Kėnon Bjega

 

Bukur Bjega qi po knon

Gjith ushtrija ma nigion,

Kush āsht trim, kush āsht djal

Pėr me zanun Bjegėn gjallė.

Gjon Preēeta trim e djal,

Del e zźn-o Bjegen gjallė,

Kapė pėr flokėsh, e hjekė rrėshqanė.

“Mos me hjek, o burr'i keq!

Se nuk jam-o bi e shkretė,

Por ni vlla e kam dhe vetė

“Po ku e ke , mos e paē 

“Mos ma nźmė, goja tu thaftė

Se morra malin edhe treta

E vllanė tem kurrkun s'gjeta

“Po, a thua je ti e zeza motėr?!

Se unė jam Gjoni, yt vlla

Janė zanė grykė si motėr e vlla!

Dekun tokė dy kanė ra.

Ku ra Gjoni – bini ftoni,

Ku ra Bjega – bini shega.

  

Kėndoi: Marash Gjeloshi, Selishtė, Grudė, Malėsia e Mbishkodrės.

Shenoi: Prenkė Gjon Doka

E botoi ZANI I RINIS, viti II, nr 7-8,  prll-maj 1954:18 & Buzuku 38, 2012:21

Shih Kėnon blega me pėrmbajtje ngjashme BUZUKU 10/2002:2; BUZUKU 14/2004:21; BUZUKU 32/2010:21.

 

 

ADEM ZEJNULLAHU

Prof. Dr Instituti Albanologjik, Prishtinė

 

ZGĖRDHIM KOHE

 

kėtė kohė pa kohė

Po rriten mjekrat

Po humbin fytyrat

 

kėtė kohė dhelpėrie

Po mbillen flokėt

Po avullohen mendtė

 

kėtė kohė shurdhuese

Kumbimi i tempujve

vesh shurdhėr 

 

kėtė kohė dhėmbėrėnė

Po hamė e flasim

Shije  as kėnaqėsi 

 

kėtė kohė rrakatur

Njeriu s' bėhet njeri

Me ndjenja e hirėsi

 

I buzėqeshim kohės

Ajo zgėrdhihet

Na zbardhen kokat

 

 

 

Atje n'mal nėn Rumi

 

Atje n'mal nėn Rumi

Gjindet Brisku arė flori.

Kam deshirė me'j thonė dy fjalė

Pėr atė vend t'parėt m'kanė ardhė.

 

Malet atė e rrethojnė

Si Kreshnik mbi ta qendrojnė.

Mbi ata bjeshkė plot me shkama

Shkėlzen Rumia por si zana.

 

N'daē pėr besė e bujari

Briskanjorėt shpi per shpi.

Atdhetar e dijetar

Skan mungue ne ket anė.

 

Me t'pre n'besė e pabesuashme

Aq shumė fjala ka peshue.

Nji mendim t'moēmit kanė pasė

Pa mbajt fjalėn jetė kot ke pasė.

 

Katolik e Musliman

Festojmė Pashk festojmė Bajram.

Gjithmonė bashkė kena jetue

E si vėllazen kena kalue.

 

Gjon Buzuku marak pat

gjuhė lasht Meshari dal.

500 vjet tash kaluen

Shqip Meshari n'Brisk u skrue.

 

Burra rrall janė ata

fjalėt e tyne pėrmenden daha.

Hoxhė Alushi e patem thirė

Hoxha i Briskut tjerėt e din.

 

Per me pasė, ton pak kishim

Por te gėzuam ti ton ishim.

Ne aksham nji mendim kishim

Miq po shkojmė o miq po prisim.

 

Dilte burri ne ēardak

Mej ro gudės (lahuts) mej kėndue pak.

Malet zanin e kujtoshin

Se Iliret e perdorshin.

 

Za bylbylit s'ka mungue

Lezet veshi me ndigue.

Malet tonė pa gudė s'kanė mujtė

Dhe bylbylin gjithmonė kan rujt.

 

Brint te malit vjen nji za

Ēobanija knon mi za.

Cil se cili mo mir se tjetri

Fillonte njoni ja prite tjetri.

 

Pėr vallen ton diēka me thonė

Zor pe kam se isht sa gjallė.

Ēohshin n'kam ton ne valle

Cili burr pe e sjell sonte.

 

Lezet syni me e pa

Veshė Kranjane ma bukur sko.

Ēisht kjo veshje mijera vjeēar

Shestaneshja te le pa fjalė.

 

Kirsite pushka ushtonte mali

Pej nji kullės po nihet zani,

Trashigim na la i pari

Pushk me qitė kur len djali.

 

Ne Shestan e mbar Krajė

Kėta tradita kan kjen gjallė.

Nji qellim me ket kėngė

Mos t'harrojmė vendin tonė.

 

Zijad Mariseni

7 Qershor, 2019

 

 

 

ADEM ZEJNULLAHU

Prof. Dr Instituti Albanologjik, Prishtinė

 

MONOLOG

(Tek ulliri Tivar)

 

orėt e vona mbrėmjes

Udhėkryqet e jetės

Sėrish na takuan

Ulli i moēėm

kėtė kohė ligė

Shumė shi pakėz diell...

 

Ti trung i qenies sime

Pėrherė me sy kah qielli

Me rrėnjė thella tokė

Kohėn pėrtej kohėve

Me lėngatė e mat

 

Ēarjet e trupit shekullor

Gjuajtje rrufesh

Rrėshirė e ashtit arbėror

 

Lindėm nga dashuria

U rritėm me dhembje

U mplakėm mallėngjime

Ėndrrat e virgjra na i vranė

 

Ulli njėzet e pesė shekujsh

flas me gjuhė lashtėsie

Ndiej dhembje

Erėrat e djallėzuara janė zgjuar

Droj se njė ditė mund rrėzojnė...

 

Tetor 2016