EDITORIAL

 

Simė Dobreci

TRETĖM NĖPĖR BOTĖ

Jemi dėshmitarė qė viset e banuara me shqiptarė nė Mal tė Zi po zbrazen. Disa katunde veē kanė mbetė tė shkreta, pa frymė njeriut. Ky emigrim i tepruar, kjo ikje prej vendlindjes duhet tė shqetėsojė jo vetėm shqiptarėt, por tė gjithė qytetarėt e Malit tė Zi. Pėr t’u ndėrprerė, duhet kėrkuar arsyen dhe tė ndėrmirren veprimet e nevojshme. kliko pėr mė shumė

 

REVISTĖ E PĖRMUAJSHME

INFORMATIVE, KULTURORE E SHOQĖRORE

 

Boton:

Shoqata pėr kulturė

" Dom Gjon Buzuku"

 

Kryeredaktor:

Simė Gjon Dobreci

 

Zėvendėskryeredaktor:

Gjekė Gjoni

 

Redaksia:

Mr. Riza Rexha,

 prof.dr. Ruzhdi Ushaku, dr. Lukė Gjokaj,

 dom Nikė Ukgjini, Loro Markiqi, Ali Gjeēbritaj,

Qazim Muja

 

Fotoreporterė:

 Cuf Lika, Vahid Ceni,

Rozafa, Foto Arb

 

Adresa e redaksisė:

26 Nėntori, p.n

Nr.tel. 085 412-462,

o69 441-943

 

Nr. i llog.rrjedhėse:

55140-678-007-0022-129

 

Revista ėshtė rregjistruar nė Sekretariatin Republikan pėr Informata tė Malit tė Zi nė

numrin rendor 04 / 01- 466

 

Dorėshkrimet dhe fotografitė nuk kthehen

 

Gjekė Gjonaj

NGJARJE ME RĖNDĖSI KULTURORE

Me datėn 7 korrik 2001 nė lokalet e hoteli "Hollegro"  Shoqata "Don Gjon Buizuku, shėnoi edhe njė ngjarje tė rėndėsishme kulturore-bėri promovimin e revistės "Buzuku". Pjesėmarrėsit e shumtė tė fjalės sė bukur shqipe nė kėtė manifestim, nga Ulqini, Ana e Malit, Kraja, Tivari, Malėsia, Kosova e diaspora, dėshmoi se kjo ėshtė njė ngjarje me rėndėsi nė jetėn kulturore tė kėtyre trevave. kliko pėr mė shumė

Mr. Riza Rexha

BAJRAM REXHA - PERSONALITET I DALLUAR I KOMBIT

Bajrami u lind nė fshatin Kllezėn tė Sipėrme tė Anės sė Malit. Jetoi fėmijėrinė nė njė familje tė nderuar qė kishte bėrė emėr tė mirė dhe gėzonte respekt nga tė gjithė. kliko pėr mė shumė

Dr. Gjystina Cacaj - Shushka

ATĖ ANTON HARAPI MISIONAR I DENJĖ I FESĖ DHE I IDEALEVE KOMBĖTARE

kliko pėr mė shumė

Gjekė Gjonaj

TRINGĖ SMAJLJA - HEROINĖ E MALĖSISĖ

" Se falė Zoti mashkullin ma tė mirė se kėtė vajzė". Kėshtu thonin malėsorėt pėr Tringė Smajlen, ose siē e quanin populli Tringa e Grudės, apo Tringa e Maleve. Poeti ynė kombėtar, Atė Gjergj Fishta vigani i denigruar i letrave shqipe thoshte  " Tringa ia kalonte ēdo mashkulli mė tė mirė n' urti e n' trimni ". E kėtillė ishte kjo trimėreshė e Malėsisė,  e bija e patriotit tė shquar dhe luftėtarit kundėr turqve, bajraktarit dhe kryekreut tė Grudės- Smajl Martinit. Lindi nė vitin 1870 nė fshatin Kshevė tė Grudės-rrethi i Podgoricės, nė njė familje fshatare patriotike. Konsiderohej ndėr vajzat mė tė bukura tė Grudės. kliko pėr mė shumė

Zenel Katana

DETARIA E ULQINIT NĖ KRIJIMTARINĖ E ULQINIT

Ulqini ėshtė qytet i lashtė mė se dy mijė e pesėqind vjet. Ky qytet ’heq qysh prej kohėve mė tė vjetra njė traditė tė lakmuar detare. Kėtė traditė e ruajti gjatė shekujve sepse vetė  ekzistenca e kėtij qyteti dhe e kėsaj treve ishte e lidhur ngushtė me detin. Sot e kėsaj dite ulqinaku e ka detin tė lidhur ngushtė me jetėn, e ka burim tė pashterrshėm tė ekzistencės tė tij’.  kliko pėr mė shumė

Gjekė Gjoni

VESHJA E SHESTANESHAVE

Kjo veshje i ngjan njė petku magjik qė josh me ngjyrat dhe dekoracionet e larmishme. Si e tillė frymėzoi shumė artistė, poetė e njerėz tė tjeshtė,  Pėr tė janė kryer njė varg studimesh nga autorė tė ndryshėm, por nuk ėshtė hulumtuar nė detaje sa kostumet tjera  kombėtare shqiptare. Nė rrethana tė tilla ėshtė e kuptueshme se as unė nuk mund tė jap njė tekst tė pėrkryer gazetaresk. Megjithatė, duke u bazuar nė burimet qė posedoj, po pėrpiqem tė paraqes strukturėn artistike dhe vlerėn e kėsaj veshje atraktive tė Shestanit.  kliko pėr mė shumė

Nikė Gashaj

MARRĖDHĖNIET NDĖRNACIONALE DHE STATUSI I SHQIPTARĖVE NĖ MAL TĖ ZI

Turizmi empirik tregon se krahas asaj qė ndodhi rreth e pėrqark- konfrontime, pėrleshje e lufta tė pėrgjakshme ndėretnike dhe batica e krizės sė pėrgjithshme politike dhe shoqėrore nė republikat e ish Jugosllavisė dhe nė Kosovė, pėr fat tė mirė nė Mal tė Zi deri mė sot jeta multinacionale u pėrballoi influencave korolare tė krizėz. Mirėpo, kjo nuk do tė thotė se ēėshtja e pakicave etno- nacionale ėshtė e zgjidhur nė mėnyrė adekuate, nė rend tė parė tė komunitetit shqiptar.  kliko pėr mė shumė

Ali Gjeēbritaj

ARBNESHI

Nė kilometrin e parė tė rrugės rajonale Katėrkollė-Ostros, nėn majėn e Shtegvashės, nga ku si pasqyrė duket Liqeni i Shkodrės, nė tabelėn pėr emėrtimet e vendbanimeve lexova ARBNESHI. U ndala. Nxorra lapsin dhe nė notesin tim shėnova pėr kėtė vendbanim tė Krajės. Nga Shtegu i Vashės e deri te Pesė Ublat, majat e maleve thua se takonin horizontin blu, e poshtė nė veri liqeni i kristaltė i Shkodrės si nė ditė feste pėrshėndeste me valėt e veta tė lehta.  kliko pėr mė shumė

Gjura i Macit Nik`s

BEKIMI I VORREVE NĖ SHESTAN

‘Aj qi nuk neron t’dekunit, nuk neron as t’gjallėt’

‘Nji kini qefė me ja njothtuā kulturėn e nji popllit, mā  parė shkoni me ja kqyrė vorret’

Shestani Nalt kį pesė katune: Lukiqin, Gurrzėn, Bardhanjt  elle Maruēiqin. Deri t’para 30-40 vjet’ve, k’ta katune kanė kjenė plet popullsi. Ata kanė shkuā mirė nėr veti, nė punė katunarėsh i kanė nimua njāni-tjetrit, si elle e kanė mįjtė fenė e besimin.  kliko pėr mė shumė

Gjekė Gjoni

DITĖT E KULTURĖS DHE SPORTIT ZGJUAN INTERESIM TĖ MADHĖ

Nga data 17-25 gusht e muajit tė kaluar nė Malėsi (komuna e Podgoricės) me mjaft sukses u mbajtėn Ditėt e Kulturės dhe Sportit "Malėsia 2001". Sponsorues i kėtij manifestimi, qė zgjoi interesim tė madh, ishte Fondacioni Humanitar "Malėsia" nga Nju-Jorku. Sivjet pėr herė tė dytė disa fshatra tė Malėsisė ishin arenė e takimeve kulturore dhe lojėrave tradicionale sportive, nė tė cilat morėn pjesė garuesit nė tė mirė tė kėsaj treve. Pėrveē piktorėve, poetėve, artistėve, muzikantėve dhe sportistėve, nė ambientet e bukura tė Malėsisė, siē janė, Kroi i Traboinit, Tėrgaja dhe bjeshka Korita, ishin ngjitur shumė autoritete, kulturore dhe publicitike tė Malėsisė, Ulqinit, Krajės, Shqipėrisė, Kosovės, dhe diasporės.  kliko pėr mė shumė

Ali Gjeēbritaj

"NĖ FILLIM TĖ VERĖS" - FESTĖ POPULLORE NĖ OSTROS

Festat popullore janė kremta me te cilat populli shpalos vlerat e tija kulturore e shpirtėrore. Pėr dallim nga ata konfesionale e shtetrore, ato pagane janė trashiguar nga lashtėsia, kanė specifikat dhe rėndėsinė e vet, siē ėshtė edhe festa e Krajės 'Nė fillim tė verės', e cila festohet tash nėntė vjet.  kliko pėr mė shumė

Prim. dr. Gani Karamanaga

MUNDĖSIA E SHĖRIMIT TĖ SĖMUNDJEVE KRONIKE ME FAKTORĖ KLIMATIKĖ NĖ ULQIN

ULQINI, me faktorėt e jashtėzakonshėm natyrorė, detin e pastėr dhe tė kthjellėt, plazhat me rėrė, ujin sulfurik (mineral), baltėn minerale (peloidi) mjekuese, kripėn e detit, KLIMĖN e lehtė  bregdetare – mediterane, paraqet vendshėrim natyror me kualitete tė jashtėzakonshme tė njohura nė botė.  kliko pėr mė shumė

Loro Markiqi

SUEDEZĖT NĖ FINLANDĖ - SHQIPTARĖT NĖ MAL TĖ ZI

Respektimi apo mosrespektimi i tė drejtave dhe kuptimi i ngjashmėrive dhe ndryshimeve nė realizimin e tė drejtave tė popujve pakicė nė shtetet respektive, me tė drejtat e shqiptarėve nė MZ, sė pari duhet tė kemi tė dhėna tė shumta. Ja disa qė kėtė materie e ilustrojnė mė sė miri.  kliko pėr mė shumė

Gjekė Gjoni

PUNA ME TĖ GJITHA KATEGORITĖ - GARANCI E SUKSESIT

Njėmbėdhjetė fitore, dy barazime , vetėm njė humbje, golėverazhi (20:2) ėshtė bilanci i sivjetėm i kadetėve tė Klubit futbollistik "Otrant" nga Ulqini. Ata bindshėm  zunė vendin e parė nė Regjionin Jugor dhe sezonin e ardhshėm do tė bėjnė gara nė Ligėn malazeze. Ky sukses i jashtėzakonshėm, tė cilin deri mė tani nuk e ka arritur asnjė klub sportiv i kėtij qyteti ėshtė rezultat i punės me tė gjitha kategoritė.  kliko pėr mė shumė