Jashtė Shkollave Shqipe tė Luginės

 

Shkruan Skender Jashari*

Nė vazhdimėsi kam reaguar, jo vetėm unė (personalisht), por edhe tė gjithė vėllezėrit dhe motrat e mia (deri edhe nė konfrontim fizik, kundėr disa “mėsuesve” gjegjėsisht hoxhallarėve tė Serbisė qė ia mėsonin nxėnėsve islamin talebanistterroristvehabist)!
Kėta hoxhallarė, qė gjatė Luftės sė UĒPMBsė, luanin:

1.Rrolin e informatorit spiunėve pėr forcat serbe (informata pėr numrin, pozicionet tona; informata pėr Luftėtarė tonė tė dalluar shumė; tė pakėt nga ushtarėt tonė dyshonin se tė tillėt janė spiunė...);

2.Rrolin e propaganduesit kundėr UĒPMBsė (duke na quajtur neve Ushtarėve tė UĒPMBsė, si: alkoolist; kriminelė; hajdutė e deri hajdutė tė pulave; tė ēmendur qė kishim kapur armėn kundėr Serbisė e cila ishte tepėr shumė e fuqishme sipas tyre, e qė pėr 1 orė do tė mund tė na hidhte UĒPMBnė me “kaqusha” nė Gjilan);

3.Rrolin e sabotatorėve dhe diversantėve (duke mbyllur dyert e shtėpive dhe oborreve tė tyre dhe tė besimtarėve tė pakėt qė i ndjeknin kėshillat e tyre; duke vendosur pengesa tė qėllimshme nėpėr monopaterrugica; duke thirrur popullatėn tonė qė mos tė na bashkohej; identifikimin e Luftarėve tonė para botės Perėndimore si muxhahedin islamik  sidomos pėrmes disa ushtarėve tonė qė nuk Luftonin pėr Atdhe, por pėr allah; duke mallkuar Luftėn Tonė pėr Liri; vjedhjen e armėve tona apo fshehjen e tyre, si dhe pastaj edhe dorėzimin e tyre forcave tė Serbisė; dhėnien e dezinformatave pėr forcat tona tė UĒPMBsė; mos dhėnie tė ndihmės, ushqimit dhe financimit tė Luftės pėr Liri; mosangazhim si ushtar e as nė ndihmė tė popullatės civile, madje duke lėnė edhe ritet fetare pėr kufomat e civilėve dhe ushtarėve tonė; nxitje pėr dezertim tė disa ushtarėve tonė, qė ishin tė varur nga predikimet e tyre; e deri nė tradhtinė e njė komandanti ndėr mė tė njohurit nė Luginė tė Preshevės...);
Menjėherė pas Luftės sė UĒPMBsė, Serbia i “nderoi” dhe ngarkoi me punė tjetėr shėrbėtorėt e saj (hoxhallarėtagjentėt islamik tė Serbisė), qė ishin disa dhjetėra hoxhallarė. Pas Luftės sė UĒPMBsė luajnė rrolin e:

4.Identifikimin e Luftės sė UĒPMBsė si luftė islamike e jo si Luftė Ēlirimtare Shqiptare (sidomos pas vitit 2003, nė vazhdimėsi tė gjitha tubimet pėrkujtimore pėr Dėshmorėt e rėnė, bėhen mė elemente islamike, siē ndodhė sidomos nė Tubimin Pėrkujtimorė nė Gurishte tė vendlindjes time  fshatin Rahovicė tė komunės sė Preshevės);

5.Lėndėn fetare nė Shkollat Shqipe (qė jepet nga “mėsues”  Agjentė Islamik tė Serbisė; lėnda e pėrpiluar nga Shėrbimet Sekrete Serbe; lavdėrohet islami talebanvehabistterrorist; lavdėrohet Turqia dhe i mėsohet nxėnėsve qė kombi e flamuri turk ėshtė i tyre; Kombi dhe Flamuri Shqiptar pėrbuzen; Heronjtė tonė pėrbuzen dhe tentohen tė identifikohen si muxhahedin  pra terrorist islamik; Gjergj Kastrioti, Idriz Serferi, Nėna Terezė fyhen duke i identifikuar si “qafirė”; u mėsohet dhe lavdėrohen terroristėt islamik dhe organizatat terroriste islamike si Al Kaida, Osama Bin Laden, Al Bagdadi, ISISi, Al Nusra; i shpėrlahet truri pėr xhihad islamik, sidomos kundėr SHBAsė, pasi qė ėshtė armiku kryesorė i Serbisė)...

6.Asimilimin dhe shkombėtarizimin e Shqiptarėve nė Luginė tė Preshevės pėrmes hoxhallarėve (si pėrmes dy Bashkėsive Islamike tė Luginės sė Preshevės, si ajo e varur nga Novi Pazari, ashtu edhe ajo gjoja e varur nga Bashkėsia Islame e Kosovės), mėsuesve, politikanėve lokal etj., shėrbėtorė tė Serbisė. Shqiptarėt e Luginės tentojnė t'i bėjnė boshnjak, turq, musliman serbė, apo sė paku t'ia ulin vetėdijen Kombėtare dhe t'ia shtojnė ndjenjėn fetare ekstreme islamiketalebanevehabisteterroriste!
7.Veprimin kundėr Interesave Kombėtare Shqiptare, kundėr Republikės sė Kosovės dhe Shqipėrisė. Sė fundmi, njė prej bazave qė Serbia pėrhapi islamin talebanterrorist nė Republikė tė Kosovės (i dirigjuar nga Shėrbimet sekrete serbe), ėshtė edhe pėrmes Luginės sė Preshevės (me bazė nė Bujanoc dhe tjetra nė fshatin Rahovicė tė komunės sė Preshevės). Qė pėr rrjedhojė ėshtė instaluar nė Republikė tė Kosovės, strukturė e organizuar pėrmes kanaleve tė dirigjuara nga Serbia (pėrmes Novi Pazarit nė drejtim tė Mitrovicės; pėrmes Shkupit nė drejtim tė Kaēanikut; pėrmes Luginės sė Preshevės nė drejtim tė Gjilanit dhe Ferizajit)!
Institucionet e Republikės sė Kosovės dhe tė Shtetit Amė (Republikės sė Shqipėrisė) mbajnė njė pjesė tė pėrgjegjėsisė, qė duhet tė ushtrojnė ndikimin e tyre, qė tė ndėrpritetndalohet:

A.Instrumentalizimi i islamit nė Luginė tė Preshevės pėr qėllime tė Serbisė;
B.Ndalimi i mėsimeve fetare islamike talebaneterroriste nėpėr Shkolla Shqipe sipas pėrpilimit tė Shėrbimeve Sekrete tė Serbisė;
C.Hoxhallarėt tė varen dhe korrektohen nga Republika e Shqipėrisė dhe e Kosovės, e jo nga e Novi Pazarit (prej nga Serbia, pėrpiqet dhe kryen boshnjakėzimin, turqizimin, kthimin nė musliman serbė, apo sė paku nė uljen e ndjenjės Kombėtare Shqiptare duke shtuar ndjenjėn fetare islamike talebaneterroriste!).
Instrumentalizimi i tillė rrezikon Sigurinė Kombėtare Shqiptare tė Republikės sė Kosovės dhe Shqipėrisė (siē tashmė jemi dėshmitarė pėr qindra terrorist islamik trushpėrlarė nga Agjentėt Islamikė tė Serbisė, qė shkuan nė Siri, qė tentuan dhe kryen akte terroriste kundėr Vendit tonė dhe Aleatėve tonė  sidomos kundėr SHBAsė)! Mė mirė sot, se nesėr bėhet vonė!

*Skender Jashari, i burgosur politik nga EULEX, pėr rastet e sulmeve kundėr policisė dhe xhandarmėrisė sė Serbisė nė Dobrosin, komuna e Bujanocit. Master drejtimi juridikopenal dhe studime joformale ushtarake. Ky shkrim ėshtė pjesė e marrė nga punimi i bėrė gjatė qėndrimit nė burgimin politik!

Datum: 17.12.2017 09:25 Od: Kosova Lindore <gj.shqiperia1@gmail.com> Za: <fdobreci@tcom.me>