REVISTĖ E PĖRMUAJSHME

INFORMATIVE, KULTURORE E SHOQĖRORE

 

Boton:

Shoqata pėr kulturė

" Dom Gjon Buzuku"

 

Kryeredaktor:

Simė Gjon Dobreci

 

Zėvendėskryeredaktor:

Gjekė Gjoni

 

Redaksia:

Mr. Riza Rexha,

 prof.dr. Ruzhdi Ushaku, dr. Lukė Gjokaj,

 dom Nikė Ukgjini, Loro Markiqi, Ali Gjeēbritaj,

Qazim Muja

 

Fotoreporterė:

 Cuf Lika, Vahid Ceni,

Rozafa, Foto Arb

 

Adresa e redaksisė:

26 Nėntori, p.n

Nr.tel. 085 412-462,

o69 441-943

 

Nr. i llog.rrjedhėse:

55140-678-007-0022-129

 

Revista ėshtė rregjistruar nė Sekretariatin Republikan pėr Informata tė Malit tė Zi nė

numrin rendor 04 / 01- 466

 

Dorėshkrimet dhe fotografitė nuk kthehen

 

 

 Tretem

Pėr shpėrnguljen ėsht folė nė editorialin e Buzukut, numėr 2/2001. Kėtu po marrė parasyshė vetėm shestanasit e Shestanit, fisin dikur tė nji komi dhe tė nji feje. Shestani ka kjenė shpeshherė i djegun dhe i pjekun, por shestanasit kurr tė shtruom; Karl Pooten, arqipeshkvi i Tivarit, thotė se ata s’e njihnin o fare pak e njihnin pushtetin shekulluor, turqve s’u lajshin porez, zyrtarin turk nuk e lejojshin me hypė mrena, etj. Mjerisht, sot Shestani ka metė gati krejt i shkretė.   kliko pėr mė shumė

LETRAT E LEXUESVE  

Shqiptarėt nė Australi

Letėr nga Ēikago

Reagim

Sqarim i Redaksisė

Si i ruejmė monumentet historike

  kliko pėr mė shumė

mr. Gjergj Nikprelaj

Proklamata e Portės sė Lartė dhe Kuvendi i Grudės

Porta e Lartė me anė tė gjeneralit Shefqet Turgut Pashės i dėrgoi njė proklamatė nė gjuhėn shqipe dhe turqishte kryengritėsve malėsorė mė 1911 me tė cilėn i amnestoi tė gjithė luftėtarėt shqiptarė qė kishin marrė pjesė nė kryengritje dhe i ftoi ata pėr pesė ditė tė ktheheshin nė shtėpitė e tyre, pėrveē njė pjesė tė udhėheqėsisė sė kryengritjes, siē ishin Lucė Mark Gjeloshi, Mirash Pali, Frano Pali, nga Selca (Kelmendi), Mirash Luca nga Kastrati, Sokol Baci nga Gruda, Dedė Gjo' Luli nga Hoti, Tomė Nika nga Shkreli dhe Mehmed Shpendi nga Shala.  kliko pėr mė shumė

Sami dhe Naim Flamuri

Sabbatai Zevi – mesi mistik (1626-1676)

Sabbatai Zevi lindi nė Smyrna (Izmiri ne Turqi) nė vitin 1626. Supozohet se prindėrit i kishte nga Patra e Peloponezit. Qė heret e tėrhjekė vėmendjen me dukjen e tij tė shėndoshtė nė ēdo pikėpamje. Kishte njė gojėmbėlsi nė tė kėnduar, pėr ēgjė e adhuronin shumė dashamirė dhe bashkėqytetarė tė tij nė Izmir. Mėsuesi i tij i parė ishte Gadol Reb - Isaak di Alba, anėtar i sektit tė Bais Din. kliko pėr mė shumė

Zenel Katana

Rexhep Abazi

5.3.1922-15.10.2001

Rastėsisht po shfletoja faqet e njė albumi. U ndala nė fotografitė e bėra nė Tiranė, nė vitin 1993, nė Takimin e grupeve popullore nga hapėsira muzikore mbarėshqiptare. Historia nėpėr tė cilėn ka ecur populli ynė gjatė shekujve ėshtė e skalitur me njė poetikė tė rrallė e tė papėrsėritshme nė kėngėt e vallet popullore, me lirikėn mahnitėse dhe eposin burrėror, me fisnikėrinė dhe dinamikėn jetėsore, me tėrė ngjyrat e universit mbarėshqiptar.

  kliko pėr mė shumė

P. P

Tubimi i shestanasve nė Ēukuljer

Nė Buzukun nr 2/2001 kje Nė Buzukun nr 2/2001 kje nji shkrim me titull Bekimi i nji  shkrim me titull Bekimi I vorreve nė Shestan, ku nė vorreve nė Shestan, ku nė fun pėrmenet se shestanasit, fun pėrmenet se shestanasit, qi aty kishin ardhė pėr bekim qi  aty kishin ardhė pėr bekim tė vorreve, u mlodhen nė tė vorreve, u mlodhen nė Selitė te Ublat, e aty bashkė Selitė te Ublat, e aty bashkė hangren darkėn vllaznore. Tė hangren darkėn vllaznore. Tė dyja senet janė pėr tu lev dyja senet janė pėr tu levduo.  kliko pėr mė shumė

 Gjokė DABAJ

Toponimet - dėshmi e gjallė e gjuhėS iliro-arbro-shqipe nė trevat tona (2)

Toponimi Kravar, emri i njė fshati nė Anė tė Malit, duke zbatuar tė njėjtin kuadėr harmonik tė shpjegimit me anė tė mjeteve tė gjuhės shqipe, nuk mund tė lidhet kurrsesi me fjalėn sllave Krava, lopė. Kravari shpjegohet shumė mė bindshėm me kompozitėn shqipe Krah plus Var. Ėshtė pra Kra(hu), ana (e) Var(un), brinja e njė lartėsie. Kush e ka parė qoftė edhe njė herė Kravarin, do t’i mbushet mendja doemos pėr besueshmėrininė e njė shpjegimi tė kėtillė. Nė kėtė mėnyre bashkohen te e njėjta gurrė gjuhėsore edhe Kravari, edhe ’Livari’ edhe Tivari.  

kliko pėr mė shumė

Gjergj Pepgjonaj

Terrorizmi ndėrkombėtar

Me terrorizėm ndėrkombėtar nėnkuptojmė tė gjitha aktet terroriste qė kryhen nga kriminelėt e shteteve tė ndryshme, tė cilat, nė radhė tė parė, kanė pėr qėllim shkatėrrimin e tė mirave materiale me interes tė pėrgjithshėm. Kėto veprime antinjerėzore e anticivilizuese i dėnon pjesa ma e madhe e organizatave ndėrkombėtare, sidomos pas aferės italiane “Monro”. Qėllimi i akteve terroriste tė sotme ėshtė qė tė arrihet i njėjti efekt qė dikur arrihej me luftė ushtarake.   kliko pėr mė shumė

Leze Llazari

Barazimi i gjinive -domosdoshmėri e kohės 

Gratė shqiptare me shekuj kanė mbetur nėn hijen e burrave. Ato vite tė tėra ishin tė poshtėruara dhe tė diskriminuara nga gjinia e kundėrt. Nė vazhdimėsi u nėn-shtroheshin ligjeve tė vjetra kanunore. Dallimet e mėdha ekonomike, sociale, kulturore, madje edhe shpirtėrore midis gruas dhe burrit nė bashkėsinė tonė kanė krijuar njė polarizim shkatėrrues, i cil jo vetėm qė ka penguar evoluimin e mėtutjeshėm tė femrės sonė, por ka shkaktuar ngecje drastike nė krahasim me popujt tjerė pėrreth.    kliko pėr mė shumė

dr. Pjetėr Gjuravēaj & dr. Gjergj Gjuravēaj

Vajtimet e grave dhe gjamėt e burrave

nė Malėsinė e Madhe (Hot, Grudė, Triepsh dhe Kojė ) - 3

Vajtimet pėr tė mbyturin nė ujė

Vajtimet pėr tė mbyturin nė ujė janė mjaft prekėse me pleksje improvizuese, Ato mbartin nė esencė dhembje dyfishe pėr tė  pushuarin, pasi vdekja ėshtė tejėt e rėndė, duke u pėrpiluar me vrull e me forcė pėr t’ia dalė nė krye pėrpjekjes kėmbėngulėse; dhembja ėshtė e madhe kur i mbyuri ėshtė i ri, tė prek e tė mallėngjren, shkakton dhembje shpirtėrore, ndjenja tė forta dhe shpresa tė thella. Ja njė rast I rėndė nga triepshi:  kliko pėr mė shumė

 Nga folklori mirditas

Vajtim

Ndue Nikollė Kola i Kaēinarit, burrė nė

nam e nė za pėr kah trimnija e urtija,

kje vra te shkolla "Shtufit" kur po kthete

prej nji pleqniije .

   kliko pėr mė shumė

KRIJUESIT TANĖ

 

    kliko pėr mė shumė