prof. dr. Ruzhdi Ushaku      MISTERET E MALIT TĖ SUMĖS

Nuk e di ē’mė shtyri nė njė mėngjes veror tė gushtit tė vitit 2001, qė me disa miq tė mi tė ngjitem Malit tė Sumės, kur pritej, si zakonisht, njė ditė e nxehtė e pėrcėlluese. Ishte kjo njė dėshirė, fuqi magjepse, kėrshėri qė mė tėrheqte qė tė lidhja disi kujtimet e mia tė para 44 vjetėve, kur nė moshėn rinore, si mėsues nė kėtė anė pata vizituar gėrmadhat e njė kėshtjelle nė maje tė kėtij mali tė ēuditshėm i cili disi qėndron krenar mes realitetit historik dhe ngjarjeve legjendare.  kliko pėr mė shumė

 

REVISTĖ E PĖRMUAJSHME

INFORMATIVE, KULTURORE E SHOQĖRORE

 

Boton:

Shoqata pėr kulturė

" Dom Gjon Buzuku"

 

Kryeredaktor:

Simė Gjon Dobreci

 

Zėvendėskryeredaktor:

Gjekė Gjoni

 

Redaksia:

Mr. Riza Rexha,

 prof.dr. Ruzhdi Ushaku, dr. Lukė Gjokaj,

 dom Nikė Ukgjini, Loro Markiqi, Ali Gjeēbritaj,

Qazim Muja

 

Fotoreporterė:

 Cuf Lika, Vahid Ceni,

Rozafa, Foto Arb

 

Adresa e redaksisė:

26 Nėntori, p.n

Nr.tel. 085 412-462,

o69 441-943

 

Nr. i llog.rrjedhėse:

55140-678-007-0022-129

 

Revista ėshtė rregjistruar nė Sekretariatin Republikan pėr Informata tė Malit tė Zi nė

numrin rendor 04 / 01- 466

 

Dorėshkrimet dhe fotografitė nuk kthehen

 

Gjekė Gjoni

NĖNĖ E MBARĖ NJERĖZIMIT

 

Megjithatė, ajo mbeti e gjallė nė kujtime, nė zemrėn e popullit tonė, por edhe nė mbarė botėn, sepse vepra e saj ėshtė flijim pėr tė mirėn universale. Vepra e saj i dėshmon botės se nė mesin e tyre gjendet njė popull i vjetėr, me njė kulturė tė lashtė dhe veprimtari tė madhe. Dhe pikėrisht nga ky popull rrjedh bija e tė gjithė shqiptarėve - Nėna Tereze (Gonxhe Bojaxhiu). kliko pėr mė shumė

Sima i Gjonit Nik`s

ILIRĖT

Qė Ilirėt janė tė parėt e shqiptarėve e vėrtetojnė dėshmitė arkeologjike, historike, gjuhėsore, etnografike dhe gjeografike. Pra, kjo rranxė ilire thotė qė shqiptarėt janė mė tė moēmit nė Ballkan.       kliko pėr mė shumė

Ali Gjeēbritaj

MONUMENT KULTUROR, HISTORIK E SHPIRTĖROR

 

Gėrmadhat e Kishės sė vjetėr Shėn Mėria e Krajės paraqesin njė monument historik tė rėndėsishėm pėr Krajėn dhe banorėt e saj. Ky tempull i lashtė ka njė histori tė bujshme, tė gjatė dhe mjaft interesante. Ėshtė e njohur qė ilirėt ishin ndėr popujt mė tė vjetėr tė Gadishullit Ballkanik. Kujtojmė kėtu se rreth Liqenit tė Shkodrės jetonin Labeatėt, fis i njohur ilir. Pra, ilirėt ishin banorėt e parė tė Diokles mesjetare.   kliko pėr mė shumė

Gjekė Gjoni

XHUBLETA - VESHJE KOMBĖTARE SHQIPTARE

Xhubleta, e cila peshon rreth 15 kilogramė, ėshtė njė element i rėndėsishėm i kulturės materiale qė trashėghohet nga shekujt. Pėrdoret si veshje pėr vajza e gra shqiptare tė besimit fetar katolik. Studiuesit kanė arritur nė pėrfundim se tipi i kostumit me xhubletė ėshtė pėrdorur heret nė Ballkan e nė brigjet e mesdheut, dhe se ka jetuar pėr shekuj nė qytetėrimin ilir. Arkeologė e etnografė tė njohur janė tė mendimit se xhubleta shqiptare ruan shumė tipare tė ngjashme me njė veshje tė vjetėr mesdhetare. kliko pėr mė shumė

Dr. sc. Anton K. Berishaj

TRIDHJETĖ VJET TĖ BESĖLIDHJES (1970-2000)

 

Shoqata Illyricum me seli nė Tuz, nė vazhdėn e aktiviteteve tė cilat e arsyetojnė nevojėn e ekzistimit tė saj, para pakė kohe na dhuroi edhe njė dokumentar tė shkruar me titull Tridhjetė vjet tė Besėlidhjes (1970- 2000). Sipas asaj qė mėsojmė nga parathėnia e kėtij dokumentari, fjala ėshtė pėr njė pėrmbledhje ...tė dokumenteve origjinale qė kanė tė bėjnė me Besėlidhjen e Malėsisė.  Nė libėr janė dhėnė tė gjitha diskutimet nė Kuvend pa asnjė ndryshim dhe ato janė nxjerrė nga shiriti nė tė cilin gjindet i inēizuar ēdo fjalim. Nė libėr janė pėrfshirė edhe dokumente tė tjerė nga Kuvendi dhe mbledhjet qė i paraprinė atij, artikuj gazetash, procesverbale, letra pėrshėndetėse, reagime fotografi, faksimile.      kliko pėr mė shumė

Ali Gjeēbritaj

TAHIR KANAQI

PERSONALITET I SHQUAR NGA KRAJA

Sheh hafez Tahir Kanaqi lindi mė 1908 nė Ostros tė Vogėl dhe ndėrroi jetė nė vitin 1985. Kėtė njeri human, klerik, udhėheqės, administrator dhe pėrhapės tė ideve pėrparimtare dhe iluministe kurrė nuk do ta heqin nga mendja dhe zemra e tyre jo vetėm kranjanėt por dhe shumė tė tjerė. kliko pėr mė shumė

Gjekė Gjoni

VENDLINDJA ĖSHTĖ MBI TĖ GJITHA

Askund nė rruzullin tokėsor njeriu nuk e ndien veten mė tė lumtur dhe mė tė sigurtė se nė vendlindje. Kėtė mė sė miri e dinė ata qė ndodhen nė mėrgim. Gjatė qėndrimit nė dhe tė huaj, gati je i humbur. Edhe nėse je pasanik, tė duket se je i vetmuar. Vetminė e ke mikun mė besnik. Nė emigracion tė mungon shumėēka – baballarėt, familja, tė afėrmit, fėmijėria, rinia dhe shoqėria. Kėto dhe shumė zbrazėti tė tjera e mundojnė dhe e rėndojnė shpirtin e kurbetēiut.kliko pėr mė shumė

Dr. Pjetėr Gjuravēaj & Dr. Gjergj Gjuravēaj

VAJTIMET E GRAVE DHE GJAMĖT E BURRAVE NĖ MALĖSINĖ E MADHE-HOT, GRUDĖ, TRIEPSH DHE KOJĖ (1)

Pranė kufirit jugosllavo-shqiptar tė Komunės sė Podgoricės, prej bregut tė Liqenit tė Shkodrės e gjer nė Koritė (nė veri), shtrihet Malėsia e Madhe si pjesė integrale. Ajo pėrbėhet nga Hoti me fshatrat malorė: Traboin i Moēėm (ndryshe quhet Traboini i Sipėrm ose Rranxa e Rrasės), Nabomi, Helmica, Bardhajt, Arza, Skorraqi, Spija, (qė tė gjtha pėrbėjnė Traboinin), pastaj Drumja e Sipėrme dhe e Poshtme si edhe fshatrat fushorė: Vuksanlekaj, Dreshaj, Nėnhelm dhe Sukruq.

kliko pėr mė shumė

KRIJUESIT TANĖ

 

Anton Gojēaj,

Tuz

Traboinēe

    

Rrok Berishaj,

Tuz

Vdekjeprurės

 

Fragment nga libri i Jaho Kollarit "Terapia"

Brahushi kalasė

 

Hajredin Kovaēi,

Ulqin

Me vete ta kesh    kliko pėr mė shumė