REVISTA “ZANI I RINIS”

 

Dilte Beograd

Vjeti I/nr 6 korrik 1953

II/nr2 kalluer 1954

II/nr4 fruer 1954

II/nr5 mars 1954

II/nr7-8 prill 1954:18

II/nr10 tetuer 1954               Braticė

II/nr13 nanduer 1954            Tivar

Vjet II/nr 14 dhetor 1954      Tivar

Vjet II/nr 15 dhetor2 1954     Braticė

Vjet III/nr1 kallnuer 1955      Braticė

Vjet III/nr3 fruer 1955:4        Braticė

Vjet III/nr4 mars 1955           Braticė

Vjet III/nr 5 mars 1955          Braticė

Vjet III/nr 6 prill 1955           Braticė

Vjet III/nr 9-10 maj 1955 

Vjet III/nr 13 dhetor1 1955        Braticė

Vjet III/nr 14 dhetor 1955          Braticė

Vjet III/nr 15-16 dhetuer 1955   Braticė

Vjet IV/nr 1 fruer 1956              Braticė

Vjet IV/nr 2 fruer 1956              Braticė

Vjet IV/nr 3 fruer 1956

Vjet IV/nr4 prill 1956               Braticė

Vjet IV/nr5-6 maj 1956

Vjet IV/nr7 15.6.1956              Braticė

Vjet V, nr 12. 1957 

 

Revista “Zani i Riniska fillua botohet Beograd, e ka vazhduar shtypet Prishtinė. Unė u parapagova. Revista prej vitit t'parė botimit nr 6, korrik 1953 e deri vitin e pestė, nr 12, 1957, me vinte rregullisht me post Ulqin ose Tivar. I kam ruajtur 25 ekzemplarė. Krejt asaj kohe mėsimin shkollė tetėvjeēare Ulqin ose gjimnaz Tivar e kam pasur gjuhėn malazeze. Leximi i shkrimeve “Zanin e Rinis” mua me kėnaqte, sidomos kėngėt e vjershat. Dy prej tyre vonė i kam botuar revistėn “Buzuku”. Kjo nuk me pengonte shkollimin gjuhėn malazeze. Besoj kjo edhe me ndihmonte pėr mos me humb gjuhėn e vet kombit shqyptar.

 

*Kryeredaktor ishte Masar Murtezai dhe ma vonė Xhon Shiroka. Drejtohej nga kėshilli redaktues: Ramadan Vraniqi, Masar Murtezai, Rexhai  Surroi, Murat Morina, Xhon Shiroka, Ramiz Kelmendi.

 

 

 

Josip Vladović Relja

(1895-1966; Arbanasi, Zadar, Kroacia)

 

Nana birit prehėn

 

Edhe prehėn po fle

Punė mdhaja don me dijtė!

Pėr drejtė, trimnķ po pėvet,

Pa njerzķ ti s'don m'u rritė?...

    I vogėl edhe m'je,

    Tetė pllota edhe s'ke...

    Me fillue ti po do?

    Ēeli veshėt dhe ndigo:

Me dashtni gjith punėt puno,

Kush nuk muje, ati ndihmo!

Gjith puntorve fale nderjen,

Vetė madhit hape mnerjen!

Gjithkujt nise fjalėn lirė,

sa mundesh gjithkujt t'mirė.

huajt ruje, vehtėt mbroje,

vėrtetėn gjithmonė doje.

    Pėr drejtėn mos lut njerin!

    Kurkuj, biro, mos ulė krenin

    Kurkuj, biro, mos bźn keq!

    Mbau, ndigou me pleq.

Por, moj biro, me dashtė ndokush

Faqen, emnin me baltė me mbushė-

Pėr tambėl t'nanės, dhe dashtnķ

motrės. t'vajzes, pėr dhé, lirķ:

    Ēou kamb'e mos fle'

    Por bje, shtyp, vra e the

    Si ėrrfe!

Mos len sjapit nemikut

Nji hap, nji pllamb, as gjys dekikut,

   Por – bje

   Me dorė, me kambė,

   Me uj e zjarm,

   Me dhamb,

   Me ēish ke- bje!

Le dijnė, le pajnė, dhe le mėsojnė

Si njerzķn, lirķn, shoqnķn

Arbėneshėt e mbrojnė!

   Banu i fort si mur,

   I fort si gur,

   Banu - burr!

Kėshtu, biro, mson nana,

Kėshtu, biro, don nana.

 

 

Marrė nga ZANI I RINIS, viti III, nr 3, fruer 1955:4 & Buzuku 38, 2012:22.