ARBNESHJA MARIJE KALMETA

KAMPIONE NĖ ĒIKLIZĖM PĖR 39 VJET

 

Shkruan  Sylejman Morina

 

 

Me njė biēikletė kombinuar nga tri sosh, arriti Lubjanė Sllovenisė biēiklistja arbneshe, Marije Kalmeta, bėhet kampione shtetėrore, dhe si e tillė mbetet deri vetėshkatėrrimin e Jugosllavisė , 1991.

Njė mbajtje aq e gjatė e titullit kampione gati katėr dekada ėshtė rezultat i ndėrprerjes organizimit garave me biēikleta  pėr femra Jugosllavi, pas vitit 1952. Arbneshja shtatgjatė e pasionuar pas ngasjes biēikletės, si dhe gjuajtjes me armė ku kishte qenė e para Zarė. Marija, pasi e kishte zėnė vendin e parė garat e organizuara qytetin e Zarės   ēiklizėm, si triumfuese ajo ishte caktuar   marrė pjesė kampionatin e Kroacisė Zagreb. Me lehtėsi do ta zinte vendin e parė, po mos ishte gabimi i rastit e kishte bėrė, i cili i kishte kushtuar me titullin e kampiones.

 

Lule pėr Kampionen

Marija nga fillimi i garės ishte distancuar shumė nga rivalet e saja, por ishte shmangur nga pistėn ku duhej zhvillohej gara. njė moment ajo e kishte kthyer kokėn prapa pėr t'i shikuar rivalet, nuk kishte parė asnjė ēikliste prapa, ku ishte befasuar se ēka kishte ndodhur, ndėrsa kalimtarėt e rastit i kishin treguar se kishte gabuar pistėn. E dėshpėruar, u detyrua kthehej prapa, duke mbledhur tėrė fuqinė e kishte, dhe arriti t'i bashkohet grupit garueseve tjera dhe t'i kalojė ato, por jo edhe Nada Bogoviqin e kishte zėnė vendin e parė, ndėrsa kjo radhitet pozitėn e dytė. Suksesi i arritur Zagreb i hapi rrugė pėr marrė pjesė kampionatin shtetėror duhej mbahej vikendin e ardhshėm Lubjanė. Sllovenėt ishin pėrgatitur kampionia gjithsesi jetė nga mesi i tyre, por kishin frikė nga shkathtėsitė dhe forca e Marijes.

Ata edhe kishin bėrė plane pėr ta penguar atė, kishin pėrgatitur dy ēikliste nga qyteti i Mariborit (Slloveni) ta pengojnė duke e rrėzuar sportisten arbneshe. Pėr kėtė plan djallėzor dhe pengesat tjera, ajo ishte informuar nga  njė veprimtar i ēiklizmit i qytetit Pulės (Kroaci), Edi Rajkoviq, i cili, Marijes i ishte drejtuar  gjuhen italiane mos ta kuptonin tjerėt bisedėn.

Ndonėse pėrfaqėsuesja nga Pula, cilėn e kishte pėrgatitur Edi, nuk kishte marrė pjesė gara pėr shkak fejesės, Edi tani kishte qenė pėrkrahės i fuqishėm i Marijes, cilin ajo e kishte falėnderuar shumė pėr pėrkrahjen e dhėnė. Pengesė e dytė kishte qenė qėndrimi i komisionit, i cili e kishte kontrolluar vetėm biēikletėn e Marijes, dhe i  kishte thėnė se me kėtė rrotėn e pasme  nuk mund t'i vazhdonte garat. Biēikleta e saj  e kishte qenė njė kombinim nga tri biēikleta, ndėrsa rivalet e saja  kishin qenė me biēikleta speciale. Pasi nuk kishin pasur rrotė rezervė, duhej intervenuar ndonjė shėrbim, por kishte qenė dita e diele, ditė pushimi dhe nuk kishte punuar asnjė punėtori. Kishin qenė momente rėnda pėr vajzėn arbneshe shpresat e saja pėr gara kishin filluar zbeheshin. Mirėpo, babai saj e shoqėronte vajzėn e tij, ishte kėmbėngulės dhe kėrkonte zgjidhje, pėr fat e takon njė  polic, nga i cili kishte kėrkuar  ndihmė t'ia gjente ndonjė mjeshtėr.

Me ndihmėn e tij e gjen njė mjeshtėr cilit ia tregon hallin e kishte, ai e kishte kuptuar rastin me seriozitetin madh dhe ia kishte rregulluar rrotėn e pasme, njėherėsh duke u bėrė edhe simpatizues i saj. Plani djallėzor i kurdisur kishte dėshtuar, mariboraset nuk arritėn t'i afroheshin Marijes, e cila e zuri vendin e parė, duke u bėrė kampione e Jugosllavisė ēiklizėm. Ndonėse gara tilla nuk ishin organizuar fare, prandaj ajo kishte  mbetur kampione deri 1991, kur u vetėshkatėrrua shteti i cilės kishte qenė kampione (Jugosllavija). Kėtė ngjarje ajo ia kishte thėnė  mikut tim  gazetarit njohur zaras Drago Mariqit, moshėn 74 vjeēare. Nga Arbneshi(Arbanasi) kanė dalė  vazhdimisht sportiste njohura, si: Renata Petani, Marije Mazija, Lara Nikpali, Madera Kalmeta, Vanja Paleka, Leonora Stipēeviqi etj.