PĖR MIRDITĖN

Shkruan Prof. Dr. Lisen Bashkurti  

 

"Gojėtaria ėshtė shumė e vėshtirė, por para mirditorėve ėshtė jashtėzakonisht e rėndė.

 Mirdita nuk ėshtė si Zvicra, as si Spanja, as si Gjermania, por ėshtė njė komb me shumė krahina.

 Ka krahina njihen pėr bujqėsi si Myzeqeja, pėr dolli si Labėria, pėr humor si Shkodra, pėr nikoqirllėk si Korēa, por ka vetėm njė krahinė njihet pėr mijėra vjet.

 Dhe kjo ėshtė Mirdita.

  lejoni bėj njė korrigjim: “ thonė se Revista Mirdita i ka kapėrcyer kufijtė.

 Jo. jo… as Biblioteka e Babilonisė nuk mund ta pėrfshij, Mirditėn.

 Kaq histori vertikale 2002 vjeēare ka, saqė i ka rezistuar vlerave, gjuhės, identitetit, raporteve, zakoneve, traditės, normave, bukurisė, estetikės, krijimtarisė, filozofisė, moralit.

 

 

 

 

 - Nėse jemi shqiptarė, jemi se kemi Mirditė.

 Ju do thoni se nuk jam mirditor. Gaboheni shumė rėndė. Unė jam zemėr Mirditės se unė jam Maje Shalės.

 - Atje ku i thonė Mirdita, atje ėshtė Mirdita. Mirdita fillon te vija e Theodhosit dhe shkon deri Danup.

 Mirdita fillon me qytetet helene dhe shkon te Ligubistrica Slloveni.

 -- Mirdita ėshtė ndėr katėrt fiset e mėdha Perandorisė Madhe Romake, janė Ilirėt.

 Mirdita ėshtė vendi mbanė emrin e arbėrve, njerėz me zemėr bardhė, me mendje bardhė, me veshje bardhė, me shpirt bardhė, me kostum bardhė.

 - Nėse jemi kėto jemi, jemi se kemi Mirditėn.  Nėse jemi ato duhet jemi, do jemi nėse e ruajmė Mirditėn".

Zgjodhi : Nike Palkola <n946shpirt@outlook.com> Za: "fdobreci@t-com.me" <fdobreci@t-com.me> : Datum: 09.11.2018 23:24 

 


 

ROBERT ELSIE

ALBANOLOGU  ROBERT ELSIE (29.06.1950. Vankuver, Kanada - 2.10.2017. Bоn, Gjermania).

Ai e donte shumė Shqipėrinė dhe ka dhėnė njė kontribut jashtėzakonisht ēmueshėm pėr studimet albanologjike. Kur ka ndėrrua jetė dėshira e tij e fundit ka qenė varrohet Shqipėri, pikėrisht THETH, Malėsi.

Fotografi pranė varrit tij sot, Don Gabriel Grabanica, Anton Lulgjuraj dhe Anton Pllumaj.