PERANDORĖT ROMAK ME PREJARDHJE ILIRE

 

Kėtu po sjellim listėn e Perandorėve Romak kanė lindur Ilirik apo kanė prejardhje ilire:

 

1.Trajanus Decius (249 – 251), Gaius Messius Quintus Taianus Decius, ka lind Budallija (Sirmium) sot fshati Martiniqi (Mitrovica e Sremit, Serbi)

2.Hostilianus (251), Gaius Valens Hostilianus Messius Quintus, djali i Deciusit, ka lind Sirmium.

3.Claudius II Gotikus (268 – 270), Marcus Aurelius Claudius Gothicus, ėshtė nga rrethi i Sirmiumit ose nga Dardania. Pėr perandor zgjedhet pasi i mund Gotėt vitin 268 afėr Naissusit.

4.Quintilus (270), Marcus Aurelius Claudius Quintillus, ka lind Sirmium, ėshtė vėllai i Claudit II, vetėm 77 ditė ka qėndruar fron.

5.Aurelianus (270 – 275), Lucius Domitius Aurelianus, ka lind Sirmium sot Mitrovica e Sremit, njihet me atė se Perandorisė Romake ia ribashkon Mbretėrinė e Galėve.

6.Probus (276 – 282), Marcus Aurelius Probus, ka lind Sirmium, ėshtė i pari lejoi hardhit Italiane mbillen vende tjera Perandorisė si Ilirik, Galici, Britani dhe Spanjė.

7.Diocletian (284 – 305), Gaius Aurelius Valerius Diocletianus, ka lind Dioclea sot Dukla afėr Podgoricės. Njė ndėr perandorėt rėndėsishėm Romės. Pas njė kaosi madh shumėvjeēar ai ia arriti Perandorinė ta vėj rregull. Duke qenė i vetėdijshėm se Perandoria ishte shumė e madhe dhe ishte shumė e vėshtirė udhėhiqej nga njė njeri i vetėm ėshtė i pari vendos ndajė pushtetin krijon Diarkin (dy AUGUSTĖ sundojnė njėri Lindje e tjetri Perėndim) dhe kjo ishte fillimi i ndarjes Perandorisė atė Lindore dhe Perėndimore.

8.Maximianus Herculius (285 – 305), Marcus Aurelius Valerius Maximianus Herculius, ka lind Sirmium. Ilir, mik dhe bashkėsundues me Dioklecianin. bashku me Dioklecianin jep dorėheqje nga froni por pas njė viti (306) kthehet prapė fron dhe e ndihmon ngritje Konstantinin e Madh. Nga froni e rrėzojnė 308.

9.Galerius (305 – 311), Gaius Galerius Valerius Maximianus, ka lindur Felix Romuliana sot Gamzigrad afėr Zajeēarit. Sundoi nga Sirmiumi, ka qenė i pamėshirshėm ndaj krishterėve madje gjitha barbarizmat i vishen Dioklecianit janė rezultat i pėrndjekjeve tija. Pėr grua kishte vajzėn e Dioklecianit.

10.Constantius I Chlorus (305 – 306), Flavius Valerius Constantius, ka lind Ilirik vitin 250. Ėshtė babai i Konstantinit Madh.

11.Flavius Severus II (306 – 307), Flavius Valerius Severus II, ka lindur Naissus, ka ndarė fronin me Konstantin Klorin.

12.Licinius (308 – 324), Gaius Valerius Licianus Licinius, ka lindur afėrsi Felix Romuliana,  mbretėroi lindje, bashku me Konstantinin e Madh sollėn Ediktin e Milanit. Zhvillon dy luftėra kundėr Konstantinit Madh cilat i humbet dyja dhe fund ekzekutohet.

13.Maximinus Daia (311 – 313), Gaius Galerius Valerius Maximinus, ka lindur afėrsi Felix Romuliana, mbahet mend si persekutues i madh dhe se nuk ka pranuar sistemin tetrark mbretėrimit.

14.Constantinus I i Madh (312 – 337), Flavius Valerius Constantinus, ka lindur Naissus (Nishi i sotėm). 313 nėnshkruan Ediktin e Milanit me cilin lejohet toleranca fetare dhe praktikimi i lirė i fesė krishterė. Ėshtė themelues i Konstantinopolit dhe me ardhjen e tij  vie deri te njė paqe sociale pas njė periudhe gjatė persekutimeve fetare.

15.Constantinus II (337 – 340), Flavius Iulius Constantinus, ka lind Sirmium dhe ėshtė djali i dytė i Konstantinit Madh. Babai i vet e bėn Cezar pjesės lindore Perandorisė kurse dy vėllezėrit tjerė pjesėn tjetėr.

16.Vetranio (350), i ilindur Mezi, pėr Cezar e emėroi Konstanti II me kėrkesėn e vajzės Konstantinit Madh. Mirėpo nuk ndenji shumė fron vetėm dhjetė muaj kur edhe datyrohet largohet.

17.Iovianus (363 – 364), Flavius Iovianus Augustus, ka lindur Singidunum (Beogradi i sotėm) dhe fron qėndroi vetėm tetė muaj.

18.Valentinianus I (364 – 375), Flavius Valentinianus, ka lind Cibala (sot Vinkovci, Kroaci). Fronin e ka ndarė me vėllanė Valensin. Ka mbretėru perėndimin.

19.Valensi (364 – 378), Flavius Valens, ka lind Cibala (Vinkovci, Kroaci). Fronin e ka ndarė me vėllanė Valentinianin I. Ka mbretėru lindjen.

20.Gratianus (375 – 383), Flavius Gratianus Augustus, ka lind Sirmium. Ėshtė djali i Valentinianit I.

21.Valentinianus II (383 – 392), Flavius Valentinianus II, ka lind Trir ėshtė djali i Valentinianit I i cili ka qenė nga Cibala (Kroaci).

22.Constantinus III (421), Flavius Constantius Augustus, ka lind Naissus, ėshtė babai i Valentinijanit III

23.Valentinianus III (425 – 455), Flavius Placidius Valentinianus, djali i Constantinus III, njihet si perandori i fundit perėndimor me origjinė ilire.

24.Marcianus (450 – 457), Flavius Marcianus, ka lind Iliri, ka mbretėru lindje.

25.Anastasius I (491 – 518), Anastasius, ka lind Dyrrachium, Durrės, Shqipėri.

26.Iustin I (518 – 527), Flavius Iustinius, ka lindur Bederiana Dardanisė (Leban, Serbi).

27.Iustinianus I (527 – 565), Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus, ka lind Tauresium Dardanisė. Justiniani I ėshtė imperatori i fundit latin.

 

Marrė nga libri Udhėtim kėshtjellat ilire Mal Zi, Gazmend Ēitaku, botoi Diti&Oli, Ulqin, 2019, fq. 79-85