Hasnije (Kukaj) Gjonbalaj*

NĖNĖS


Nėna ime e dashur
Nėna ime e bukur,
Tė uroj nga zemra
Qė me rrite, bėre tė lumtur.

Nga dashuria jote nėnė
Mėsova tė dua,
Gjėja mė e shtrenjtė
Ishe dhe je pėr mua.

Jeta pa ty nėnė
S'do tė kishte kuptim,
Edhe sot nė moshė tė pjekur
Do tė ndihesha jetim.

Tė dua nėnė shumė
Kėtė ti mirė e di,
Kishe edhe ti nėnė
Kam dhe unė fėmijė.

Jeto nėnė pėr mua
Do tė jetoj pėr ty,
S'ka nė botė si Ti
T'i puthė ata sy.

Sytė e tu nėnė
Tė kaltėr si qielli,
Me japin krahė nėnė
Me ngrohin si dielli.

Fjala jote nėnė
Mė ndritė porsi hėna,
Askush nė kėtė botė
S'tė kupton si nėna.

Tė kam borxh nėnė
Shpesh s'tė kam kuptuar,
Ēdoherė mė ke falur
Kurrė nuk ke ngurruar.

Tė jam mirėnjohėse nėnė
Pa dyshim fare,
Je shembulli mė i mirė
I nėnės shqiptare.

*Marrė nga Hasnije (Kukaj) Gjonbalaj,”DUA”, Prishtinė 2014:4. Autorja ka lind mė 1964 nė Kukaj tė fshatit Krushevė, komuna Plavė. Shkollėn fillore dhe tė mesme e kreu nė vendlindje, e Fakultetin filozofik nė Prishtinė. Pėrveē ,”DUA”, ajo ka botuar edhe 2 vepra letrare: ”VARGJE JETE” dhe “POEMA E MĖRGIMIT”.


Fjalė tė urta arbėreshe*

Ai ēė tė ndįn, klan.
Atė ēė ke tė bėsh sod, mos e ruaj pėr menatė.
Nglat kėmbt sa ke shtratin.
Bėj mirė e harrņ, bėj lig e kujto.
Barku plot s'ja ka besė tė mbrastit.
Burri me dķ gra bėn krķet sa njė kį.
Djąlit ēė s'klan, sis s'i japėn.
E dķ luga ēė kį poēja.
Fjalt jan si gjėrshķ, thua njė e dalėn trķ.
Gjaku s'bėhet śjė.
Gluha s'ka asht e ēan eshtrat.
Gluha shkon ku dhėmb dhėmballa
I jep dorėn e t'merr krahun.
Jan mish, lėng e lakra.

*Marrė prej revistės online JETA ARBĖRESHE, nr 84, 2017:11/ Itali Zgjodhi Simė Gjon Dobreci


Gjergj Fishta tha

Vėrtetė na kemi Bajram e
Pashkė, por Shqyptarinė
e kemi bashkė.

Ēka thotė plaku

Nji plak motit m'ka urdhnue:
“Dynjallėkun me e m'sue,
Plot me rrena, pak t'vėrteta,
Ashtu ma mirė t'kalon jeta”.
Por unė atė s'e kam nigue,
Se nuk desha n'Ferr me shkue.
Simė Dobreci, shestanjanēe
*
Dy tė kqi vrasin nji dai (popullorēe).


Ndihmuan revistėn BUZUKU 50
(Renditja si mbas abecedės)

Borisi Gjonit Palsė Macit Ēekut-Margjononj, Ulqin-€50.
Kola'j Luksė Macit Luksė Pįlit – Pecaj, Salē, tash Mali Bardhė, Ulqin-€50.
Lekė Simė Dobreci, Braticė, Ulqin, tash Kanada, Vankuver-€100
Lukė Dedė Shkreli, Amull, Ulqin, tash nė Bischofrotweg 5, Gjermani-€50.
Mustafa Islami nga Fushė Kosova, tash Nju Jork (tė hollat i pruni Qamili Selimit Lamit, braticnjan i mėhallės Pelinkonj) USA-$300.
Nikė Palkola, Kllezėn, Ulqin, tash n'Nju Jork, Amerikė, USA-$50.
Preēi Simsė Jakut Simonit Niksė-Junku, Shtoj, Ulqin, tash Dorchester, MA, USA-€100.
Rifat Peraj, Ske, Krajė, tash nė Ulqin ose Nju Jork-€50.
Zefi Kolsė Nushit – Brisku, Bishti Malit, Ulqin, tash USA-$100.
Shitja-150€.


Izet Hajdini
BARDHĖSI DRITE
(Kushtuar prof. Dr. Myshqere Brestovcit dhe prof. Dr. Simė Dobrecit)


Tė vrerėt e kisha ditėn
Ti mė vėre thjerrėzat
Tė bardhė e shoh sot dritėn
Ti m'i rrite bebėzat.

Tri herė mė operove
Me ato duar tė lehta.
Si kėmishėn mė arnove
Sėrish vazhdon jeta

Nė sallė tė operacionit
Nė frymėmarrje tė hetoj
Nė precizje tė profesionit
Nuk kam fjalė tė uroj.

Trėndafile Ulqini
Ti mė ndihmove jetėn
Sa shpresa i ka syri
S'e di unė tė vėrtetėn.

Nė kopshtin ku u rrite
Larg tė dallohet era
Shumė ndihmove e ngrite
Edhe lule tė tjera.

Ke mė shumė meritė
Kjo pėr ty ėshtė pak
Vepra jote ėshtė dritė
Paē shėndet e fat.

Nuk ke ēift as ēifte
Nė repart as nė spital
Nė mėnyrėn qė mė pyete
Mė shėrove edhe me fjalė.

Nuk jemi tė njė vendlindjeje
Nuk jemi as tė njė zone
Festojmė njė datėlindje
Jemi tė njė nėne.

Mė ranė katėr palė thonj
Mė zhduke krejt distrofinė
Me fėmijė dhe me zonjė
Mė gėzofshi ardhmėrinė, lirinė.

Kemi nga katėr shkronja
Por s'kemi tė njėjtin emėr
Rroftė kjo fushė e jona
Votojmė pėr njė qendėr.

*Botuar nė gazetėn “24 orė” mė 9.07.2002, fq 17, ku gazetari Arbėn Veselaj shkruan gjerėsisht pėr Izet Hajdinin (1934); nė Prishtinė, Izeti ishte pacient i prof. Dr. Myshqere Brestovcit, ulqinake, dhe prof. Dr. Simė Dobrecit, tė cilėt atė e shėruan.
Pėr mjekimin e distrofisė tė 20 thonjve me zink sulfat dhe magnez sulfat (Cink sulfat i twenty-nail dystrophy), shih revistat Acta derm. Iug. 17, 1990:25-28, dhe DIJA 10/2012:216, si dhe librin Dermatomikozat & sėmundjet tjera tė lėkurės, Ulqin, 2012:69.