por panoramėn e kishės tė Tushilės s’e kā asnjāna. Ajo duket pej 3 km largsi. Dridhja e tokės mė 1979 kishėn e dėmtoj shum. Masi ishte e shpallun si monument kulturor, nuk na lejuon qi na tė punojmė nė te. kliko pėr mė shumė

Simė Gjon Nikė Dobreci

Ikje – humbje

Jemi dėshmitarė qė shqiptarėt po shpėrngulen me tė madhe prej Malit tė Zi. Disa vendbanime mbetėn tė shkreta, tjerat u varfėruan, banorėt u pėrgjysmuan ose nuk mbeti as ēereku. Shkaku nuk ėshtė i paqartė  (mbetja mbrapa e zhvillimit, mosmundėsia e punėsimit tė rinisė), por asgjė nuk po ndėrmirret qė tė ndėrpritet kjo shpėrndarje e shqiptarėve nėpėr botė.   kliko pėr mė shumė

Pjetėr Ivezaj, historian

Ilirėt nė Malin e Zi tė sotėm

Nė trojet autoktone ilire,qė sot pėrfshihen nė Mal tė Zi, jetonin qė nga kohėrat mė tė lashta disa fise dhe nėnfise tė njohura ilire. Shkrimet e para qė dokumentojnė kulturėn tonė tė lashtė janė ato tė Alkmenoidit (shek.VI. p.e.s.) Apolonit i Rodosit (shek.III.p.e.s.) si dhe tė Homerit; Tukididit, Plinit Plak, Polibit, Tit Livit, Tacitit, Dioconisit, Apianit, Melės, Pseudo Skilaksit, Konstantin Porfirogenitit e shumė tė tjerėve.   kliko pėr mė shumė

U shėnua 91- vjetori i Kryengritjes sė Malėsisė

Ėshtė ky njė rast kur e kemi obligim t'i kujtojmė trimat tė udhėhequr nga Dedė Gjo' Luli dhe tė tjerėt , tė cilėt gjakun e tyre derdhėn e shkruan njė faqe tė re tė historisė sonė, duke ngritur Flamurin kuq e zi nė majen e Deēiqit- krenarinė e Malėsisė.    kliko pėr mė shumė

Nji dokument pėr Shestanin

Mė 7.9.1936 nė Gurrėz u mlollen* banort e kti katunit elle t’katunit Lukiq me u marrė vesht pėr shfrytzimin e kullosave elle pėr rregullimin e disa interesave t’ktyne katuneve. Dokumenti u shkruā nė Gurrėz, ku ka kjenė elle qendra e bashksisė t’ktyne dy katuneve, kurse u verifikuā nė komunėn e Krajės, srezi i Tivarit, nė Ljare, mė 14.9.1936 (numri 2030).     kliko pėr mė shumė

Milena Nikollaidis

Shasi -qytet mesjetar

Kisha e Shasit Nė pjesėn verilindore tė Ulqinit nė njė lėndinė mbi Liqenin e Shasit ndodhet qyteti mesjetar i Shasit. Tani ėshtė gėrmadhė e pabanuar me njerėz. Si i tillė konsiderohet ndėr qytetet mė atraktive "tė vdekura" nė bregdetin Adriatik. Sipas pozitės sė kėsaj kėshtjelle e cila ishte nė afėrsi tė Liqenit tė Shasit nė fushėn pjellore dhe nė rrugėn romake Olcinium- Sckodėr,     kliko pėr mė shumė

Sami dhe Naim Flamuri

Etniku dardan dhe horonimi Dardania

Nė studimet albanistike hasen mendime tė ndryshme rreth dardanėve, tė cilėt heqin origjinėn e tyre qė nga kohėt mitologjike, duke u dėshmuar, krahas peonėve, njė fis fqinj i tyre, siē mėsojmė nga "Iliada" e Homerit, edhe nė luftėn e Trojės. Prandaj, zbėrthimin dhe kuptimi i etimonit dard mund t'i ēojė shumė larg studimet jo vetėm gjuhėsore. kliko pėr mė shumė

Zef Gjuravēaj, publicist

Reformator i arsimit kombėtar

Mirash Ivanaj Nė Panteonin e personaliteteve mė tė shquara shqiptare vend nderi patjetėr zėnė e meriton dr. Mirash Ivanaj, intelektual i shquar, reformator i arsimit kombėtar, drejtues e edukator, letrar e filozof, erudit e shkencėtar, atdhetar e demokrat qė i shėrbeu Shqipėrisė dhe shqiptarėve edhe pėr sė gjalli edhe pėr sė vdekuri. Pėr ta skicuar shkurtazi staturėn e vėrtetė tė erudit Ivanaj po japim disa tė dhėna biografike.     kliko pėr mė shumė

Nderim mėsuesve

Mėsuesit Nė Ulqin, nė sallėn e restorantit "Hollegro", mė 30 mars 2002 Shoqata Artistėve dhe Intelektualėve "Art Club" nga Ulqini organizoi manifestimin kulturor pėr tė nderuar figurėn e mėsuesit dhe tė tė gjithė punėtorėve tė arsimit si edukatorė tė brezit tė ri nė vitin jubilar 115-vjetorin e shkollės sė parė shqipe. Ky tubim ishte i veēantė sepse merrnin pjesė njė numėr i atyre pionierėve tė arsimit tė cilėt filluan punėn nė arsim prej vitit 1945 nė rajonin e Ulqinit dhe tė Krajės.    kliko pėr mė shumė

Faik Luli ,"Doktor Honoris Causa"

Zhvillimi i arsimit shqip nė zonėn e Ulqinit dhe Krajės gjatė Luftės sė Dytė Botėrore

Ēdo periudhė ka veēoritė dalluese dhe pėrmbledh kontributin e vet nė historinė e arsimit. Kėshtu ngjet edhe me zhvillimin e arsimit shqip nė zonėn e Ulqinit e tė Krajės gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Me gjithė situatėn e rėndė, vėshtirėsitė, mungesat e pengesat nė rrethanat e Luftės sė Dytė Botėrore, nga synime e qėndrime tė ndryshme, nė vitin shkollor 1941-42 nga Ministria e Arsimit tė Shqipėrisė, u vendos qė tė dėrgohen nga Shqipėria nė krahinat me popullsi shqiptare nė Kosovė, nė Maqedoni e nė Mal tė Zi 400 mėsues pėr hapje shkollash fillore e tė mesme, 200 nga tė cilėt ishin mėsues tė rinj tė pėrgatitur...     kliko pėr mė shumė

Konferenca e katėrt rajonale e organizatave

joqeveritare tė pakicave kombėtare

Fati i shqiptarėve nė Mal tė Zi nuk duhet tė varet nga vullneti i kėtij apo atij subjekti politik. Ēėshtja e tyre duhet tė zgjidhet nė mėnyrė institucionale, demokratike dhe tė drejtė. Pėr avancimin e tė drejtave tė tyre si bashkėsi specifike nacionale duhet tė sigurohen mekanizmat dhe instrumentet...     kliko pėr mė shumė

dr. Pjetėr Gjuravēaj, dr. Gjergj Gjuravēaj

 

Vajtimet e grave dhe gjamėt e burrave nė Malėsinė

e Madhe ( Hot, Grudė, Triepsh dhe Kojė) - 5

 

Vajtorėt (gjamtarėt) vdekjen e shohin si dukuri normale kur vdesin burra tė moshuar "ashtė dekė me rėn" gjamėtari e kapėrcen por jep trajtėn narative dhe konvencionale duke shpreh tė kaluarėn e hidhur dhe tė vėshtirė kur mbetet pa tė vetmin djalė, paraqitet njė atmosferė e zymtė. Evokon qėndrimin dhe krenarinė, qėndrueshmėrinė i vendosur dhe i papėrkulur para fatkeqėsisė dhe rrezikut kur iu vra djali i vetėm derisa ishte bari nga njė shok i tij rastėsisht e joqėllimisht dhe tė vdekurin e ēojnė nė shtėpi, por nė grykė tė varrit e ka falur vrasėsin...    kliko pėr mė shumė

LETĖRSI POPULLORE

Popull i nershėm, i dashtuni Mark!

Oj Rumia bjeshkė e naltė   kliko pėr mė shumė

Gjekė Gjonaj

Duart e praruara tė Zefit

Zefi duke mjekuar njė pacient nė shtėpinė e tij nė Kullomzė

Zefi duke mjekuar nje pacient Ju lutem, a dini ku jeton Zefi i Nikės Lekės? – me pyeti pak ditė mė parė njė burrė i moshuar nė hyrje tė Ulqinit deri sa kthehesha prej punės. Pėr cilin e keni fjalėn? - ia ktheva. Pėr atė doktorin, Zef Briskun, qi di me venue eshtnat kur dalin pej venit ose kur thehen, m’u pėrgjegj ai.     kliko pėr mė shumė

V.SH.

Mozaik i veshjes popullore

SHKA Besa Tė gjithė shqiptarėt, nė veēanti malėsorėt, qė e kanė ndjekur Festivalin e 34 tė krijimtarisė amatore tė shoqėrive kulturo-artistike nga Komuna e Podgoricės, i cili u mbajt nga data 28 mars-14 prill tė kėtij viti nė Gollubovc, i ka pėrshkuar ndjenja e krenarisė. Pse? Pėr shkak tė cilėsisė sė programeve tė tė pesė shoqėrive amatore qė morėn pjesė nė...      kliko pėr mė shumė

KULTURĖ

U pėrurua pllaka pėrkujtimore

Fotoekspozita e Gazmend Ēitakut

SOS - telefoni 085 421-650     kliko pėr mė shumė

Prim. dr. Gani Karamanaga

Terapia antimikrobike

Antibiotikėt janė produkte tė metabolizmit tė baktereve, kėpurdhave, mykrave dhe bimėve tė tjera, tė cilat nė koncentrim shumė tė vogėl ngadalsojnė zhvillimin e mikrobeve (mikroorganizmave) ose shkaktojnė ngordhjen e tyre. Kėto medikamente pėrdoren pėr shumė smundje. Pėrveē anės pozitive, kėto mund tė kenė edhe efekte negative, siē janė ato anėsore, toksike ose alergjike.     kliko pėr mė shumė

Prof. dr. Tefik Bekteshi,  - Prishtinė

Majmėria - problem shėndetėsor dhe kozmetik

Njė nga karakteristikat e shekullit tė fundit ėshtė rritja e njeriut nė gjatėsi, por mjerisht edhe nė gjerėsi. Majmėria e tepruar ose obesiteti (obesitas, trashėsia) ėshtė epidemi e shekullit. Sot, majmėria konsiderohet jo vetėm problem kozmetik, por sėmundje, dhe nė nivel tė mjekėsisė sė sotshme ėshtė e pashėrueshme.      kliko pėr mė shumė

BOTIME TĖ REJA

Hajrullah Koliqi - KRAJA E SHKODRĖS

 Shoqata e Mjekėve dega Ulqin - MUNDĖSITĖ E ZHVILLIMIT TĖ TURIZMIT MJEKUES NĖ ULQIN    kliko pėr mė shumė