PĖR NDERIM TĖ GJERGJ KASTRIOTIT

 

Tė Dielėn e bardhė, pikėrisht tė Dielėn e parė pas festės sė Pashkėve, mė 8.04.2018, pėr tė nderuar e pėrkujtuar Gjergj Kastriotin Skėnderbeun, ansambli Trėndafilat e Shėn Terezės mė veshjet e tyre tradicionale shqiptare kombėtare morėn pjesė nė Meshėn e te Dielės, dhe pas bekimin qė morėn sė bashku mė Don Gabrielin rrugėtuan pėr vizitė nė vendvarrimin e kryeheroit tonė Gjergj Kastriotin nė Lezhe. Ishte njė vizitė qe ciceroni e atij monumenti nė pika tė shkurtra na shpjegoj edhe njė histori nė pika tė shkurtra.
Rrugėtimi ynė vazhdoj edhe nė Sheshin e Gjergj Kastriotit nė Tiranė. U ndalem para shtatores se tij. Pas kėtij shtegtimi nė tė ardhmen do vazhdojnė shtegtimet nė Krujė, Prishtinė, Romė, duke i vizituar shtatoret dhe vendet qė tė nderohet kryeheroi ynė. Bijtė e bijat e trevės sė Shestanit janė tė angazhuar nė manifestime tė ndryshme pėr kėtė vit tė shenjtė mbarshqiptare, duke treguar besnikėrinė ndaj kombit dhe ndaj heronjve tė tyre.
Vera dhe vjeshta e viti 2018 do tė jetė mė shumė manifestime ku do jenė pjesė edhe Trėndafilat e Shestanit. Nė festėn e Mėrgimtarėve mė 22 Korrik nė Braticė, pastaj nė festivalin shqiptar nė New York. E shumė organizime tjera brenda dhe jashtė vendit.
Tregoi Don Gabriel Grabanica