NĖ KRAJĖ U SHĖNUA DITA E MĖSUESIT

 

Nga Ali Gjēbritaj

shumė tė rėndėsishme pėr kombin shqiptar Tė kujtojmė se me ardhjen e shumė partiaksisė nė vitin 1990 nė Malin e Zi, subjekti i parė kombėtare, LDnėMZ nė programin e vet vuri edhe shėnimin e kėtyre festave Pėr ēdo vit ky subjekt e shėnoi me solemnitete tė ndryshme Dita e Mėsuesit nė Krajė ka nisė tė shėnohet nė mėnyrė tė organizuar qysh nė marsin e vitit 1991 nga LD nė MZ, ku bartėsi kryesor i organizimit tė kėsaj feste ka qenė struktura e autorizuar nga subjekti qė tė bėjė organizimin Mė vonė me rrjedhėn e moteve mani-festimi muri pėrmasa dhe ai u pasurua me shumė aktivitete kulturore dhe artistike Seksioni letrar, dhe ai dramės tė shkollės fillore “Gjergj Kastrioti – Skėnderbeu” nė Ostros gjithmonė kanė dhėnė kontributin e vet nė kėtė drejtim Po ashtu edhe SHKA “Kraja” deri para shuarje sė saj dha njė ndihmesė tė konsiderueshme nė realizimin e programeve fes-tive Viteve tė fundit Grupi drama-tik i shkollės nėn udhėheqjen e profesoreshės sė letėrsisė dhe gjuhės shqipe Aishe Gjeēbritaj ėshtė duke dhėnė kontributin e vet tė pazėvendėsueshėm nė shėnimin e Ditės sė mėsuesit Edhe kėtė vit aktorėt e rinj tė grupit, nxėnėsit e klasės sė nėntė shfaqėn dramėn “Nuk vritet pranvera” tė drama-turgut tė madh Fadil Kraja Edhe kėsaj radhe manifestimi u mbajt nė Shtėpinė kulturės nė Ostros tė mėrkurėn mė 7 mars Salla ku u dha shfaqja ishte pėrplot e mbushur me dashamirė tė artit skenik, mėsimdhėnės, prindėr tė nxėnėsve dhe tė tjerė qė kishin ardhur tė shohin njė pjesė tė pėrgatitur pėr mrekulli Loja e aktorėve tė rinj: Qazim Doda, Samina Gjeēbritaj, Edona Kraja, Hindir Marku, Elmedina Ramusha, Blerim Maxhuri, Merita Mujeziqi dhe Elmir Husiqi pėr mė shumė se gjysmė ore me lojėn e tyre skenike kėnaqėn publikun nė sallė Ata mė kėtė rast pėrmes mesazhit tė dramės pėrcollėn tek spektatori urimin mėsuesit dhe shkollės shqipe me rastin e Shtatė Marsit Ishte ky njė eveniment kulturor kombėtar i cili la mbresa te pashlyeshme tek publiku
Kujtojmė me kėtė rast se Dita e Shkollės shqipe ėshtė datė e shėnuar me shkronja tė arta nė arsimin shqip gjithandej ka frymojnė shqiptarėt Shtatė Marsi 1987 ėshtė dita kur nė Korēė hapi dyert mėsonjėtorja e parė shqipe me mėsuesin e parė Pandeli Sotiri Shkolla e parė shqipe nisi rrugėtimin e saj me 35 nxėnėsit e saj Sot shkollat shqipe janė tė hapura gjithandej ku ka shqiptarė gjegjėsisht aty ku flitet e shkruhet shqipja lirshėm, falė kjo mėsuesve shqiptarė tė cilėt po e ēojnė nė vend amanetin e rilindėsėve