PĖRMENDORE BREZASH

 

Shkruan prof. Dr Hajrullah Koliqi, Fakulteti Filozofik, Prishtinė

 

Me prof. dr. Simė Gjon Dobrecin dhe me pėrmbajtjen e veprės tij “Pėrmbledhje vlerash njerėzore” (2018), cilėn po e promovojmė sot (13.05.2019), lidhin rrėnjėt e pėrbashkėta, Mali i Krajės, zona e Nėnrumisė dhe trevat pėrreth saj, atje njė cep Shqipėrisė etnike. Kjo, ndėr tjera, nxiti edhe unė marr pjesė kėtė promovim dhe t'i them disa fjalė pėr autorin dhe pėr veprėn e tij.

Profesor Simė Dobreci ėshtė me origjinė nga Dobreci i Ljares, gjendet pikėrisht pranė Rumisė shenjtė, tani e dhunuar dhe e sllavizuar. Fillet gjenealogjike lokalitetit Dobrecit dėshmohen nga shekulli XIII, nga koha e inaugurimit kontėve fisnikė Ljares. Studiuesit dėshmojnė se edhe Gjon Buzuku ishte nga kėto treva dhe, natyrisht, ishte edhe bari shpirtėror i stėrgjyshėrve tij shestanas. Ljare qėndroi pėr njė kohė edhe selia e Arqipeshkvisė Tivarit. Nga kėto anė e kishte prejardhjen edhe ilirologu i shquar,  akademiku Aleksandėr Stipēeviq. 10.04.1942 njė delegacion (burra e gra) nga Shestani shkuan pėt t'u takuar me Mustafa Krujėn, asokohe kryeministėr i Shqipėrisė, me kėrkesėn edhe Shestani t'i bashkohej Shqipėrisė, sepse ėshtė trevė shqiptare.

Po Ljare dhe fshatrat tjerė Shestanit ende mbijeton njė kostum i veēantė grash, sipas studiuesve, ėshtė shumė i hershėm. I ka rezistuar kohės dhe ka mbijetuar edhe diftongu buzukian “uo” i shqipes, siē dėshmojnė edhe kėto vargje njė kėnge popullore:

 “Mrikalemė shoqeja jonė/ Hajde shoqe t'shkojmė per lule/ Besa shoqe fort po dou/ Fort po duo, fort po druo/ Fort po druo Dardhajmelin

Gjithashtu, kėto treva ėshtė ruajtur dhe pėrdoret edhe aktualisht imperfekti sigmatik karakteristik pėr dialektin jugor shqipes, cilin e provojnė  edhe kėto vargje:

“Larg ma livdonjin nji vashė/ Ma livdonjin besė s'e xuna/ Der'sa rashė e vashėn pashė

Shestani dhe Kraja tėrėsi, ėshtė njė trevė krajatash dhe e thatė, pa ujė gjallė, e pėr pasojė edhe trevė ublash e saranxhash, disa prej cilave janė edhe disashekullore dhe me emėr, si ubla e Krajės, ubla e kushtit Ljare, ubla e Lensė Pinēanjore, ublat e Prenēit Palit, ubla e madhe Kėshtenjė, ublat e Trilerave etj. Mbijetoi edhe banieri ogurbardhė, njė flamur me prejardhje pagane, i stolisur me gjethe njomė dhe me lule (kavili e devesili) etj.  

 

Pra, fjala ėshtė pėr njė rezervat veēantė historik, kulturor, etnografik, gjuhėsor e folklorik shqiptar, me rrėnjė thella lashtėsi, por aktualisht ėshtė prag degjenerimit tragjik dhe asgjėsimit pėrfundimtar. Pikėrisht kėtė rezervat dhe kėto rrethana Profesori dhe doktori i nderuar, Simė Gjon Dobreci, qėmtoi, mblodhi, sistematizoi dhe publikoi materialin e rrezikuar, kryesisht, revistėn emblematike “Buziku”, ndėrsa tani librin po promovojmė. Vlerat e gjetjet e rralla, me interes veēantė, autori i sistematizoi kryesisht kapitullin e parė librit, nėntitulluar me modesti karakteristike pėr autorin “Dromca pėr gjuhėn shqipe, traditėn dhe historinė”. Emėruesi i pėrbashkėt i gjitha “dromcave” (88 sosh kėtė kapitull), nga koha pagane deri kohėn tonė, mbledhura dhe publikuara nga Simė Dobreci, janė atdhedashuria dhe humanizmi pa kushte. Kjo dėshmon edhe njė herė vlerėsimin tim mėparshėm  se “Simė Dobreci ėshtė njė majemali e lartė, e bardhė si bora e Rumisė. Trashėgoi dhe kultivoi, gjatė gjithė jetės, dashuri veēantė pėr vendin dhe kombin e vet.”

I shqetėsuar pėr gjendjen e mjerė shqiptarėve tjetėrsuar Shestanin e tij dhe treva pėrreth, prof. dr. Simė Dobreci me gjithė dufin e shpirtit, apelon folmen shestanase, cilėn e respekton dhe e dashuron aq shumė: