Hasnije Kukaj Gjonbalaj

ĒAMĖRIA PLAVA DHE GUSIA

Plavė / Gusia*:
Motra ime Ēamėri
A me njeh jam Plavė-Gusi,
Qe sa vite na kanė ndarė
Mallė kem pasė shum pėr t'u parė.
Ēamėria:
Pėr ty motėr kam lexuar
Kush si unė s'tė ka kuptuar
Kemi pasė tė njėjtat halle
Dhe Kosova motra e madhe.
Plavė / Gusia:
Eja motėr tė shkojmė tė nana
Ti tregojmė pėr kohė tė randa
T'ia qajmė hallet e mėrgimit
Tė torturės, asimilimit.
Ēamėria:
Vėlla Shkupi me motra tjera
Kumanova e Presheva
Nė ēdo kėngė e nė ēdo shkrim
Po thėrrasin pėr bashkim.
Plavė / Gusia:
Na kanė vrarė e masakruar
Nga toka jonė na kanė dėbuar
Ėndrrėn kurrė s'e kem ndėrprerė
Ku pat dimėr do t'ketė verė.
Ēamėria:
Lulbozhuret kanė lulėzuar
Rrugėt hap pėr t'biseduar
Kėrkojmė botės ribashkim
Me nanė gjallė jemi rritė jetim.

UNĖ MALSORE E TI ĒAME
JEMI BIJAT E NJĖ NANE.
NĖNA JONĖ ĖSHTĖ SHQIPĖRIA
DO T'BASKOJ AJO BIJĖ E BIJA.

*Marrė nga Hasnije Kukaj Gjonbalaj, ” POEMA E MĖRGIMIT”, Prishtinė 2017:54. Autorja ka lind mė 1964 nė Kukaj tė fshatit Krushevė, komuna Plavė, Mali i Zi. Shkollėn fillore dhe tė mesme e kreu nė vendlindje, e Fakultetin filozofik nė Prishtinė. Pėrveē ”POEMA E MĖRGIMIT”, ajo ka botuar edhe 2 vepra letrare: ”DUA”, Prishtinė 2014:4 dhe ”VARGJE JETE” Prishtinė 2011.
 


Rrustem Berisha

SHIJA E KEQE E KOHĖS*


Bėj ca ecje tė liroj kėmbėt e plakura
Mėngjeseve kur dielli lagjen pėrqafon
Takoj njerėz me fytyra tė pėrflakura
As zemra nuk u gėzon

Lajme gazetash lajme televizori
Tė hidhura tragjike shpresėbjerra
Njė grimė jetė e ndėrtojnė me zori
Shtyp udhėheqja ndėrgjegjeshterra

Parulla gėnjeshtrimi mbrėmjes hapen
U aprovuan ligje standarde
Korrupsioni e krimi mbi kapuē s'kapen
Udhėheqja krenari bastarde

O Zot na mbuloi zi e skėterr'
Nga okupues tė vendit vet
Dyermbyllur populli u nis n'ferr
La vendin pa amanet

Profile tė reja tė njerėzve dalin
Hajna vrasės prostitut' droger'
Tė parėt fajin s'na e falin
Ishim popull me fjalė e nder

Bėj ca hapa shpij kėrcit e plakur
E kthehem plot hidhėrim
F'tyrat e miqve frikėkapur
Me ngarkojnė me dėshprim

Me ditė me vite vendi ngjyrė shkreti
Zemra dhe shpirti zymtohen
Po shpesoj se tjetri poeti i ri
Do tė shkruaj pėr zemrat qė gėzohen

E hėngrėn Kosovėn s'u nginė
E hėngrėn popullin e ulėrinė

E kur e kur zi e mėrzi
E do hanė kokėn e di

*Marrė nga Rrustem Berisha, KRONI I LAJTHISĖ, Fad Studio, Prishtinė, 2016:26.
Dr Rrustem Berisha lindi mė 19.2.1938 nė fshatin Godishnjak (Kodėrzė), Podujevė, Kosovė. Shkollėn fillore e kreu nė Lluzhan dhe Podujevė, kurse shkollėn normale nė Prishtinė. Diplomoi, magjistri dhe doktoroi nė Universitetin e Prishtinės.
Ai botoi 9 libra letrare, 13 studime, 1 pėrkthim dhe 2 publikime, tė gjitha nė Prishtinė.


Xhemil Bytyēi,
Prishtinė /Prizren

POEZI*

Nga dritarja e qiellit
Yllin tim kėrkoja,
Ai shkundte yjet tjera.

***
Emrin dhembjes sė tij
Askush nuk ia di,
E ai pėr Atdhe shpirtin ka shkrirė.

***
Nėn hijet e Pashtrikut
Fshihen tė kaluarat historike
Tė kombit ndėr shekuj.

***
Fletė luledielli
Vura mbi kokė,
Dielli kurorėn e vet e njohu.

***
Shprushi zjarrin,
Kujtimet i gufuan,
Mbresat peng i mbetėn.

***
Buzėqeshja u pėrmbys,
Mbi buzėt e zjarrta,
Farfurimė yllėsie u shfaq.

***
Nė vend tė barit, mbi tokė,
Dy gishtėrinj mugullojnė
Mbi gėrmadha tė qėndresės.

***
Gjakun e dhembshur
Pėrmes tė vdekurve
Amanet na e lanė pėr liri.
***
Nė kohėn e krimit
Drita e natės u zbeh
Hijet e tmerrit i fshehu.
***
Dikur Kosova u pėrkund,
Sot djepi i saj
Nuk dėshiron nė arkivol tė futet.

*Prof.Dr Xhemil Bytyēi, “ Farfirimė yllėsie”, botuesi “IWA Pjetėr Bogdani” , ISBN 978-0-244-00171-1,Bruxel-2017
 


Fjalė tė urta arbėreshe*

Ai ēė tė ndįn, klan.
Atė ēė ke tė bėsh sod, mos e ruaj pėr menatė.
Nglat kėmbt sa ke shtratin.
Bėj mirė e harrņ, bėj lig e kujto.
Barku plot s'ja ka besė tė mbrastit.
Burri me dķ gra bėn krķet sa njė kį.
Djąlit ēė s'klan, sis s'i japėn.
E dķ luga ēė kį poēja.
Fjalt jan si gjėrshķ, thua njė e dalėn trķ.
Gjaku s'bėhet śjė.
Gluha s'ka asht e ēan eshtrat.
Gluha shkon ku dhėmb dhėmballa
I jep dorėn e t'merr krahun.
Jan mish, lėng e lakra.

*Marrė prej revistės online JETA ARBĖRESHE, nr 84, 2017:11/ Itali
Pėrgatiti Simė Gjon Dobreci