Simė Dobreci

EDITORIAL

Lexues tė nderuar,

Para Jush ėshtė " BUZUKU" gazeta jonė dhe e Juaja, e cila ishte nė program tė publikimeve prej themelimit tė Shoqatės pėr kulturė  Don Gjon Buzuku. Gazeta do tė merret me ēėshtje shoqėrore, kulturore dhe informative. Do tė trajtojė tema nga e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja e shqiptarve kryesisht nė Mal tė Zi. kliko pėr mė shumė

BUZUKU NR 1

 

REVISTĖ E PĖRMUAJSHME

INFORMATIVE, KULTURORE E SHOQĖRORE

 

Boton:

Shoqata pėr kulturė

" Dom Gjon Buzuku"

 

Kryeredaktor:

Simė Gjon Dobreci

 

Zėvendėskryeredaktor:

Gjekė Gjoni

 

Redaksia:

Mr. Riza Rexha,

 prof.dr. Ruzhdi Ushaku, dr. Lukė Gjokaj,

 dom Nikė Ukgjini, Loro Markiqi, Ali Gjeēbritaj,

Qazim Muja

 

Fotoreporterė:

 Cuf Lika, Vahid Ceni,

Rozafa, Foto Arb

 

Adresa e redaksisė:

26 Nėntori, p.n

Nr.tel. 085 412-462,

o69 441-943

 

Nr. i llog.rrjedhėse:

55140-678-007-0022-129

 

Revista ėshtė rregjistruar nė Sekretariatin Republikan pėr Informata tė Malit tė Zi nė

numrin rendor 04 / 01- 466

 

Dorėshkrimet dhe fotografitė nuk kthehen

 

ISMET KARAMANAGA

KALAJA E ULQINIT  

 

Secila pėllėmbė e kėsaj hapėsire flet pėr njė tė kaluar tė famshme, pėr njė histori tė bujshme tė kėtij vendbanimi. Shumė gėrmadha arkeologjike flasin pėr kėtė kėshtjellė si pėr njė vendbanim me civilizim tė lartė, me njė portė dhe me njė flotė tė famshme, e cila e ka lidhur Ulqinin me botėn e njohur antike. kliko pėr mė shumė

Gjura i Macit Nik`s

LEGJENDA E SHESTANITkliko pėr mė shumė

 

Zefi i Rrokut Simės

AKTIVITETET E SHOQATĖS "DON GJON BUZUKU"kliko pėr mė shumė

Ky flamur u ngrit nė Deēiq nė vitin 1911Sesioni shkencor kushtuar kryengritjes sė Malėsisė 1911

 

Ditėn e parė tė sesionit u lexuan 15 kumtesa nga fusha studimore tė historisė, historisė sė artit ushtarak, historisė sė gruas, historiografisė, historisė sė shtypit , folklorit e letėrsisė shqipe. Ditėn e dytė iu bė njė vizitė vedlindjes sė udhėheqėsit tė madh tė kryengritjes Dedė Gjo Lulit kliko pėr mė shumė

Katundi Ljare. Pikturė e patėr Vinēend MalajSima i Gjonit Nik`s Kol` Nik`s

SHESTANAS` - KU JENA SOT

Shestani gjinet nėrmjet Detit Adriatik dhe Liqenit t’Shkodėrs, nė faqen kah Liqeni t’bjeshk’s Rumia. Jeta n’ato male ka kjenė me shum munime, me zorė t’madh. Por burrat e burrneshat e Shestanit u banė ballė tė gjitha zoreve e t’kqijave dhe dolen faqebardhė gjithmonė. Ata kanė ditė me pritė mikun me bukė e krypė e zemėr. Nerėn e besėn ata e kanė pasė t’shenjtė.kliko pėr mė shumė

Gjekė Gjonaj

KUSH ĖSHTĖ GJON BUZUKU  kliko pėr mė shumė

 

Dom Nikė Ukgjini

FYTYRĖ E NDRITUR E KLERIT KATOLIK   kliko pėr mė shumė

Shkolla nė KrythėSimė Dobreci

SHKOLLIMI NĖ GJUHĖN

E NĖNĖS SIGURON PĖRPARIMIN

Sikur shtėpia qė e do themelin e fort pėr t' u qėndruar dridhjeve, ashtu edhe shkollimi e do themelin e sigurt qė garanton pėrparimin, e ky ėshtė mėsimi nė gjuhėn amtare. Domethėnė nėse fėmijjėve tanė ua duam tė mirėn duhet t' i shkollojmė    gjuhėn e nėnės  kliko pėr mė shumė

Nikė Paloka

SHQIPTARĖT NĖ AMERIKĖ FUQIMISHT MBĖSHTESIN BASHKĖKOMBASIT NĖ VATRAT E TYRE ETNIKE

 

Jam shumė i lumtur qė shqiptarėt nė Amerikė jetojnė nė liri tė plotė dhe gėzojnė mirėqenien shumė tė lartė - natyrisht nga djersa e tyre, por nė anėn tjetėr jam shumė i pikėlluar dhe i dėshpruar qė shqiptarėt nė trojet e veta mijėvjeēare ( pėrveē nė Kosovė) nė Shqipėri, nė Maqedoni, Mal tė Zi, nė Preshevė, Bujanovc e Medvegje nuk gėzojnė liri tė plotė dhe mė shumė se 70% jetojnė  nė varfėri dhe pa persektivė edhe pėr tė ardhmen, sidomos pėr rininė...kliko pėr mė shumė

Dr. Safer Zhygjeli

MJEKIMI I ASTMĖS ME FAKTORĖ KLIMATIKĖ                                         kliko pėr mė shumė

SPORT

IDOL I FUTBOLLIT SHQIPTAR   kliko pėr mė shumė

MBI 100 MEDALE TĖ ARTA   kliko pėr mė shumė